Zasady sprawowania nadzoru pedagogicznego, szczegółowy wykaz stanowisk oraz zakres obowiązków, uprawnień i kwalifikacji nauczycieli sprawujących nadzór pedagogiczny nad szkołami artystycznymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 8 grudnia 1983 r.
w sprawie zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, szczegółowego wykazu stanowisk oraz zakresu obowiązków, uprawnień i kwalifikacji nauczycieli sprawujących nadzór pedagogiczny nad szkołami artystycznymi.

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1982 r. Nr 3, poz. 19, Nr 25, poz. 187 i Nr 31, poz. 214 oraz z 1983 r. Nr 5, poz. 33) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Nadzór pedagogiczny nad szkołami artystycznymi i innymi placówkami kształcenia artystycznego sprawują nauczyciele mianowani zajmujący stanowiska wymienione w § 2.
2.
Nadzór pedagogiczny sprawują również dyrektorzy szkół i inni nauczyciele pełniący funkcje kierownicze w szkołach artystycznych i innych placówkach kształcenia artystycznego.
§  2.
W urzędach organów administracji państwowej nadzorujących szkoły artystyczne ustala się następujący wykaz stanowisk, których zajmowanie wymaga kwalifikacji pedagogicznych:
1)
w Ministerstwie Kultury i Sztuki:
Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje
wykształcenie staż pracy pedagogicznej
ogółem w szkolnictwie artystycznym w tym bezpośrednio przed objęciem stanowiska
w urzędach organów administracji państwowej lub jednostkach organizacyjnych innych organów nadzorujących szkoły na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych pełnienie funkcji kierowniczej w szkole
1 2 3 4 5 6 7
1 główny wizytator wyższe 12 6 3 -
2 starszy wizytator wyższe 10 5 2 -
3 wizytator wyższe 10 5 2 albo 4
2)
w urzędach terenowych organów administracji państwowej stopnia wojewódzkiego:
1 2 3 4 5 6 7
1 starszy wizytator kierujący działem, oddziałem wyższe 10 5 3 albo 4
2 starszy wizytator wyższe 8 4 2 albo 3
3 wizytator wyższe 8 4 2 albo 3
§  3.
Do zakresu działania nauczycieli sprawujących nadzór pedagogiczny nad szkołami artystycznymi i innymi placówkami kształcenia artystycznego należy:
1)
ocena działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i organizacyjnej szkół, a w szczególności:
a)
realizacji programów nauczania i wychowania oraz obowiązujących przepisów dotyczących organizacji pracy szkół,
b)
wyników ogólnopolskich i okręgowych przesłuchań, wystaw, przeglądów, pokazów i konkursów,
2)
instruowanie oraz wydawanie zaleceń i poleceń w zakresie realizacji programów nauczania i wychowania oraz obowiązujących przepisów dotyczących organizacji pracy szkół,
3)
występowanie z inicjatywą w zakresie wyróżnień, nagród, awansów, odznaczeń oraz odpowiedzialności służbowej nauczycieli zatrudnionych w szkołach i innych placówkach kształcenia artystycznego,
4)
udzielanie pomocy szkołom i innym placówkom kształcenia artystycznego w zakresie tworzenia warunków umożliwiających pełną realizację ich zadań statutowych,
5)
zgłaszanie wniosków w zakresie nadzorowanych zagadnień.
§  4.
Formami nadzoru pedagogicznego są:
1)
wizytacje,
2)
hospitacje.
§  5.
1.
Wizytację organizuje się w celu:
1)
udzielania pomocy nauczycielom, a szczególnie nauczycielom, którym powierzono funkcje kierownicze w szkole, w realizacji celów i zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych,
2)
udzielania pomocy jednostkom nadzorującym szkoły w zakresie realizacji głównych kierunków polityki oświatowej i organizacji pracy szkół,
3)
oceny realizacji celów i zadań szkół oraz jednostek nadzorujących szkoły.
2.
Wizytacja obejmuje:
1)
badanie działalności szkół lub jednostek nadzorujących szkoły w ustalonym zakresie,
2)
dokonywanie ocen poziomu i efektywności działania wizytowanych szkół lub jednostek nadzorujących szkoły.
3.
O problematyce i terminie wizytacji należy powiadomić wizytowaną jednostkę.
§  6.
Celem hospitacji jest udzielenie nauczycielowi pomocy w realizacji jego zadań przez badanie procesu dydaktyczno-wychowawczego i opiekuńczego, a w szczególności:
1)
obowiązującego programu nauczania,
2)
celów socjalistycznego wychowania,
3)
obowiązków określonych w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1982 r. Nr 3, poz. 19, Nr 25, poz. 187 i Nr 31, poz. 214 oraz z 1983 r. Nr 5, poz. 33).
§  7.
Wizytacje przeprowadzają nauczyciele, o których mowa w § 1 ust. 1, a hospitacje - nauczyciele, którym powierzono funkcje kierownicze w szkole.
§  8.
Szczegółową organizację wizytacji i hospitacji określają wytyczne wydane odrębnie.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.68.311

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady sprawowania nadzoru pedagogicznego, szczegółowy wykaz stanowisk oraz zakres obowiązków, uprawnień i kwalifikacji nauczycieli sprawujących nadzór pedagogiczny nad szkołami artystycznymi.
Data aktu: 08/12/1983
Data ogłoszenia: 21/12/1983
Data wejścia w życie: 21/12/1983