Zasady wykonywania przez rzemieślników usług kominiarskich oraz zasady i tryb wydawania zezwoleń na wykonywanie rzemiosła kominiarstwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 21 listopada 1983 r.
w sprawie zasad wykonywania przez rzemieślników usług kominiarskich oraz zasad i trybu wydawania zezwoleń na wykonywanie rzemiosła kominiarstwa.

Na podstawie art. 3 ust. 6 pkt 3 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1983 r. Nr 7, poz. 40) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zasady wykonywania usług kominiarskich przez rzemieślników oraz zasady i tryb wydawania zezwoleń na wykonywanie rzemiosła kominiarstwa.
§  2.
1.
Usługi kominiarskie mogą być wykonywane przez osoby fizyczne, które uzyskały zezwolenie na wykonywanie rzemiosła kominiarstwa.
2.
Rzemieślnicy wykonują usługi kominiarskie w przydzielonych im rejonach kominiarskich i ponoszą odpowiedzialność za jakość tych usług i związaną z nimi ochronę przeciwpożarową.
§  3.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego po porozumieniu z Krajową Spółdzielnią Pracy Usług Kominiarskich oraz z właściwą izbą rzemieślniczą ustala rejony kominiarskie, na których terenie usługi kominiarskie wykonywać będą wyłącznie rzemieślnicy, którym dany rejon został przydzielony.
§  4.
Decyzję o przydzieleniu rzemieślnikowi określonego rejonu kominiarskiego wydaje terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwy ze względu na położenie tego rejonu.
§  5.
1.
Na terenie jednego rejonu może wykonywać usługi kominiarskie tylko jeden rzemieślnik.
2.
Jednemu rzemieślnikowi może być przydzielony tylko jeden wolny rejon kominiarski.
3.
Rejon kominiarski może być przydzielony rzemieślnikowi, który spełnia wymagania określone w ustawie z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1983 r. Nr 7, poz. 40), zwanej dalej "ustawą", oraz zatrudni co najmniej jednego pracownika posiadającego świadectwo czeladnicze lub tytuł robotnika wykwalifikowanego.
§  6.
Przy ustalaniu wielkości rejonów kominiarskich oraz przydzielaniu ich rzemieślnikom należy brać pod uwagę:
1)
rodzaj obiektów budowlanych, występujących na danym terenie,
2)
możliwość świadczenia przez rzemieślnika usług wymienionych w § 9 ust. 1, podlegających obowiązkowemu wykonaniu, z uwzględnieniem:
a)
wszystkich wymagań ochrony przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa i higieny pracy,
b)
dochodów zapewniających utrzymanie się rzemieślnika, pracowników i uczniów,
3)
położenie siedziby zakładu rzemieślniczego umożliwiające dogodny kontakt usługobiorców z wykonawcą usług kominiarskich.
§  7.
Nie można odmówić wydania decyzji o przydziale rejonu kominiarskiego osobom wymienionym w art. 20 ust. 1, 2 i 6 ustawy.
§  8.
1.
Na wniosek dużych zakładów przemysłowych lub jednostek służących obronie kraju terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego w uzasadnionych wypadkach może wyłączyć z rejonu kominiarskiego określone obiekty lub tereny.
2.
W razie gdy wyłączenie, o którym mowa w ust. 1, spowodowałoby znaczne zmniejszenie jego dochodowości, teren rejonu powinien być odpowiednio powiększony.
3.
Wyłączenie, o którym mowa w ust. 1, może nastąpić, jeżeli zakład lub jednostka zorganizuje we własnym zakresie wykonywanie robót kominiarskich przez osoby mające kwalifikacje określone w § 5.
§  9.
1.
