Szwecja-Polska. Porozumienie o rybołówstwie. Warszawa.1978.02.01.

POROZUMIENIE
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Szwecji o rybołówstwie,
sporządzone w Warszawie dnia 1 lutego 1978 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 1 lutego 1978 roku zostało podpisane w Warszawie Porozumienie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Szwecji o rybołówstwie, w następującym brzmieniu:

Porozumienie

między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Szwecji o rybołówstwie

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Szwecji,

potwierdzając wspólne dążenie do zapewnienia ochrony żywych zasobów morza, w szczególności żywych zasobów wód obszaru Konwencji o rybołówstwie i ochronie żywych zasobów w Morzu Bałtyckim i Bełtach, sporządzonej w Gdańsku dnia 13 września 1973 roku, oraz wykonywania najbardziej racjonalnego zarządzania i eksploatacji tych zasobów,

biorąc pod uwagę prace Trzeciej Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie prawa morza oraz pragnąc przyczynić się do właściwego rozwoju prawa morza jako podstawy ich wzajemnych stosunków w dziedzinie rybołówstwa,

uwzględniając rozszerzenie przez Polską Rzeczpospolitą Ludową i Szwecją jurysdykcji rybołówczej na Morzu Bałtyckim od dnia 1 stycznia 1978 roku,

biorąc pod uwagę tradycyjne połowy każdej z Umawiających się Stron na obszarze jurysdykcji rybołówczej drugiej Umawiającej się Strony oraz dążąc do zmniejszenia obecnie i w przyszłości następstw dla takiego rybołówstwa, spowodowanych rozszerzeniem jurysdykcji rybołówczej Umawiających się Stron,

kierując się stałym dążeniem do rozwijania i umacniania wzajemnej przyjaźni i współpracy, uzgodniły, co następuje:

Artykuł  I

Każda Umawiająca się Strona zezwoli statkom rybackim drugiej Umawiającej się Strony dokonywać połowów na swoim obszarze jurysdykcji rybołówczej na Morzu Bałtyckim poza 12 milami morskimi od linii podstawowych, od których jest mierzone morze terytorialne, na warunkach i zasadach określonych w niniejszym Porozumieniu.

Artykuł  II

Każda Umawiająca się Strona określa corocznie dla swojego obszaru jurysdykcji rybołówczej całkowity dopuszczalny odłów dla poszczególnych stad lub grup stad, biorąc pod uwagę współzależność stad, najlepsze dostępne dane naukowe, zalecenia Komisji Rybołówstwa Morza Bałtyckiego oraz inne stosowne czynniki.

Artykuł  III
1.
Każda Umawiająca się Strona określa corocznie, po konsultacjach z drugą Umawiającą się Stroną, kwoty połowowe dla statków rybackich tej Umawiającej się Strony oraz obszary, na których te kwoty mogą być odławiane. Takie kwoty podlegają w razie konieczności zmianom w celu zapobieżenia nieprzewidzianym okolicznościom, w szczególności w razie nagłej potrzeby zastosowania środków ochronnych opartych na najlepszych dostępnych dowodach naukowych.
2.
W okresie kończącym się dnia 31 grudnia 1979 roku każda Umawiająca się Strona, określając kwoty połowowe dla statków rybackich drugiej Umawiającej się Strony, weźmie pod uwagę tradycyjne połowy drugiej Umawiającej się Strony na tym obszarze oraz inne stosowne czynniki.
3.
Po dacie, o której mowa w ustępie 2, każda Umawiająca się Strona określa dla statków rybackich drugiej Umawiającej się Strony takie kwoty połowowe,
a)
jakie są konieczne dla zrównoważenia jej praw połowowych na obszarze jurysdykcji rybołówczej pierwszej z wymienionych Umawiających się Stron lub
b)
jakie mogą być zapewnione zgodnie z artykułem IV niniejszego porozumienia.
Artykuł  IV

Kiedy ustalenie przez Umawiającą się Stronę całkowitego dopuszczalnego odłowu stosownie do artykułu II niniejszego Porozumienia wykaże, że taki odłów przekracza możliwości połowowe tej Umawiającej się Strony, statki rybackie podnoszące banderę drugiej Umawiającej się Strony mogą być dopuszczone do udziału w odłowie pewnej kwoty takiej nadwyżki na warunkach i zasadach ustanowionych przez pierwszą z wymienionych Umawiających się Stron po odpowiednich konsultacjach, biorąc pod uwagę potrzeby drugiej Umawiającej się Strony oraz inne stosowne czynniki.

