Utworzenie, zmiana granic i nazw niektórych gmin w województwach: bialskopodlaskim, ciechanowskim, chełmskim, częstochowskim, gdańskim, kaliskim, kieleckim, lubelskim, łomżyńskim, nowosądeckim, skierniewickim, suwalskim, słupskim, tarnobrzeskim, włocławskim, wrocławskim i zamojskim.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
z dnia 17 grudnia 1983 r.
w sprawie utworzenia, zmiany granic i nazw niektórych gmin w województwach: bialskopodlaskim, ciechanowskim, chełmskim, częstochowskim, gdańskim, kaliskim, kieleckim, lubelskim, łomżyńskim, nowosądeckim, skierniewickim, suwalskim, słupskim, tarnobrzeskim, włocławskim, wrocławskim i zamojskim.

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych (Dz. U. Nr 16, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
Tworzy się:
1)
w województwie bialskopodlaskim gminę Rossosz z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Rossoszu; w skład gminy Rossosz wchodzą obszary wsi: Rossosz, Bordziłówka, Kożanówka, Mokre, Romaszki i część obszaru wsi Kozły pod nazwą Musiejówka z gminy Łomazy;
2)
w województwie chełmskim gminę Kamień z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Kamieniu; w skład gminy Kamień wchodzą obszary sołectw:
a)
Pławanice, Rudolfin, Kamień, Kamień-Kolonia, Ignatów-Kolonia, Józefin, Strachosław, Natalin, Czerniejów, Wolawce, Koczów, Haliczany i Mołodutyn z gminy Chełm,
b)
Andrzejów z gminy Żmudź;
3)
w województwie gdańskim gminę Lipusz z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Lipuszu; w skład gminy Lipusz wchodzą obszary sołectw:
a)
Lipusz, Lipuska Huta, Płocice, Szklana Huta, Śluza i Tuszkowy z gminy Dziemiany-Lipusz,
b)
Gostomko z gminy Kościerzyna;
4)
w województwie kaliskim gminę Kraszewice z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Kraszewicach; w skład gminy Kraszewice wchodzą obszary sołectw: Głuszyna, Jaźwiny, Jelenie, Kraszewice, Kuźnica Grabowska, Mączniki, Racławice i Renta z gminy Grabów nad Prosną;
5)
w województwie lubelskim gminę Markuszów z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Markuszowie; w skład gminy Markuszów wchodzą obszary sołectw: Markuszów, Bobowiska, Góry, Góry-Kolonia, Kaleń, Łany, Olempin, Olszowiec, Wólka Kątna i Zabłocie z gminy Kurów;
6)
w województwie łomżyńskim gminę Przytuły z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Przytułach; w skład gminy Przytuły wchodzą obszary sołectw:
a)
Borawskie, Chrzanowo, Doliwy, Kubra-Przebudówka, Mieczki, Mroczki, Nowa Kubra, Pieńki Okopne, Przytuły, Przytuły-Kolonia, Przytuły-Las, Stara Kubra, Supy, Trzaski i Wagi z gminy Jedwabne,
b)
Gardoty, Obrytki i Wilamowo z gminy Stawiski;
7)
w województwie suwalskim gminę Rutka-Tartak z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Rutce-Tartaku; w skład gminy Rutka-Tartak wchodzą obszary sołectw:
a)
Jałowo z gminy Jeleniewo,
b)
Ignatowizna, Jasionowo, Kupowo i Smolnica z gminy Szypliszki,
c)
Baranowo, Bondziszki, Ejszeryszki, Folusz, Jodoziory, Kadaryszki, Krejwiany, Lizdejki, Michałówka, Olszanka, Pobondzie, Polimonie, Postawele, Poszeszupie, Poszeszupie-Folwark, Potopy, Rowele, Rutka-Tartak, Sikorowizna, Trzcianka i Wierzbiszki z gminy Wiżajny;
