Sposób dokonywania, zabezpieczania, przechowywania, odtwarzania oraz niszczenia zapisów treści rozmów telefonicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SPRAWIEDLIWOŚCI I OBRONY NARODOWEJ
z dnia 10 maja 1983 r.
w sprawie sposobu dokonywania, zabezpieczania, przechowywania, odtwarzania oraz niszczenia zapisów treści rozmów telefonicznych.

Na podstawie art. 198 § 5 Kodeksu postępowania karnego (Dz. U. z 1969 r. Nr 13, poz. 96 i z 1982 r. Nr 16, poz. 124 i Nr 41, poz. 273) oraz art. VI § 2 Przepisów wprowadzających Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 1969 r. Nr 13, poz. 97 i z 1982 r. Nr 35, poz. 228) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Utrwalenia treści rozmów telefonicznych dokonuje się na podstawie postanowienia sądu lub prokuratora w czasie i w zakresie ustalonym w tym postanowieniu.
2.
Odpis postanowienia o utrwaleniu treści rozmów telefonicznych przesyła się dyrektorowi właściwego okręgu poczty i telekomunikacji.
§  2.
Utrwalenie treści rozmów telefonicznych następuje za pomocą aparatury do utrwalania dźwięku.
§  3.
1.
Z czynności, o których mowa w § 1, sporządza się dokument zawierający następujące dane:
1)
oznaczenie czynności z wymienieniem podstawy jej dokonywania,
2)
imię i nazwisko abonenta lub nazwę instytucji będącej abonentem oraz numer aparatu telefonicznego, z którego treść przeprowadzanych rozmów podlega utrwaleniu, a także w miarę możności numery aparatów telefonicznych, z którymi dokonywane były połączenia,
3)
rodzaj i typ aparatury utrwalającej oraz system zapisu,
4)
szybkość przesuwu taśmy magnetycznej i liczbę nagranych na taśmie ścieżek albo rodzaj i typ innego nośnika użytego do utrwalenia dźwięku i parametry zapisu,
5)
czas rozpoczęcia i zakończenia utrwalania, z zaznaczeniem, czy zostało użyte urządzenie do automatycznego uruchamiania i wyłączania aparatury,
6)
dane pozwalające na identyfikację taśmy magnetycznej (innego nośnika), której dokument dotyczy,
7)
w miarę potrzeby inne dane dotyczące dokonywanej czynności.
2.
W razie uszkodzenia aparatury utrwalającej, zatrzymania albo uszkodzenia taśmy magnetycznej (innego nośnika) w trakcie utrwalania czyni się o tym odpowiednią wzmiankę w dokumencie, o którym mowa w ust. 1.
3.
Dokument, o którym mowa w ust. 1, podpisuje osoba dokonująca utrwalenia.
4.
Dyrektor właściwego okręgu poczty i telekomunikacji prowadzi wykaz osób dokonujących czynności wymienionych w § 1 ust. 1. Wykaz zawiera również dane dotyczące podstawy i czasu dokonywania tych czynności.
§  4.
Utrwalanie treści rozmów telefonicznych powinno być dokonywane w warunkach uniemożliwiających ujawnienie wobec osób nieuprawnionych zarówno tej czynności, jak i treści utrwalonej rozmowy.
§  5.
1.
Po zakończeniu utrwalania taśmę magnetyczną (inny nośnik) wraz z dokumentem, o którym mowa w § 3, należy opakować i oznaczyć sygnaturą akt sprawy.
2.
Materiał, o którym mowa w ust. 1, po zakończeniu utrwalania, jak również na każde żądanie organu procesowego, który wydał postanowienie o utrwaleniu, dyrektor właściwego okręgu poczty i telekomunikacji niezwłocznie przekazuje temu organowi.
§  6.
1.
Warunki odtwarzania w celach procesowych zapisu treści rozmowy telefonicznej określa sąd lub prokurator prowadzący postępowanie.
2.
W protokole czynności procesowej, w czasie której nastąpiło odtworzenie zapisu treści rozmowy telefonicznej, podaje się również imię, nazwisko i stanowisko służbowe osoby dokonującej odtworzenia oraz dane, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 6, i dane dotyczące rodzaju i typu aparatury odtwarzającej. W razie potrzeby należy także wciągnąć do protokołu treść odtwarzanego zapisu w całości lub w części mającej znaczenie dla toczącego się postępowania.
3.
Przy odtwarzaniu zapisu może być użyte dodatkowe urządzenie korygujące lub wzmacniające dźwięk; dokonuje się o tym odpowiedniej wzmianki w protokole czynności procesowej i w dokumencie, o którym mowa w § 3.
4.
Po zakończeniu odtwarzania zapisu należy dokonać odpowiedniej wzmianki o odtworzeniu w dokumencie, o którym mowa w § 3, oraz opakować taśmę magnetyczną (inny nośnik) wraz z dokumentem i oznaczyć sygnaturą akt sprawy.
§  7.
1.
Jeżeli w związku z odtwarzaniem zapisu treści rozmowy telefonicznej nastąpiło uszkodzenie taśmy magnetycznej (innego nośnika), czyni się o tym odpowiednią wzmiankę w protokole czynności procesowej oraz w dokumencie, o którym mowa w § 3.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie uszkodzenia taśmy magnetycznej (innego nośnika) również w innych okolicznościach.
§  8.
Taśma magnetyczna (inny nośnik) z zapisem treści rozmowy telefonicznej może być skopiowana na zarządzenie sądu lub prokuratora. Liczbę, kolejność i oznaczenie sporządzonych kopii podaje się w dokumencie, o którym mowa w § 3; odpis tego dokumentu załącza się również do każdej kopii. Przepisy § 3, 5 i 6 stosuje się odpowiednio.
§  9.
Taśmy magnetyczne (inne nośniki) z zapisem treści rozmów telefonicznych przesyła się i przechowuje w warunkach zabezpieczających przed ich zniszczeniem lub uszkodzeniem, zwłaszcza przez szkodliwe działanie środków chemicznych, mechanicznych, temperatury lub pola magnetycznego.
§  10.
Zapis treści rozmowy telefonicznej pozbawionej znaczenia dla postępowania karnego podlega zniszczeniu przez skasowanie na zarządzenie sądu lub prokuratora. Z czynności tej sporządza się protokół; przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio. Taśmę magnetyczną (inny nośnik) zwraca się właściwej dyrekcji okręgu poczty i telekomunikacji.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.27.133

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób dokonywania, zabezpieczania, przechowywania, odtwarzania oraz niszczenia zapisów treści rozmów telefonicznych.
Data aktu: 10/05/1983
Data ogłoszenia: 20/05/1983
Data wejścia w życie: 04/06/1983