Wyodrębnianie własności lokali w domach wielomieszkaniowych stanowiących własność osób fizycznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 marca 1983 r.
w sprawie wyodrębniania własności lokali w domach wielomieszkaniowych stanowiących własność osób fizycznych.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1983 r. Nr 11, poz. 55) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W domach wielomieszkaniowych stanowiących własność osób fizycznych może być ustanowiona odrębna własność poszczególnych samodzielnych lokali mieszkalnych.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do domów:
1)
położonych na terenie przeznaczonym w planie zagospodarowania przestrzennego na realizację zorganizowanego budownictwa mieszkaniowego lub na cele inne niż mieszkalne,
2)
nie pozostających w zarządzie właścicieli lub lokalnych zrzeszeń właścicieli i zarządców domów.
3.
Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego może nastąpić, jeżeli:
1)
jest to lokal samodzielny,
2)
jego powierzchnia użytkowa nie przekracza 110 m2, a w razie wykorzystywania części lokalu na wykonywanie pracy zawodowej przez właściciela - 140 m2, albo też gdy lokal w domu wybudowanym przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1983 r. Nr 11, poz. 55) ma większą powierzchnię użytkową, lecz obejmuje nie więcej niż 5 izb.
4.
Ograniczeń, o których mowa w ust. 3 pkt 2, nie stosuje się do lokali w budynkach wpisanych do rejestru zabytków, jeżeli zgodnie z opinią wojewódzkiego konserwatora zabytków przebudowa lokalu nie jest dopuszczalna z powodu zabytkowego charakteru budynku.
5.
Lokal użytkowy może stanowić część składową lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, jeżeli znajduje się w tym samym domu i jest przeznaczony do wykonywania zawodu przez właściciela. W takim wypadku lokalu użytkowego nie bierze się pod uwagę przy ustalaniu powierzchni użytkowej oraz liczby izb w lokalu mieszkalnym.
§  2.
1.
W domu wybudowanym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia wyodrębnienie własności lokali mieszkalnych może nastąpić tylko na rzecz najemców zajmujących te lokale, właściciela domu oraz pełnoletnich dzieci i rodziców właściciela.
2.
Ustanowienie odrębnej własności lokalu na rzecz najemcy części lokalu wymaga zgody pozostałych najemców tego lokalu.
3.
W domu wybudowanym po dniu 1 stycznia 1983 r. przez zespoły osób fizycznych zorganizowane na podstawie umowy cywilnoprawnej, zarejestrowanej w terenowym organie administracji państwowej, następuje wyodrębnienie własności wszystkich lokali na rzecz tych osób.
§  3.
1.
Do zawarcia umowy o ustanowieniu odrębnej własności lokalu jest niezbędne zaświadczenie terenowego organu administracji państwowej stwierdzające że lokal odpowiada warunkom, o których mowa w § 1 ust. 3.
2.
Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego na rzecz osoby nie będącej współwłaścicielem danej nieruchomości wymaga jednoczesnego przeniesienia na tę osobę własności lokalu i udziału we współwłasności części domu i urządzeń, które nie służą do jej wyłącznego użytku, i odpowiedniej części gruntu, na którym znajduje się dom, oraz gruntu związanego z korzystaniem z tego domu.
3.
Udział właściciela lokalu we współwłasności, o której mowa w ust. 2, stanowi część ułamkową odpowiadającą stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej domu.
§  4.
Strony mogą określić w umowie wzajemne obowiązki wynikające ze współwłasności nieruchomości oraz odrębnej własności lokalu. W razie braku umowy stosuje się przepisy § 5-7.
§  5.
1.
Do obowiązków zarządcy domu należy utrzymywanie w należytym stanie pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do ogólnego użytku i otoczenia domu oraz dokonywanie w miarę potrzeby remontów bieżących i kapitalnych.
2.
Zarządca domu dokonuje w lokalach stanowiących odrębne nieruchomości: napraw i wymiany:
a)
instalacji centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami,
b)
przewodów (rur) instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej wraz z zaworami przelotowymi na rurociągach,
c)
przewodów gazowych doprowadzających gaz do odbiorników wraz z armaturą na tych przewodach,
d)
przewodów instalacji elektrycznej, z wyłączeniem gniazd wtyczkowych i przełączników,

usuwania uszkodzeń powstałych na skutek niewykonania napraw należących do obowiązków zarządcy, wymiany zużytej stolarki okiennej i drzwiowej, podłóg i posadzek, jeżeli jest ona dokonywana również w innych lokalach w ramach remontu kapitalnego domu.

§  6.
1.
Właściciele lokali ponoszą:
a)
opłaty za ogrzewanie lokalu, dostarczanie ciepłej wody, za korzystanie z dźwigów i ze zbiorczej anteny,
b)
koszty odnawiania lokalu, napraw ścian, podłóg, sufitów, stolarki okiennej i drzwiowej, dokonania ulepszeń lokalu ponad istniejący standard oraz napraw i wymiany elementów wyposażenia lokalu, z wyjątkiem elementów, których naprawa lub wymiana należy do obowiązków zarządcy domu.
2.
Opłaty, o których mowa w ust. 1 pkt 1, są wnoszone do dnia 10 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły.
§  7.
1.
Właściciele lokali uczestniczą w kosztach eksploatacji oraz remontów bieżących i kapitalnych budynku, a w szczególności w kosztach robót, o których mowa w § 5, w wysokości odpowiadającej ich udziałom we współwłasności domu.
2.
Rozliczenie kosztów, o których mowa w ust. 1, następuje w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku za rok ubiegły, na podstawie rachunków przedstawionych przez zarządcę domu. Właściciele lokali mogą wnosić zaliczkowo na pokrycie tych kosztów opłaty w wysokości i w terminach ustalonych w umowie.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.21.93

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wyodrębnianie własności lokali w domach wielomieszkaniowych stanowiących własność osób fizycznych.
Data aktu: 18/03/1983
Data ogłoszenia: 21/04/1983
Data wejścia w życie: 21/04/1983