Zgłaszanie mienia osób krajowych znajdującego się za granicą oraz mienia osób zagranicznych znajdującego się w kraju.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 lutego 1984 r.
w sprawie zgłaszania mienia osób krajowych znajdującego się za granicą oraz mienia osób zagranicznych znajdującego się w kraju.

Na podstawie art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby krajowe, o których mowa w art. 2 pkt 1, 3 i 6 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288), zwanej dalej "ustawą", są obowiązane zgłosić Narodowemu Bankowi Polskiemu następujące rodzaje swojego mienia znajdującego się za granicą, a także jego utratę:
1)
przedsiębiorstwa, ich oddziały i filie oraz udziały pieniężne i niepieniężne w spółkach,
2)
gospodarstwa rolne, leśne, ogrodnicze i hodowlane,
3)
inne nieruchomości nie stanowiące składników majątkowych przedsiębiorstw i spółek oraz gospodarstw wymienionych w pkt 2,
4)
waluty obce, w tym wkłady na rachunkach bankowych, jeżeli ich równowartość przekracza 100.000 złotych; obowiązek zgłoszenia nie dotyczy:
a)
walut obcych za granicą posiadanych na podstawie zezwolenia dewizowego,
b)
walut obcych będących w dyspozycji osób krajowych wymienionych w art. 2 pkt 6 ustawy albo stanowiących przedmiot statutowej działalności polskiego banku dewizowego,
5)
emitowane lub wystawione w walucie obcej akcje, obligacje, listy zastawne, jeżeli ich równowartość przekracza łącznie 100.000 złotych,
6)
złoto i platynę w postaci stanowiącej wartość dewizową, jeżeli łączna waga czystego kruszcu każdego z tych metali przekracza 1/4 kg; obowiązek zgłoszenia nie dotyczy kruszców stanowiących przedmiot statutowej działalności polskiego banku dewizowego,
7)
spadki lub zapisy testamentowe.
2.
Wartość mienia oblicza się w złotych, z zastosowaniem obowiązującego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej kursu walut obcych, przyjmując za podstawę obliczenia wartość nominalną mienia, a w razie jej braku lub niemożności ustalenia - jego wartość szacunkową, określoną z uwzględnieniem aktualnych cen w miejscu, w którym znajduje się mienie.
§  2.
Osoby zagraniczne, o których mowa w art. 3 pkt 1-3 i 5 ustawy, są obowiązane zgłosić Narodowemu Bankowi Polskiemu mienie, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-3, stanowiące ich własność, znajdujące się w kraju, a także jego utratę; jeżeli mienie znajduje się w posiadaniu lub zarządzie innej osoby niż właściciel, obowiązek zgłoszenia ciąży w takim samym zakresie na posiadaczu lub zarządcy mienia.
§  3.
1.
Zgłoszenie nabycia mienia powinno być dokonane w terminie 30 dni od jego nabycia albo uzyskania wiadomości o jego nabyciu.
2.
Zgłoszenie utraty mienia powinno być dokonane w terminie 30 dni od jego utraty albo uzyskania wiadomości o jego utracie.
§  4.
Przepisy § 1 i 3 stosuje się odpowiednio do zgłaszania mienia Skarbu Państwa przez państwowe jednostki organizacyjne, pod których zarządem to mienie się znajduje.
§  5.
1.
Zgłoszenie mienia, a także jego utraty, należy dokonać w uprawnionym oddziale Narodowego Banku Polskiego na formularzu ustalonym przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego, obejmującym zwłaszcza następujące dane dotyczące tego mienia:
1)
kraj i miejsce przechowania lub położenia mienia,
2)
rodzaj mienia i jego wartość,
3)
ustanowione obciążenia,
4)
ponadto - w odniesieniu do utraty mienia - sposób i termin utraty.
2.
Wykaz oddziałów uprawnionych do przyjmowania zgłoszeń mienia ustali Prezes Narodowego Banku Polskiego.
§  6.
Zgłoszenia mienia posiadanego w dniu wejścia w życie rozporządzenia należy dokonać do dnia 30 czerwca 1984 r.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 marca 1984 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.15.67

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zgłaszanie mienia osób krajowych znajdującego się za granicą oraz mienia osób zagranicznych znajdującego się w kraju.
Data aktu: 24/02/1984
Data ogłoszenia: 17/03/1984
Data wejścia w życie: 31/03/1984