Do usług kominiarskich wykonywanych w przydzielonym rejonie należą:
1)
usługi podlegające obowiązkowemu wykonaniu niezależnie od zlecenia właściciela (zarządcy bądź użytkownika) obiektu:
a)
czyszczenie przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych,
b)
czyszczenie kanałów łączących paleniska z przewodami kominowymi, kanałów przełazowych i nasad kominowych,
c)
badanie stanu przewodów kominowych, kominowo-ogrzewczych i wentylacyjnych, kanałów oraz połączeń paleniskowych w budynkach nowo wznoszonych, przebudowywanych i po kapitalnych remontach - przed oddaniem ich do użytku,
d)
wypalanie sadzy w przewodach kominowych,
2)
usługi wykonywane na zlecenie właściciela (zarządcy bądź użytkownika) obiektu:
a)
czyszczenie i sprawdzanie kominów wolno stojących,
b)
sprawdzanie przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz kanałów łączących paleniska z przewodami kominowymi, kanałów przełazowych i nasad kominowych oraz wydawanie w tym zakresie opinii,
c)
odgruzowywanie przewodów kominowych i wentylacyjnych,
d)
wyszukiwanie przerw w ścianach przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz sprawdzanie połączeń paleniskowych w budynkach już użytkowanych,
e)
badanie przyczyn wadliwego działania przewodów kominowych i kanałów,
f)
wydawanie opinii dotyczących podłączenia palenisk i wentylacji na podstawie przeprowadzonej kontroli przewodów kominowych,
g)
czyszczenie wędzarni.
2.
Rzemieślnicy uprawnieni do wykonywania usług kominiarskich mogą za zgodą rzemieślnika, któremu przydzielono dany rejon kominiarski, wykonywać dodatkowo, poza przydzielonym rejonem:
1)
czyszczenie i konserwację wszelkiego rodzaju palenisk i urządzeń grzewczych oraz pieców i rur,
2)
czyszczenie i konserwację kotłów niskoprężnych i wysokoprężnych oraz kanałów spalinowych.
§  10.
Rzemieślnicy, którym przydzielono rejony kominiarskie, są obowiązani:
1)
wskazywać - w formie pisemnej - właścicielom (użytkownikom lub zarządcom) budynków na konieczność usunięcia w określonym terminie stwierdzonych usterek lub zaniedbań grożących niebezpieczeństwem powstania pożaru, wybuchu gazu lub zatrucia spalinami,
2)
zawiadomić właściwy organ administracji państwowej stopnia podstawowego o nieusunięciu, w wyznaczonym terminie, usterek lub zaniedbań,
3)
bezzwłocznie zawiadomić organ, który wydał decyzję o przydziale rejonu kominiarskiego, o niemożliwości dalszego wykonywania usług kominiarskich oraz o każdej przerwie w wykonywaniu usług trwającej dłużej niż 14 dni.
§  11.
1.
Nadzór nad wykonywaniem usług kominiarskich przez rzemieślników na terenie rejonu sprawuje terenowy organ administracji państwowej, który wydał zezwolenie.
2.
Sprawowanie nadzoru polega w szczególności na sprawdzaniu, czy:
1)
usługi kominiarskie wykonywane są prawidłowo i w obowiązujących terminach,
2)
badany jest stan techniczny urządzeń grzewczych i kominowych, ujawniane są usterki, braki i zaniedbania w stanie technicznym tych urządzeń grożące niebezpieczeństwem pożaru,
3)
rzemieślnicy informują właścicieli (zarządców bądź użytkowników) budynków o konieczności usunięcia stwierdzonych usterek i zaniedbań grożących niebezpieczeństwem pożaru oraz w razie nieusunięcia tych zaniedbań, czy zawiadamiają właściwy organ administracji,
4)
pomocnicy kominiarscy i uczniowie wykonują usługi kominiarskie pod nadzorem rzemieślnika lub pracowników mających wymagane kwalifikacje zawodowe.
3.
Terenowy organ administracji państwowej, który wydał zezwolenie, wyznacza po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w § 10 pkt 3, innego rzemieślnika do doraźnego wykonywania usług kominiarskich.
§  12.
W razie stwierdzenia, że usługi kominiarskie wykonywane są niezgodnie z obowiązującymi przepisami, terenowy organ administracji państwowej, który wydał zezwolenie, wyznaczy termin do usunięcia stwierdzonych uchybień, a w razie niewykonania ich w ustalonym terminie - cofnie zezwolenie z powodu nierzetelnego wykonania usług oraz przydział rejonu kominiarskiego.
§  13.
Rzemieślnicy, którzy przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zawarli umowy o wykonywanie usług kominiarskich w obiektach położonych poza granicami przydzielonego im rejonu kominiarskiego, powinni rozwiązać te umowy nie później niż w ciągu jednego miesiąca od daty otrzymania ostatecznej decyzji o przydziale rejonu kominiarskiego.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.65.296

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady wykonywania przez rzemieślników usług kominiarskich oraz zasady i tryb wydawania zezwoleń na wykonywanie rzemiosła kominiarstwa.
Data aktu: 21/11/1983
Data ogłoszenia: 06/12/1983
Data wejścia w życie: 06/12/1983