Czas pracy oraz zasady i tryb udzielania dodatkowych dni wolnych od pracy pracownikom górnictwa głębinowego w 1981 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 lutego 1981 r.
w sprawie czasu pracy oraz zasad i trybu udzielania dodatkowych dni wolnych od pracy pracownikom górnictwa głębinowego w 1981 r.

Na podstawie art. 129 § 2 i art. 150 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141 i z 1975 r. Nr 16, poz. 91) oraz w związku z § 13 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 lutego 1981 r. w sprawie czasu pracy i zasad wprowadzania w uspołecznionych zakładach pracy dodatkowych dni wolnych od pracy w 1981 r. (Dz. U. Nr 3, poz. 15) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przez pracowników zatrudnionych w górnictwie głębinowym należy rozumieć pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach górniczych (innych jednostkach organizacyjnych) prowadzących roboty górnicze pod ziemią w celu wydobycia kopalin, zwanych dalej "kopalniami głębinowymi", oraz pracowników zatrudnionych w innych przedsiębiorstwach wykonujących roboty górnicze pod ziemią i związane z nimi roboty montażowe w tych kopalniach.
§  2.
1.
Czas pracy pracowników zatrudnionych w kopalniach głębinowych pod ziemią wynosi 7,5 godzin na dobę i 37,5 godzin na tydzień, przy pięciodniowym tygodniu pracy. Czas pracy liczony jest od momentu wejścia pracownika do klatki szybu w celu zjazdu do podziemia kopalni do momentu wyjścia z klatki po wyjeździe na powierzchnię.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do pracowników zatrudnionych w innych przedsiębiorstwach (§ 1), którzy wykonują roboty górnicze i roboty montażowe w kopalniach głębinowych pod ziemią.
§  3.
Czas pracy pracowników zatrudnionych w kopalniach głębinowych na powierzchni w ruchu zakładu górniczego, przy innych pracach związanych z zabezpieczeniem tego ruchu, a w szczególności ciągłości procesu technologicznego, oraz pracowników administracyjno-biurowych tych kopalń wynosi 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień przy pięciodniowym tygodniu pracy.
§  4.
Czas pracy pozostałych pracowników zatrudnionych w kopalniach głębinowych poza określonymi w § 2 i 3, a w szczególności pracowników działalności nieprzemysłowej, pracujących poza terenem kopalni głębinowej, wynosi średnio 42 godziny na tydzień. Rozkład czasu pracy i terminy dodatkowych dni wolnych od pracy ustalają dyrektorzy kopalń głębinowych w porozumieniu z zakładowym przedstawicielstwem związków zawodowych, kierując się wytycznymi ministra sprawującego nadzór nad kopalnią, wydanymi na podstawie § 1 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 lutego 1981 r. w sprawie czasu pracy i zasad wprowadzania w uspołecznionych zakładach pracy dodatkowych dni wolnych od pracy w 1981 r. (Dz. U. Nr 3, poz. 15).
§  5.
Praca wykonywana ponad normy czasu pracy, określone w § 2, 3 i 4, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.
§  6.
Zasada pięciodniowego tygodnia pracy obowiązuje także w tych tygodniach, w których przypadają Poniedziałek Wielkanocny, Boże Ciało, Święto Odrodzenia Polski i Dzień Górnika.
§  7.
Soboty lub inne dni wolne od pracy wynikające z rozkładów czasu pracy, poza dniami ustawowo wolnymi od pracy, są dodatkowymi dniami wolnymi od pracy.
§  8.
1.
Dodatkowe dni wolne od pracy, przypadające w okresie urlopu wypoczynkowego, są wliczane do urlopu.
2.
Urlop wypoczynkowy nie może się rozpoczynać ani kończyć w dodatkowym dniu wolnym od pracy.
§  9.
1.
Stawki godzinowe pracowników, o których mowa w rozporządzeniu, wynagradzanych w czasowej lub akordowej formie płacy, zwiększa się proporcjonalnie do skrócenia czasu pracy.
2.
Skrócenie czasu pracy nie powoduje zmiany wysokości wynagrodzenia pracowników wypłacanego miesięcznie.
§  10.
1.
Pracownikom zatrudnionym w kopalniach głębinowych, o których mowa w § 2 ust. 1 i § 3, z wyjątkiem pracowników administracyjno-biurowych tych kopalń, oraz pracownikom innych przedsiębiorstw (§ 1) określonym w § 2 ust. 2, pracującym na zasadach dobrowolności w soboty wolne od pracy, przysługuje niezależnie od normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 100% godzinowej stawki płacy zasadniczej, wynikającej z osobistego zaszeregowania.
2.
Ministrowie nadzorujący kopalnie głębinowe w uzgodnieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz po porozumieniu się z właściwymi statutowo organami związków zawodowych ustalą dla pracowników, o których mowa w ust. 1, dodatkowe zachęty materialne, uzależnione od rodzaju i miejsca wykonywanej pracy oraz wydobywanej kopaliny.
§  11.
Ministrowie nadzorujący przedsiębiorstwa, o których mowa w § 1:
1)
zapewnią realizację zadań planowych przez nadzorowane i podległe jednostki organizacyjne w warunkach zmian w rozkładach czasu pracy związanych z wprowadzeniem dodatkowych dni wolnych od pracy,
2)
zapewnią przygotowanie organizacyjne podległych i nadzorowanych jednostek organizacyjnych do osiągnięcia wzrostu godzinowej wydajności pracy w stopniu kompensującym ubytek czasu pracy wynikający z wprowadzenia dodatkowych dni wolnych od pracy,
3)
ustalą w porozumieniu z właściwymi statutowo organami związków zawodowych szczegółowe zasady i tryb udzielania dodatkowych dni wolnych od pracy,
4)
ustalą w uzgodnieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz po porozumieniu się z właściwymi statutowo organami związków zawodowych szczegółowe zasady zwiększania godzinowych stawek wynagrodzenia, o których mowa w § 9 ust. 1.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1981 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1981.6.24

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Czas pracy oraz zasady i tryb udzielania dodatkowych dni wolnych od pracy pracownikom górnictwa głębinowego w 1981 r.
Data aktu: 26/02/1981
Data ogłoszenia: 14/03/1981
Data wejścia w życie: 14/03/1981, 01/01/1981