8)
w województwie włocławskim gminy:
a)
Baruchowo z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Baruchowie; w skład gminy Baruchowo wchodzą obszary sołectw: Babia Góra, Baruchowo, Boża Wola, Goreń Duży, Grodno, Kłótno, Kurowo-Parcele, Lubaty, Nowa Zawada, Okna, Patrówek, Skrzynki, Świątkowice, Zakrzewo i Zawada-Piaski z gminy Kowal,
b)
Boniewo z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Boniewie; w skład gminy Boniewo wchodzą:
obszary sołectw Osiecz Mały i Osiecz Wielki oraz obszary wsi: Żurawice z sołectwa Łania i Sarnowo z sołectwa Pyszkowo z gminy Chodecz,
obszary sołectw: Arciszewo, Bierzyn, Boniewo, Grójczyk, Grójec, Jerzmanowo, Lubomin, Łąki Markowe, Łąki Wielkie, Otmianowo i Sieroszewo z gminy Lubraniec;
9)
w województwie zamojskim gminę Tereszpol z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Tereszpolu-Zaorędzie; w skład gminy Tereszpol wchodzą obszary sołectw:
a)
Bukownica z gminy Biłgoraj,
b)
Lipowiec, Szozdy, Tereszpol-Kukiełki, Tereszpol-Zaoręda i Tereszpol-Zygmunty z gminy Zwierzyniec.
§  2.
Włącza się:
1)
w województwie ciechanowskim do gminy Joniec obszar wsi Soboklęszcz z gminy Płońsk;
2)
w województwie częstochowskim do gminy Panki obszar sołectwa Kostrzyna Druga-Kotary z gminy Przystajń;
3)
w województwie kieleckim:
a)
do gminy Michałów obszar sołectwa Węchadłów z gminy Działoszyce,
b)
do gminy Łagów obszar sołectwa Zamkowa Wola z gminy Nowa Słupia,
c)
do gminy Busko-Zdrój obszar sołectwa Bilczów z gminy Wiślica;
4)
w województwie skierniewickim do gminy Maków obszary sołectw Jacochów i Pszczonów z gminy Łyszkowice;
5)
w województwie słupskim do gminy Borzytuchom część obszaru wsi Tągowie o powierzchni 39,23 ha z gminy Tuchomie;
6)
w województwie suwalskim do gminy Suwałki obszary wsi: Białe, Nowe Kropiwne, Wasilczyki i Żyliny z gminy Bakałarzowo;
7)
w województwie tarnobrzeskim do gminy Janów Lubelski część obszaru wsi Krzemień Drugi o powierzchni 357 ha z gminy Dzwola;
8)
w województwie wrocławskim do gminy Kąty Wrocławskie obszar wsi Bogdaszowice z gminy Kostomłoty.
§  3.
Zmienia się nazwy gmin:
1)
w województwie gdańskim Dziemiany-Lipusz na Dziemiany;
2)
w województwie łomżyńskim Szepietowo-Stacja na Szepietowo;
3)
w województwie nowosądeckim Krościenko na Krościenko nad Dunajcem;
4)
w województwie skierniewickim Lipce na Lipce Reymontowskie.
§  4.
Właściwi wojewodowie dokonają w drodze zarządzeń szczegółowego opisu odcinków granic wynikających z przepisów § 2 pkt 5 i 7. Zarządzenia podlegają opublikowaniu w dziennikach urzędowych wojewódzkich rad narodowych.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1984 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.70.314

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie, zmiana granic i nazw niektórych gmin w województwach: bialskopodlaskim, ciechanowskim, chełmskim, częstochowskim, gdańskim, kaliskim, kieleckim, lubelskim, łomżyńskim, nowosądeckim, skierniewickim, suwalskim, słupskim, tarnobrzeskim, włocławskim, wrocławskim i zamojskim.
Data aktu: 17/12/1983
Data ogłoszenia: 24/12/1983
Data wejścia w życie: 01/01/1984