Czynsze najmu za lokale mieszkalne i użytkowe.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 czerwca 1983 r.
w sprawie czynszów najmu za lokale mieszkalne i użytkowe.

Na podstawie art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1983 r. Nr 11, poz. 55) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Czynsze najmu za lokale mieszkalne i użytkowe objęte przepisami Prawa lokalowego są ustalane na zasadach określonych w rozporządzeniu.
2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do lokali:
1)
w domach spółdzielni mieszkaniowych,
2)
w domach jednorodzinnych i lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości, jeżeli co najmniej w części są one zamieszkiwane przez właścicieli albo przez ich pełnoletnie dzieci lub rodziców,
3)
w domach mieszkalno-pensjonatowych, jeżeli właściciel, jego pełnoletnie dzieci lub rodzice mieszkają w tym domu i prowadzą w nim pensjonat,
4)
w domach wielomieszkaniowych stanowiących własność osób fizycznych, zajmowanych przez właścicieli, oraz lokali zajmowanych w takich domach przez ich pełnoletnie dzieci i rodziców,
5)
w domach znajdujących się pod zarządem organów kwaterunkowych Milicji Obywatelskiej oraz Służby Więziennej,
6)
wynajmowanych cudzoziemcom dewizowym,
7)
w budynkach położonych na terenie państwowych gospodarstw rolnych i leśnych oraz państwowych przedsiębiorstw (zakładów) mechanizacji rolnictwa

oraz do garaży.

