Rozliczanie z budżetem centralnym wyników przeszacowania zapasów u osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 20 października 1983 r.
w sprawie rozliczania z budżetem centralnym wyników przeszacowania zapasów u osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 23 pkt 4 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 192) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby fizyczne oraz nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, wykonujące działalność wytwórczą, usługową lub handlową, są obowiązane do rozliczania z budżetem centralnym wyników przeszacowania zapasów surowców, materiałów, produkcji nie zakończonej, wyrobów gotowych i towarów w związku ze zmianą cen urzędowych.
2.
Podstawą dokonywania przeszacowania stanowią decyzje o zmianie cen.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
surowcach i materiałach - rozumie się przez to surowce i materiały, które w wyniku procesu produkcyjnego stają się substancją wyrobu lub jego częścią składową albo pośrednio są zużywane w związku z działalnością produkcyjną lub świadczeniem usług,
2)
wyrobach gotowych - rozumie się przez to wyroby własnej produkcji, której proces został całkowicie zakończony,
3)
towarach - rozumie się przez to towary przeznaczone do sprzedaży w stanie nie przerobionym.
§  3.
1.
Nie podlegają przeszacowaniu i rozliczeniu z budżetem zapasy:
1)
materiałów, których zużycie obciąża ogólne koszty działalności wytwórczej, usługowej i handlowej, z wyjątkiem paliw stałych i płynnych,
2)
surowców i materiałów niezbędnych do wykonania umów zawartych przed dniem zmiany cen, jeżeli z umowy wynika, że zapłata za świadczenie ma nastąpić według ceny ustalonej w dniu zawarcia umowy,
3)
pieczywa w działalności gastronomicznej i handlowej.
2.
Jeżeli wynik przeszacowania zapasów nie przekroczy za dany miesiąc 2.000 zł, nie dokonuje się rozliczeń z budżetem.
§  4.
1.
Wynik przeszacowania zapasów stanowi:
1)
w odniesieniu do surowców, materiałów i towarów - różnicę między wartością obliczoną według nowych cen zakupu a ich wartością obliczoną według cen zakupu obowiązujących przed zmianą cen,
2)
w odniesieniu do produkcji nie zakończonej (półwyrobów) i wyrobów gotowych - różnicę między wartością zużytych do produkcji surowców i materiałów objętych zmianą cen, obliczoną według nowych cen zakupu, a wartością tych surowców i materiałów obliczoną według cen zakupu obowiązujących przed zmianą cen.
2.
Wielkość surowców i materiałów w produkcji nie zakończonej (półwyrobach) i wyrobach gotowych ustala się bezpośrednio (przez policzenie, zważenie, zmierzenie itp.), a jeżeli nie jest to możliwe - szacunkowo na podstawie kalkulacyjnego zużycia.
3.
Za towary uznaje się również artykuły spożywcze oraz tytoń i wyroby tytoniowe w działalności gastronomicznej. Przepisy ust. 1 pkt 2 i ust. 2 stosuje się odpowiednio do artykułów spożywczych w działalności gastronomicznej.
§  5.
1.
Wyniki przeszacowania zapasów objętych zmianą cen oblicza się na podstawie spisów z natury sporządzonych według stanu na dzień wprowadzenia zmian cen, a jeżeli zmiana cen nie była podana do publicznej wiadomości - na podstawie spisów z natury sporządzonych nie później niż na dzień otrzymania wiadomości o zmianie cen.
2.
Spisy z natury powinny zawierać ilościowe i wartościowe dane dotyczące zapasów objętych zmianą cen. Jeżeli wartościowe ujęcie zapasów w dniu sporządzenia spisu nie jest możliwe, sporządza się spis ilościowy, a dane wartościowe uzupełnia w terminie późniejszym, nie później jednak niż przed dokonaniem rozliczenia.
3.
Surowce, materiały i towary zafakturowane przez dostawcę po cenach obowiązujących przed wprowadzeniem zmiany cen, a znajdujące się w drodze do odbiorcy w dniu wprowadzenia zmiany cen, podlegają przeszacowaniu przez odbiorcę w dniu przyjęcia dostawy do magazynu.
4.
Surowce, materiały i towary nie zafakturowane przez dostawcę, które znajdują się w dniu wprowadzenia zmiany cen w posiadaniu odbiorcy i zostały przez niego przyjęte, przeszacowuje odbiorca. W tych wypadkach dostawca fakturuje dostarczone artykuły po cenach obowiązujących przed wprowadzeniem zmiany cen.
§  6.
Wyniki przeszacowania zapasów podlegają rozliczeniu z budżetem centralnym w wysokości:
1)
50% wyników przeszacowania zapasów surowców, materiałów i produkcji nie zakończonej (półwyrobów) oraz wyrobów gotowych,
2)
70% wyników przeszacowania zapasów towarów.
§  7.
1.
Wpłat z tytułu rozliczenia wyników przeszacowania dokonuje się na rachunek bankowy lub do kasy właściwego urzędu skarbowego w terminie do dnia 25 miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano przeszacowania. W tym samym terminie należy przesłać urzędowi skarbowemu zbiorcze zestawienie wyników przeszacowania zapasów w danym miesiącu, sporządzone na podstawie spisów z natury w układzie grup zapasów.
2.
Jeżeli przeszacowanie dotyczy surowców i materiałów, których sprzedaż w wyrobach gotowych następuje w dłuższym okresie, wpłatę określoną w ust. 1 urząd skarbowy, na wniosek podatnika, rozłoży na odpowiednie raty.
3.
Jeżeli przeszacowanie zapasów i obliczenie wyników dotyczy również zapasów, na które obniżono ceny, podstawę obliczenia wpłaty podlegającej przekazaniu do budżetu centralnego stanowi dodatnie saldo wyników przeszacowania zapasów.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do wyników przeszacowania zapasów w związku ze zmianą cen dokonaną po dniu 31 października 1983 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.60.277

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozliczanie z budżetem centralnym wyników przeszacowania zapasów u osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 20/10/1983
Data ogłoszenia: 17/11/1983
Data wejścia w życie: 17/11/1983