Artykuł  V
1.
Statki rybackie jednej Umawiającej się Strony podczas połowów na obszarze jurysdykcji rybołówczej drugiej Umawiającej się Strony, zgodnie z niniejszym Porozumnieniem, stosują środki ochronne oraz inne warunki i zasady ustalone dla takiego rybołówstwa oraz podlegają prawom i przepisom tej Umawiającej się Strony, dotyczącym rybołówstwa.
2.
Statki rybackie każdej Umawiającej się Strony wpisują codziennie stosowne dane dotyczące łowisk, nakładów połowowych oraz połowów do dzienników połowowych, które będą dostępne dla inspekcji podczas całego okresu przepływu przez obszar jurysdykcji rybołówczej drugiej Umawiającej się Strony. Każdy statek rybacki informuje przez radio o rozpoczęciu i zakończeniu połowów na obszarze jurysdykcji rybołówczej drugiej Umawiającej się Strony oraz o innych stosownych sprawach w taki sposób i w takim czasie, jaki może być określony przez tę Umawiającą się Stronę. Właściwe organy każdej Umawiającej się Strony przekazują właściwym organom drugiej Umawiającej się Strony szczegółowe sprawozdania o połowach, okresach połowowych oraz inne istotne informacje w taki sposób i w takim czasie, jaki może być określony przez tę Umawiającą się Stronę. Postanowienia niniejszego ustępu nie naruszają ustępu 1 niniejszego artykułu.
3.
W razie ustanowienia nowych praw, przepisów lub warunków o szczególnym znaczeniu dla rybołówstwa drugiej Umawiającej się Strony odpowiednie zawiadomienie zostanie wcześniej przekazane.
Artykuł  VI
1.
Właściwe organy jednej Umawiającej się Strony zawiadomią właściwe organy drugiej Umawiającej się Strony o nazwie, numerze rejestracyjnym, proponowanym do użycia sprzęcie połowowym oraz innych stosownych szczegółach, jak również o nazwisku kierownika każdego statku rybackiego pierwszej z wymienionych Umawiających się Stron, który zamierza dokonywać połowów na obszarze jurysdykcji rybołówczej drugiej Umawiającej się Strony stosownie do artykułu I. Takie zawiadomienie zostanie przekazane również odnośnie do każdego statku zaopatrzeniowego i pomocniczego konkretnie towarzyszącego takiemu statkowi rybackiemu.
2.
Właściwe organy każdej Umawiającej się Strony wydadzą stosowne licencje każdemu statkowi rybackiemu drugiej Umawiającej się Strony, który został dopuszczony do takich połowów. Licencje nie podlegają opłatom.
Artykuł  VII
1.
Każda Umawiająca się Strona zapewni przestrzeganie przez swoje statki postanowień niniejszego Porozumienia oraz innych stosownych przepisów.
2.
Każda Umawiająca się Strona może, zgodnie z prawem międzynarodowym, podjąć na obszarze swojej jurysdykcji rybołówczej takie środki, jakie mogą być konieczne dla zapewnienia przestrzegania postanowień niniejszego Porozumienia przez statki podnoszące banderę drugiej Umawiającej się Strony.
Artykuł  VIII

Umawiające się Strony podejmą, bezpośrednio oraz przez odpowiednie organizacje międzynarodowe, współpracę w celu zapewnienia właściwego zarządzania i ochrony żywych zasobów morza, w szczególności w odniesieniu do stad pojawiających się na obszarze Konwencji o rybołówstwie i ochronie żywych zasobów w Morzu Bałtyckim i Bełtach, sporządzonej w Gdańsku dnia 13 września 1973 roku.

Artykuł  IX
1.
Z chwilą wejścia w życie niniejszego Porozumienia przestanie obowiązywać Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie wzajemnego przyznania prawa uprawiania rybołówstwa w ich strefach rybołówstwa morskiego z dnia 9 grudnia 1975 roku.
2.
Niniejsze Porozumienie nie narusza innych istniejących porozumień między obu Umawiającymi się Stronami lub istniejących konwencji wielostronnych, w których uczestniczą obie Umawiające się Strony. Nie narusza ono również poglądów każdej z Umawiających się Stron odnośnie do prawa morza.
Artykuł  X
1.
Niniejsze porozumienie podlega ratyfikacji i wchodzi w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która odbędzie się w Sztokholmie tak szybko, jak to będzie możliwe. Porozumienie stosuje się tymczasowo od dnia podpisania.
2.
Niniejsze porozumienie pozostaje w mocy do dnia 31 grudnia 1987 roku. W razie braku wypowiedzenia Porozumienia w drodze notyfikacji przez jedną z Umawiających się Stron co najmniej na dwanaście miesięcy przed tą datą pozostaje ono w mocy na dalsze okresy sześcioletnie, jeśli nie zostanie przekazana notyfikacja o wypowiedzeniu na dwanaście miesięcy przed upływem każdego takiego sześcioletniego okresu.

Sporządzono w Warszawie dnia 1 lutego 1978 roku, w dwóch egzemplarzach w języku angielskim.

Po zaznajomieniu się z powyższym Porozumieniem Rada Państwa uznała je i uznaje za słuszne zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych; oświadcza, że jest ono przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 4 maja 1978 roku.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1978.23.102

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Szwecja-Polska. Porozumienie o rybołówstwie. Warszawa.1978.02.01.
Data aktu: 01/02/1978
Data ogłoszenia: 30/09/1978
Data wejścia w życie: 23/08/1978