3.
Wysokość czynszu najmu lokali wymienionych w pkt 5-7 określają odrębne przepisy.
§  2.
1.
Najemcy lokali mieszkalnych opłacają czynsz najmu według stawek miesięcznych za 1 m2 powierzchni użytkowej, ustalonych stosownie do tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Najemcy lokali użytkowych opłacają czynsz najmu według stawek miesięcznych za 1 m2 powierzchni użytkowej, ustalonych przez rady narodowe miast lub gmin (miast i gmin) w granicach stawek określonych w tabeli stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Przez powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego rozumie się powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania, tj. pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom najemcy. Nie uważa się za powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego powierzchni balkonów, tarasów, lodżii, antresol, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych na przechowywanie opału.
4.
Przez powierzchnię użytkową lokalu użytkowego rozumie się powierzchnię wszystkich znajdujących się w nim pomieszczeń oraz pomieszczeń przynależnych, tj.: kuchni, przedpokoi, korytarzy, łazienek, ubikacji, spiżarni, alków, piwnic, zamkniętych pomieszczeń składowych, garaży, komórek, z wyjątkiem strychów, balkonów, antresol, pawlaczy, szaf i schowków w ścianach.
§  3.
1.
Wysokość czynszu najmu i opłat za świadczenia związane z wyposażeniem i eksploatacją lokalu oraz dane dotyczące powierzchni lokalu powinny być określone w umowie najmu, a jeżeli stosunek najmu wynika z ostatecznej decyzji administracyjnej o przydziale lokalu - w pisemnym stwierdzeniu przedmiotu i warunków najmu.
2.
Wysokość opłat za centralne ogrzewanie, centralnie dostarczaną ciepłą wodę, dźwigi osobowe i zbiorowe odbiorcze anteny radiofoniczne i telewizyjne określają odrębne przepisy.
3.
Jeżeli w czasie trwania stosunku najmu nastąpi zmiana stawek czynszowych lub zmiana okoliczności mających wpływ na wysokość czynszu najmu, wynajmujący określa wysokość czynszu najmu stosownie do zmienionych stawek i okoliczności. Najemca jest obowiązany bezzwłocznie zawiadomić wynajmującego o okolicznościach uzasadniających zmianę wysokości czynszu.
4.
Czynsz najmu obliczony w związku ze zmianą stawek czynszowych lub zmianą okoliczności mających wpływ na jego wysokość obowiązuje od 1 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiły okoliczności uzasadniające zmianę czynszu. Wynajmujący jest obowiązany zawiadomić najemcę na piśmie o wszelkich zmianach w obliczaniu czynszu.
§  4.
1.
Nadzór nad czynnościami wynajmującego określonymi w § 3 należy do terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego.
2.
W razie sporu między wynajmującym a najemcą co do wysokości czynszu i opłat za świadczenia związane z wyposażeniem i eksploatacją lokalu, każdej ze stron przysługuje prawo wystąpienia do terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego o ustalenie tej wysokości.
3.
Do czasu rozstrzygnięcia sporu, o którym mowa w ust. 2, najemca jest obowiązany do opłacania czynszu i opłat za świadczenia związane z wyposażeniem i eksploatacją lokalu w wysokości płaconej do dnia sporu, a gdy spór powstaje przy ustalaniu czynszu od nowo obejmowanego lokalu - w wysokości nie kwestionowanej przez najemcę.
§  5.
Odsetki za zwłokę w uiszczeniu czynszu najmu i opłat za świadczenia związane z wyposażeniem i eksploatacją lokalu ustala się w wysokości 5% w stosunku miesięcznym, z tym że za okresy nie przekraczające 15 dni odsetek nie dolicza się, a za okresy przekraczające 15 dni dolicza się odsetki przypadające za pełny miesiąc.
§  6.
1.
Jeżeli niektóre pomieszczenia w lokalu służą celom użytkowym, a inne mieszkalnym, czynsz oblicza się dla każdej części lokalu według właściwych stawek. Od pomieszczeń przynależnych oblicza się czynsz w zależności od tego, na jakie cele te pomieszczenia są wykorzystywane.
2.
Jeżeli pomieszczenie jest wykorzystywane równocześnie do celów użytkowych i mieszkalnych, stosuje się stawki czynszu odpowiadające zasadniczemu przeznaczeniu pomieszczenia.
§  7.
1.
Wpływy z czynszu najmu przeznacza się na pokrywanie kosztów eksploatacji i remontów bieżących budynków.
2.
Za koszty eksploatacji budynków uważa się wydatki związane ze zwykłym zarządem nieruchomością, a w szczególności wydatki na utrzymanie czystości, wywóz śmieci, usuwanie fekalii, oczyszczanie ulic i podwórzy, wodę i kanalizację, oświetlanie i ogrzewanie pomieszczeń służących do wspólnego użytku (korytarze, klatki schodowe, ubikacje), oczyszczanie kominów, utrzymywanie zieleńców, płace administratora i dozorcy, należne właścicielowi kwoty z tytułu osobistego prowadzenia zarządu, materiały kancelaryjne związane z administracją, ubezpieczenie nieruchomości i opłacanie podatku od nieruchomości, usługi pocztowo-telekomunikacyjne i utrzymanie zarządu przedsiębiorstw gospodarki mieszkaniowej. Nie zalicza się do kosztów eksploatacji grzywien i kar pieniężnych.
3.
Za koszty remontu bieżącego budynku uważa się wydatki na konserwację i naprawy konieczne do utrzymania budynku oraz jego otoczenia w należytym stanie, a w szczególności wydatki na konserwację i naprawy pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych, przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych, instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazowych i hydroforów, urządzeń przeciwpożarowych, pomieszczeń przeznaczonych do ogólnego użytku oraz powierzchni komunikacyjnej. Nie uważa się za remont bieżący drobnych napraw obciążających najemców lokali.
§  8.
1.
Organy sprawujące nadzór nad jednostkami gospodarki uspołecznionej zarządzającymi budynkami kontrolują zgodność gospodarowania wpływami z czynszów z obowiązującymi przepisami.
2.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego sprawują kontrolę, o której mowa w ust. 1, w stosunku do osób fizycznych i prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, zarządzających budynkami.
§  9.
Wysokość czynszu najmu za lokal mieszkalny ustala się na podstawie stawek, o których mowa w § 2 ust. 1.
§  10.
1.
Za pokój (pokoje) stanowiący nadwyżkę powierzchni mieszkalnej najemca opłaca czynsz najmu według stawki ustalonej dla danego lokalu, podwyższonej o 100%.
2.
Pokój stanowi nadwyżkę, jeżeli w pozostałych pokojach najemca ma zapewnioną powierzchnię przysługującą według normy 10 m2 na osobę oraz z tytułu dodatkowej powierzchni mieszkalnej albo uprawnień do dodatkowych norm lub pokoi. Nie uważa się za pokoje stanowiące nadwyżkę powierzchni mieszkalnej pomieszczeń o powierzchni poniżej 6 m2.
3.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pokoi oddanych w podnajem studentom lub uczniom szkół ponadpodstawowych i pomaturalnych na podstawie umowy zgłoszonej przez najemcę terenowemu organowi administracji państwowej stopnia podstawowego.
§  11.
W razie najmu poszczególnych pomieszczeń w jednym lokalu mieszkalnym przez dwóch lub więcej najemców, za pomieszczenia używane wspólnie najemcy opłacają czynsz proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej oddzielnie przez każdego z nich.
§  12.
1.
Wysokość czynszu najmu za lokal użytkowy ustala się na podstawie stawek, o których mowa w § 2 ust. 2.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do lokali użytkowych wykorzystywanych na pracownie twórców.
3.
Najemcy, o których mowa w ust. 2, opłacają czynsz najmu według stawek miesięcznych za 1 m2 powierzchni użytkowej, ustalonych stosownie do tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  13.
1.
Stawki czynszu ustalone w załączniku nr 2 do rozporządzenia dotyczą lokali, których wysokość pokrywa się z wymiarami jednej kondygnacji budynku.
2.
Jako podstawę obliczenia czynszu za lokal lub jego część o wysokości odpowiadającej wymiarom dwóch lub więcej kondygnacji budynku, w którym lokal się znajduje, przyjmuje się taką powierzchnię, jaka wypada z pomnożenia powierzchni tego lokalu przez liczbę kondygnacji. Pełne stawki stosuje się jednak, tylko do powierzchni pierwszej kondygnacji. W stosunku do powierzchni, jaka przypada na dalsze kondygnacje, stawki czynszu obniża się o 70%.
3.
Jeżeli wysokość lokalu nie pokrywa się ściśle z wymiarami kondygnacji budynku, za wysokość odpowiadającą jednej kondygnacji przyjmuje się 4 m. W stosunku do tej części lokalu, której wysokość wynosi poniżej 3 m, stawkę czynszu obniża się proporcjonalnie do różnicy wysokości.
§  14.
1.
Jeżeli przedmiotem najmu na cele użytkowe jest cały budynek, czynsz najmu obniża się o 50%, gdy najemca w drodze umowy zobowiąże się do wykonywania remontów bieżących i kapitalnych.
2.
Najemca traci prawo do obniżki, o której mowa w ust. 1, jeżeli nie wykona remontów w terminie określonym w umowie.
§  15.
W § 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1974 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów Prawa lokalowego (Dz. U. z 1974 r. Nr 26, poz. 152 i z 1980 r. Nr 15, poz. 52) skreśla się ust. 2.
§  16.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1958 r. w sprawie czynszów za lokale użytkowe (Dz. U. z 1958 r. Nr 50, poz. 245, z 1959 r. Nr 1, poz. 5, z 1960 r. Nr 6, poz. 34 i z 1961 r. Nr 59, poz. 325),
2)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 września 1958 r. w sprawie ustalenia wysokości odsetek zwłoki w uiszczaniu czynszu najmu i innych należności z tytułu najmu (Dz. U. Nr 57, poz. 285),
3)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 sierpnia 1964 r. w sprawie właściwości organów do ustalania należności z tytułu najmu lokali (Dz. U. Nr 32, poz. 206),
4)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1965 r. w sprawie czynszów najmu za lokale mieszkalne (Dz. U. z 1965 r. Nr 35, poz. 224, z 1980 r. Nr 15, poz. 51 i z 1981 r. Nr 9, poz. 38),
5)
rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 5 sierpnia 1965 r. w sprawie określenia kosztów eksploatacji i bieżących remontów oraz drobnych napraw obciążających najemcę, zasad odnawiania lokali i wykonywania przez najemcę koniecznych napraw (Dz. U. Nr 35, poz. 227).
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1983 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  1 TABELA CZYNSZÓW ZA LOKALE MIESZKALNE

