Zwolnienie nabycia własności niektórych rzeczy i praw majątkowych od podatku od spadków i darowizn.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 grudnia 1975 r.
w sprawie zwolnienia nabycia własności niektórych rzeczy i praw majątkowych od podatku od spadków i darowizn.

Na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 1975 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 45, poz. 228) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zwalnia się od podatku od spadków i darowizn:
1)
nabycie w drodze spadku:
a)
przedmiotów wyposażenia mieszkania, z wyjątkiem mebli stylowych (antyki), pościeli, odzieży, z wyjątkiem futer ze skór szlachetnych zwierząt futerkowych, bielizny oraz narzędzi pracy przeznaczonych do użytku w gospodarstwie domowym przez osoby zaliczone do I grupy podatkowej,
b)
dzieł sztuki będących przedmiotem twórczości spadkodawcy i materiałów bibliotecznych, jeżeli spadkodawca zajmował się twórczością lub działalnością naukową, oświatową, artystyczną, literacką lub publicystyczną,
c)
zabytków ruchomych i kolekcji wpisanych do rejestru zabytków,
d)
praw do używania przez trzy miesiące od dnia otwarcia spadku mieszkania i urządzenia domowego przez małżonka i inne osoby bliskie spadkodawcy zamieszkałe z nim do dnia otwarcia spadku,
e)
przedmiotów luksusowych o wartości nie przekraczającej łącznie kwoty 5.000 zł na rzecz każdego z nabywców,
2)
nabycie przez rzemieślnika w drodze darowizn maszyn, urządzeń i narzędzi otrzymanych z zagranicy pod warunkiem złożenia przez nabywcę oświadczenia w urzędzie terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego właściwego dla wymiaru podatku od spadków i darowizn, że otrzymane maszyny, urządzenia lub narzędzia zainstaluje w prowadzonym przez siebie zakładzie rzemieślniczym i w ciągu 3 lat od daty otrzymania nie sprzeda ich lub nie przekaże bezpłatnie osobom trzecim. Niedotrzymanie tego warunku powoduje utratę zwolnienia.
§  1a. 1
 
1.
Obniża się o 50% podatek należny od nabycia w drodze darowizny przez małżonka i zstępnych darczyńcy:
1)
domu jednorodzinnego i samodzielnego lokalu mieszkalnego,
2)
spółdzielczego prawa do lokalu,

jeżeli obdarowani ci do dnia dokonania darowizny zamieszkiwali razem z darczyńcą w tym domu lub lokalu.

2.
Obniża się o 50% podatek należny od nabycia w drodze spadku przez małżonka i zstępnych spadkodawcy:
1)
domu jednorodzinnego i samodzielnego lokalu mieszkalnego,
2)
spółdzielczego prawa do lokalu,

jeżeli spadkobiercy ci nie zamieszkiwali do dnia otwarcia spadku w tym domu lub lokalu, a spadkobierca zamierzający w nim zamieszkać przekaże do dyspozycji spółdzielni mieszkaniowej lub terenowego organu administracji państwowej dotychczas zajmowane mieszkanie.

3.
Jeżeli przedmiotem darowizny lub spadku są również inne rzeczy lub prawa nie wymienione w ust. 1 lub 2, w pierwszej kolejności ustala się nadwyżkę wartości rzeczy lub praw wymienionych w ust. 1 i 2 ponad kwotę wolną od podatku i stosuje się obniżkę części podatku należnego od tej nadwyżki.
§  1b. 2
 
1.
W razie nabycia własności nieruchomości w drodze zasiedzenia, wymiaru podatku od spadków i darowizn dokonuje się zaliczając nabywcę do grupy podatkowej wynikającej z osobistego stosunku nabywcy do osoby, która poprzednio była właścicielem lub samoistnym posiadaczem nieruchomości.
2.
Przepis ust. 1 ma zastosowanie, w razie gdy wniosek o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie został złożony do sądu do dnia 31 grudnia 1980 r.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1976 r.
1 § 1a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 11 kwietnia 1979 r. (Dz.U.79.8.48) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 kwietnia 1979 r.
2 § 1b dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 11 kwietnia 1979 r. (Dz.U.79.8.48) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 kwietnia 1979 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące...

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1975.46.246

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwolnienie nabycia własności niektórych rzeczy i praw majątkowych od podatku od spadków i darowizn.
Data aktu: 29/12/1975
Data ogłoszenia: 31/12/1975
Data wejścia w życie: 01/01/1976