Zasady i tryb odprawy celnej okrętów wojennych i wojskowych statków powietrznych oraz ich załóg.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW HANDLU ZAGRANICZNEGO I GOSPODARKI MORSKIEJ ORAZ OBRONY NARODOWEJ
z dnia 26 czerwca 1975 r.
w sprawie zasad i trybu odprawy celnej okrętów wojennych i wojskowych statków powietrznych oraz ich załóg.

Na podstawie art. 19 ust. 3 pkt 2, art. 40 ust. 2 pkt 1 i art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 26 marca 1975 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 10, poz. 56) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do odprawy celnej polskich i obcych okrętów wojennych i wojskowych statków powietrznych oraz ich załóg stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej z dnia 25 czerwca 1975 r. w sprawie kontroli celnej i postępowania celnego (Dz. U. Nr 22, poz. 123) z uwzględnieniem zmian wynikajacych z niniejszego rozporządzenia.
2.
Załogą w rozumieniu niniejszego rozporządzenia są również żołnierze przebywający na pokładzie okrętów wojennych oraz wojskowych statków powietrznych w związku z wykonywaniem zadań służbowych.
§  2.
1.
Przybycie okrętu wojennego do portu oraz jego wyjście z portu, a także przylot wojskowego statku powietrznego z zagranicy oraz jego odlot za granicę nie wymagają zawiadomienia o tym organów administracji celnej.
2.
Okręty wojenne i wojskowe statki powietrzne, ich załogi i wyposażenie oraz znajdujące się na ich pokładzie ładunki będące we władaniu polskich i obcych jednostek wojskowych i dla tych jednostek przeznaczone nie podlegają odprawie celnej i są wolne od rewizji celnej.
§  3.
1.
Dowódca jednostki wojskowej (zespołu okrętów wojennych) lub wojskowego statku powietrznego obowiązany jest:
1)
zawiadomić najbliższy urząd celny o przyjeździe z zagranicy osób nie należących do załogi oraz o przywozie z zagranicy towarów innych niż określone w § 2 ust. 2,
2)
zapewnić pozostanie osób i towarów, o których mowa w pkt 1, na okręcie lub w obrębie lotniska do czasu przybycia funkcjonariusza celnego.
2.
Kontrola celna odbywa się poza okrętem lub statkiem powietrznym. Dokonanie kontroli celnej na okręcie lub statku powietrznym może nastąpić tylko za pisemną zgodą dowódcy.
3.
Dowódca lub osoba przez niego upoważniona obowiązani są udzielić niezbędnych informacji o osobach i towarach określonych w ust. 1 pkt 1.
§  4.
1.
Dowódca jednostki wojskowej (zespołu okrętów wojennych) lub wojskowego statku powietrznego obowiązany jest zawiadomić najbliższy urząd celny o zamierzonym wyjeździe za granicę osób nie należących do załogi oraz o zamierzonym wywozie towarów innych niż określone w § 2 ust. 2.
2.
Wejście osób i wniesienie towarów, o których mowa w ust. 1, na okręt lub statek powietrzny może nastąpić po dokonaniu kontroli celnej tych osób i towarów.
§  5.
Przepisów § 3 i 4 nie stosuje się do obcych okrętów wojennych i obcych wojskowych statków powietrznych przybywających do Polski w ramach oficjalnej wizyty. Przedmioty przewożone na tych okrętach i statkach powietrznych zwalnia się od rewizji celnej oraz od ograniczeń przywozu i wywozu i od należności celnych.
§  6.
Traci moc zarządzenie Ministrów Handlu Zagranicznego i Obrony Narodowej z dnia 18 lutego 1962 r. w sprawie zasad i trybu odprawy celnej okrętów wojennych i wojskowych statków powietrznych oraz ich załóg (Monitor Polski Nr 25, poz. 105).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1975.23.127

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb odprawy celnej okrętów wojennych i wojskowych statków powietrznych oraz ich załóg.
Data aktu: 26/06/1975
Data ogłoszenia: 09/07/1975
Data wejścia w życie: 09/07/1975