Stawka bazowa wynosi:

1) od dnia 1 października 1983 r. - 6 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej miesięcznie,

2) od dnia 1 października 1984 r. - 8 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej miesięcznie,

3) od dnia 1 stycznia 1986 r. - 10 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej miesięcznie.

Czynniki dodatkowe wpływające na wysokość czynszu
czynniki obniżające stawkę bazową 1) % obniżki w stosunku do stawki bazowej czynniki podwyższające stawkę bazową % podwyżki w stosunku do stawki bazowej
mieszkanie w budynku substandardowym 2) 30% mieszkanie wyposażone w wc 30%
mieszkanie bez urządzeń wodociągowo kanalizacyjnych 3) 30% mieszkanie wyposażone w urządzenia kąpielowe 30%
mieszkanie w suterenie lub na poddaszu 30% mieszkanie wyposażone w centralne ogrzewanie 4) 30%
mieszkanie powyżej 5 kondygnacji w budynku bez windy 30% mieszkanie wyposażone w gaz przewodowy 30%

1) Obniżenie czynszu może nastąpić tylko z tytułu jednego czynnika.

2) Budynek konstrukcyjnie nietrwały (mur pruski, drewno)

3) Przez urządzenia wodociągowo-kanalizacyjne należy rozumieć również lokalne urządzenia wodociągowe (hydrofor) i kanalizacyjne (szambo).

4) Nie dotyczy mieszkań z ogrzewaniem etażowym.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

TABELA CZYNSZÓW ZA LOKALE UŻYTKOWE

Stawka bazowa w Obniżka stawki bazowej z tytułu
zł za m2 powierzchni użytkowej miesięcznie 1) usytuowania lokalu w budynku substandardowym 2) braku urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych 3) braku centralnego ogrzewania 4) położenia lokalu w kondygnacji podziemnej
50 zł do 70 zł 10% 10% 10% 10%
1) Stawka bazowa powinna być ustalana w zależności od rodzaju działalności i położenia budynku.

2) Budynek konstrukcyjnie nietrwały (mur pruski, drewno).

3) Przez urządzenia wodociągowo-kanalizacyjne należy rozumieć również lokalne urządzenia wodociągowe (hydrofor) i kanalizacyjne (szambo).

4) Dotyczy lokali z ogrzewaniem etażowym.

1 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 5 września 1985 r. (Dz.U.85.43.207) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 września 1985 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.38.174

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Czynsze najmu za lokale mieszkalne i użytkowe.
Data aktu: 27/06/1983
Data ogłoszenia: 19/07/1983
Data wejścia w życie: 01/10/1983