Szwecja-Polska. Umowa w sprawie wzajemnego przyznania prawa uprawiania rybołówstwa w ich strefach rybołówstwa morskiego. Sztokholm.1975.12.09.

UMOWA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie wzajemnego przyznania prawa uprawiania rybołówstwa w ich strefach rybołówstwa morskiego,
podpisana w Sztokholmie dnia 9 grudnia 1975 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 9 grudnia 1975 roku została podpisana w Sztokholmie Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie wzajemnego przyznania prawa uprawiania rybołówstwa w ich strefach rybołówstwa morskiego, w następującym brzmieniu dosłownym:

Przekład.

UMOWA

MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM KRÓLESTWA SZWECJI W SPRAWIE WZAJEMNEGO PRZYZNANIA PRAWA UPRAWIANIA RYBOŁÓWSTWA W ICH STREFACH RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Królestwa Szwecji,

uwzględniając ustanowienie strefy rybołówstwa morskiego wzdłuż polskiego wybrzeża od dnia 1 stycznia 1971 roku oraz wzdłuż szwedzkiego wybrzeża na Bałtyku od dnia 1 stycznia 1974 roku,

mając na uwadze Umowę między Polską a Szwecją z dnia 5 października 1970 roku, przyznającą szwedzkim statkom rybackim prawo uprawiania rybołówstwa na obszarze polskiej strefy rybołówstwa morskiego,

kierując się stałym dążeniem do rozwijania i umacniania wzajemnej przyjaźni i współpracy,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  I
1.
Polskie statki rybackie mają prawo uprawiania rybołówstwa na obszarze leżącym między długością geograficzną 15°42'16" (Utklippan w południowo-wschodniej części Blekinge) a szerokością geograficzną 56°49'11" (Kapelludden na wschodnim wybrzeżu Öland) w części szwedzkiej strefy rybołówstwa morskiego leżącej między szóstą a dwunastą milą morską od linii podstawowej morza terytorialnego wzdłuż szwedzkiego wybrzeża lądu stałego.
2.
Szwedzkie statki rybackie mają prawo uprawiania rybołówstwa na obszarze leżącym między długością geograficzną 17°43'54" (Stilo) a następującymi współrzędnymi: 54°40'08", 18°59'00"; 54°36'15", 19°24'22"; 54°44'30", 19°06'22" w części polskiej strefy rybołówstwa morskiego leżącej między szóstą a dwunastą milą morską od linii podstawowej polskiego morza terytorialnego.
3.
Obszary wymienione w ustępach 1 i 2 są oznaczone na załączonej szwedzkiej mapie nr 81 i polskiej mapie nr 201, które stanowią integralną część niniejszej Umowy.
Artykuł  II

Uprawianie rybołówstwa przez statki rybackie jednej Umawiającej się Strony w strefie rybołówstwa morskiego drugiej Umawiającej się Strony podlega ustawom i przepisom tej Umawiającej się Strony. Wszelkie ustawy i przepisy dotyczące uprawiania rybołówstwa w strefach rybołówstwa morskiego lub dotyczące ochrony granic państwowych będą ogłaszane w terminie pozwalającym na zastosowanie się do nich rybaków drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł  III
1.
Po upływie trzech lat od wejścia w życie niniejszej Umowy każda Umawiająca się Strona może ją wypowiedzieć w drodze notyfikacji skierowanej do drugiej Umawiającej się Strony; w takim przypadku Umowa wygasa po upływie sześciu miesięcy od daty takiej notyfikacji.
2.
Po upływie dwóch lat od wejścia w życie niniejszej Umowy Umawiające się Strony wspólnie rozważą, czy dalsze prowadzenie ich współpracy w ramach niniejszej Umowy leży w ich wspólnym interesie. Umawiające się Strony będą dążyły do znalezienia właściwych rozwiązań wszelkich problemów mogących powstać przy stosowaniu Umowy oraz będą rozpatrywały wszelkie propozycje, jakie mogą być przedstawione w celu zmiany Umowy. Podobne wspólne konsultacje będą się następnie odbywały co dwa lata przez okres obowiązywania niniejszej Umowy.
Artykuł  IV

Niniejsza Umowa podlega ratyfikacji, a wymiana dokumentów ratyfikacyjnych nastąpi w Warszawie. Umowa wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Artykuł  V

Z chwilą wejścia w życie niniejszej Umowy przestaje obowiązywać Umowa w sprawie przyznania szwedzkim statkom rybackim prawa uprawiania rybołówstwa na obszarze polskiej strefy rybołówstwa morskiego z dnia 5 października 1970 roku.

Niniejszą Umowę sporządzono w Sztokholmie, dnia 9 grudnia 1975 roku w dwóch egzemplarzach w języku angielskim.

Na dowód czego niżej podpisani Pełnomocnicy Umawiających się Stron podpisali mniejszą Umowę.

Mapa

(grafikę pominięto)

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 4 marca 1976 roku.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1976.16.97

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Szwecja-Polska. Umowa w sprawie wzajemnego przyznania prawa uprawiania rybołówstwa w ich strefach rybołówstwa morskiego. Sztokholm.1975.12.09.
Data aktu: 09/12/1975
Data ogłoszenia: 05/05/1976
Data wejścia w życie: 23/03/1976