Ocena pracy nauczycieli przedmiotów zawodowych w średnich szkołach medycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 29 lipca 1983 r.
w sprawie oceny pracy nauczycieli przedmiotów zawodowych w średnich szkołach medycznych. *

Na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1982 r. Nr 3, poz. 19, Nr 25, poz. 187 i Nr 31, poz. 214 oraz z 1983 r. Nr 5, poz. 33) zarządza się, co następuje:
§  1.
Oceny pracy nauczyciela dokonuje organ bezpośrednio nadzorujący szkołę, w której nauczyciel jest zatrudniony.
§  2.
1.
Oceny pracy nauczyciela dokonuje się po zasięgnięciu opinii zespołu, w którego skład wchodzą: dyrektor szkoły, nauczyciel metodyk lub nauczyciel tej samej (pokrewnej) specjalności, przedstawiciel związku zawodowego, rady pedagogicznej oraz kierownik wojewódzkiego ośrodka doskonalenia kadr medycznych lub upoważniony przez niego pracownik. Opinia ta nie jest wymagana przy dokonywaniu oceny pracy dyrektora szkoły. Ponadto w skład zespołu opiniującego wchodzi kierownik szkolenia praktycznego zakładu pracy i szkoły - w razie opiniowania nauczyciela praktycznej nauki zawodu.
2.
W skład zespołu opiniującego pracę nauczyciela metodyka wchodzi Dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Średnich Kadr Medycznych lub upoważniony przez niego pracownik, dyrektor szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, oraz przedstawiciel związku zawodowego.
3.
Zespół przedstawia opinię organowi bezpośrednio nadzorującemu szkołę po zapoznaniu z nią zainteresowanego nauczyciela i wysłuchaniu jego uwag.
§  3.
Podstawę oceny pracy nauczyciela stanowi realizacja zadań określonych w art. 6 ust.1 oraz art. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1982 r. Nr 3, poz. 19, Nr 25, poz. 187 i Nr 33, poz. 214 oraz z 1983 r. Nr 5, poz. 33), zadań statutowych szkoły oraz osiągane wyniki dydaktyczno-wychowawcze i opiekuńcze, z uwzględnieniem opinii, o której mowa w § 2, oraz wpisów o pracy nauczyciela, dokonywanych w dokumentacji szkolnej przez nauczycieli sprawujących nadzór pedagogiczny.
§  4.
1.
Przy formułowaniu opinii o pracy nauczyciela zespół powinien uwzględniać w szczególności:
1)
stopień przygotowania uczniów do wykonywania zadań teoretycznych i praktycznych,
2)
umiejętność kształtowania u uczniów podstaw etyczno-moralnych wymaganych od pracowników służby zdrowia i opieki społecznej,
3)
umiejętność kształtowania u uczniów dbałości o sprzęt i aparaturę medyczną oraz racjonalne gospodarowanie materiałami używanymi w procesie diagnostyczno-terapeutycznym,
4)
zaangażowanie w pracy na rzecz rozwijania oświaty zdrowotnej,
5)
lokaty uzyskane przez uczniów w imprezach, konkursach międzyszkolnych, wojewódzkich, ogólnopolskich,
6)
rozwijanie u uczniów umiejętności pracy zespołowej w procesie diagnostyczno-terapeutycznym,
7)
podnoszenie kwalifikacji w zakresie wiedzy medycznej i umiejętności praktycznych w określonych specjalnościach medycznych,
8)
własne poszukiwania i osiągnięcia metodyczne.
2.
Zespół dokonuje badania wyników dydaktycznych oraz przeprowadza wizytację lekcji (zajęć).
3.
Przy formułowaniu opinii o pracy nauczycieli pełniących równocześnie funkcję kierowników wydziałów lub kierowników szkolenia praktycznego, oprócz elementów wymienionych w ust. 1, zespół powinien uwzględniać ponadto:
1)
umiejętność organizowania współdziałania szkoły z placówkami służby zdrowia i opieki społecznej,
2)
sposób przeprowadzania hospitacji praktycznej nauki zawodu.
§  5.
Ocenę wpisuje się do "Karty oceny pracy zawodowej nauczyciela", którą przechowuje się w aktach osobowych nauczyciela. Wzór "Karty oceny pracy zawodowej nauczyciela" zostanie określony odrębnie.
§  6.
W razie zgłoszenia wniosku o dokonanie oceny pracy nauczyciela, właściwy organ ma obowiązek jej dokonania w terminie jednego roku od daty zgłoszenia wniosku.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
*Rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną z dniem 7 sierpnia 1996 r. na skutek zmiany art. 6 ustawy - Karta Nauczyciela (Dz.U.82.3.19) przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1996 r. zmieniającej nin. ustawę (Dz.U.96.87.396).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.47.213

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ocena pracy nauczycieli przedmiotów zawodowych w średnich szkołach medycznych.
Data aktu: 29/07/1983
Data ogłoszenia: 20/08/1983
Data wejścia w życie: 20/08/1983