Świadczenie usług geodezyjnych i kartograficznych przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
z dnia 16 stycznia 1984 r.
w sprawie świadczenia usług geodezyjnych i kartograficznych przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

Na podstawie art. 2 ust. 4 oraz art. 4 ust. 1 pkt 5 i ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o wykonywaniu handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 193) oraz art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o utworzeniu urzędu Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej (Dz. U. Nr 44, poz. 200) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Świadczenie usług geodezyjnych i kartograficznych przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej wymaga, z zastrzeżeniem § 7 ust. 1, zezwolenia.
2.
Zezwolenie wydaje terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego właściwy dla siedziby przedsiębiorstwa, po zasięgnięciu opinii zrzeszenia prywatnego handlu i usług.
3.
Zezwolenie wydaje się na czas określony od 5 do 10 lat.
4.
Kopię zezwolenia doręcza się właściwemu zrzeszeniu prywatnego handlu i usług.
5.
Organ, o którym mowa w ust. 2, prowadzi rejestr zezwoleń.
§  2.
1.
Zezwolenie może otrzymać:
1)
osoba fizyczna nie zatrudniona w jednostce gospodarki uspołecznionej, mająca odpowiednie kwalifikacje stwierdzone zaświadczeniem,
2)
spółka nie posiadająca osobowości prawnej, prowadzona przez nie więcej niż 6 osób fizycznych, spełniających warunki określone w pkt 1,
3)
osoba prawna zatrudniająca nie więcej niż 6 osób fizycznych, spełniających warunki określone w pkt 1.
2.
Wymagań kwalifikacyjnych i ograniczeń w zatrudnieniu, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się do personelu pomocniczego (pracowników administracyjnych, pomiarowych geodezyjnych, kreślarzy).
§  3.
1.
Zaświadczenie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, wydaje komisja kwalifikacyjna powołana przez Prezesa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, na podstawie przedstawionych przez zainteresowanego:
1)
dokumentów potwierdzających posiadanie:
a)
wyższego wykształcenia geodezyjnego i kartograficznego oraz odbycie 6 lat praktyki zawodowej, w tym 4 lat w bezpośrednim wykonawstwie, lub
b)
średniego wykształcenia geodezyjnego i kartograficznego oraz odbycie 10 lat praktyki zawodowej, w tym 7 lat w bezpośrednim wykonawstwie,
2)
opinii z ostatniego miejsca pracy, a w stosunku do osób, które wykonywały roboty geodezyjne i kartograficzne na podstawie okresowych pozwoleń wydanych przed wejściem w życie rozporządzenia - również opinii organu, który takie pozwolenie wydał,
3)
opinii właściwego oddziału wojewódzkiego Stowarzyszenia Geodetów Polskich,
4)
sporządzonego przez zainteresowanego opisu przebiegu pracy zawodowej, z uwzględnieniem czynności wykonywanych z zakresu geodezji i kartografii,

oraz po zdaniu przez zainteresowanego egzaminu ze znajomości przepisów obowiązujących w geodezji i kartografii.

2.
Osobom mającym I lub II stopień specjalizacji zawodowej inżynierów wydaje się zaświadczenie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, w zakresie posiadanej specjalności bez zdawania egzaminu.
3.
Prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii może w uzasadnionych wypadkach, na wniosek zainteresowanego, skrócić wymagany okres praktyki zawodowej.
§  4.
1.
Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz adres wnioskodawcy (wnioskodawców) lub nazwę i siedzibę osoby prawnej,
2)
przewidywaną siedzibę i terytorialny zasięg działania przedsiębiorstwa,
3)
przewidywany zakres świadczonych usług i okres działalności.
2.
Do wniosku załącza się zaświadczenie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1.
§  5.
Zezwolenie powinno określać:
1)
imię i nazwisko osoby prowadzącej (osób prowadzących) przedsiębiorstwo lub nazwę osoby prawnej,
2)
siedzibę i terytorialny zasięg działalności przedsiębiorstwa,
3)
zakres usług (robót),
4)
termin ważności zezwolenia.
§  6.
1.
Jednostki gospodarki nie uspołecznionej świadczące usługi są obowiązane prowadzić księgę robót.
2.
Zasady wydawania i prowadzenia księgi robót określa Prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.
3.
Rejestracji księgi robót dokonuje corocznie terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, właściwy ze względu na miejsce świadczonej usługi.
§  7.
1.
Osoby fizyczne zatrudnione w jednostkach gospodarki uspołecznionej oraz emeryci i renciści, mający odpowiednie kwalifikacje stwierdzone zaświadczeniem, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, oraz zarejestrowaną na dany rok księgę robót, mogą bez potrzeby uzyskania zezwolenia świadczyć usługi geodezyjne i kartograficzne w zakresie:
1)
wykonywania szczegółowych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz sporządzania map do celów prawnych i projektowych,
2)
rozgraniczania i podziału nieruchomości,
3)
geodezyjnych pomiarów realizacyjnych i inwentaryzacyjnych,
4)
szacowania nieruchomości (gruntów) do przenoszenia własności, znoszenia współwłasności, działu spadku lub wywłaszczeń,
5)
pełnienia funkcji inspektora nadzoru.
2.
Rejestracji księgi robót prowadzonej przez osoby, o których mowa w ust. 1, dokonuje się po:
1)
przedstawieniu przez zainteresowanego pisemnej zgody zakładu pracy albo odcinka emerytury lub renty,
2)
stwierdzeniu, że w ubiegłym roku kalendarzowym nie został przekroczony ustalony przez Prezesa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii limit przerobu.
§  8.
Jednostki gospodarki nie uspołecznionej nie mogą świadczyć usług w zakresie:
1)
zakładania poziomych i wysokościowych osnów geodezyjnych klas I i II,
2)
pomiarów i opracowań grawimetrycznych, magnetycznych, astronomicznych i satelitarnych,
3)
kompleksowych opracowań mapy zasadniczej i ewidencji gruntów,
4)
pomiarów i opracowań aerofotogrametrycznych,
5)
sporządzania map topograficznych oraz map tematycznych, z wyjątkiem map będących wynikiem opracowań wymienionych w § 7 ust. 1,
6)
wielonakładowego druku map,
7)
innych opracowań zastrzeżonych odrębnymi przepisami lub zastrzeżonych przez terenowe organy administracji państwowej.
§  9.
Lokal przedsiębiorstwa powinien być w sposób widoczny oznaczony przez wywieszenie tablicy określającej imię i nazwisko osoby prowadzącej (osób prowadzących) przedsiębiorstwo lub jego nazwę, rodzaj wykonywanych usług i godziny przyjęć zleceniodawców.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.10.42

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Świadczenie usług geodezyjnych i kartograficznych przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.
Data aktu: 16/01/1984
Data ogłoszenia: 22/02/1984
Data wejścia w życie: 22/02/1984