Dostosowanie organizacji i zakresu działania terenowych jednostek organizacyjnych do nowego podziału administracyjnego państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 maja 1975 r.
w sprawie dostosowania organizacji i zakresu działania terenowych jednostek organizacyjnych do nowego podziału administracyjnego Państwa.

Na podstawie art. 50 ustawy z dnia 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych (Dz. U. Nr 16, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wojewodowie podejmą niezwłocznie działania mające na celu zorganizowanie urzędów wojewódzkich i rozpoczęcie przez nie działalności z dniem 1 czerwca 1975 r.
2.
Wojewodowie zapewnią niezwłoczne przekazanie spraw z zakresu administracji państwowej wszczętych przez organy powiatowe przed dniem 1 czerwca 1975 r. oraz spraw, które wpłyną po tym terminie do znoszonych urzędów powiatowych, organom gminnym, miejskim lub wojewódzkim albo innym właściwym organom w celu załatwienia tych spraw stosownie do nowo ustalonego zakresu działania.
§  2.
1.
W celu wykonania prac związanych ze zniesieniem urzędów powiatowych wojewodowie powołają terenowe komisje likwidacyjne z udziałem głównych księgowych urzędów powiatowych oraz określą szczegółowy zakres działania tych komisji, który powinien obejmować zwłaszcza:
1)
zapewnienie sporządzenia spisu akt urzędów powiatowych i protokolarnego przekazania tych akt właściwym organom gminnym, miejskim lub wojewódzkim albo innym właściwym organom, akt zaś kwalifikujących się do archiwum - do właściwych archiwów,
2)
sporządzenie wykazu majątku ruchomego i nieruchomego pozostającego w dyspozycji organów powiatowych i przekazanie składników tego majątku na rzecz jednostek organizacyjnych określonych przez wojewodę na wniosek komisji likwidacyjnej,
3)
koordynację i kontrolę prac pełnomocników terenowych powołanych do likwidacji instytucji i urzędów stopnia powiatowego nie podporządkowanych radom narodowym (§ 7 ust. 1 pkt 2),
4)
bieżące informowanie wojewodów o przebiegu prac związanych z likwidacją jednostek organizacyjnych stopnia powiatowego.
2.
Terenowe komisje likwidacyjne zakończą prace najpóźniej do dnia 31 lipca 1975 r.
§  3.
Wojewodowie określą, które przedsiębiorstwa, zakłady i instytucje, podporządkowane dotychczas organom powiatowym, przechodzą pod ich nadzór, a które - pod nadzór organów administracji stopnia podstawowego.
§  4.
Wojewodowie zapewnią - stosownie do dokonanych uprzednio ustaleń - zagospodarowanie lokali będących dotychczas w użytkowaniu jednostek organizacyjnych stopnia powiatowego.
§  5.
Wojewodowie koordynują i nadzorują działalność terenowych komisji likwidacyjnych, jak również terenowych pełnomocników powołanych przez ministrów i kierowników urzędów centralnych, oraz są odpowiedzialni za całość prac prowadzonych na obszarze województwa, związanych z dostosowaniem organizacji i zakresu działania wszystkich jednostek organizacyjnych do nowego podziału administracyjnego Państwa.
§  6.
1.
Do czasu wydania nowych przepisów o postępowaniu podatkowym nie powołuje się przewidzianych w dziale XV dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60 z późniejszymi zmianami) komisji podatkowych przy terenowych organach administracji państwowej stopnia podstawowego.
2.
Uprawnienia komisji podatkowych określone w dziale XV dekretu o postępowaniu podatkowym i w innych aktach prawnych przechodzą z dniem 1 czerwca 1975 r. na terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego.
3.
Działające przy terenowych organach administracji państwowej stopnia wojewódzkiego podatkowe komisje odwoławcze w dotychczasowym składzie osobowym zakończą swą działalność. Terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego powołają nowe podatkowe komisje odwoławcze w terminie do dnia 10 czerwca 1975 r.
§  7.
1.
Właściwi ministrowie i kierownicy urzędów centralnych:
1)
dostosują do nowego podziału administracyjnego Państwa organizację i zakres działania nadzorowanych przez nich urzędów i instytucji, działających w terenie,
2)
powołają terenowych pełnomocników do zorganizowania wojewódzkich i terenowych urzędów i instytucji oraz do likwidacji znoszonych instytucji i urzędów.
2.
Do terenowych pełnomocników stosuje się odpowiednio przepisy § 2 ust. 1 pkt 1, 2 i 4.
§  8.
Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych oraz prezesi urzędów centralnych związków spółdzielni poinformują w terminie do dnia 10 czerwca 1975 r. Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz wojewodów o zamierzonej organizacji instytucji, urzędów i jednostek spółdzielczych, o terytorialnym zasięgu ich działania i przewidywanym w nich stanie zatrudnienia oraz podadzą terminy wprowadzenia w życie nowej organizacji.
§  9.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów określi w terminie do dnia 31 maja 1975 r. zasady przeniesienia zadań w ramach uchwalonych na 1975 r. planów społeczno-gospodarczego rozwoju województw stosownie do nowego podziału administracyjnego Państwa.
§  10.
Minister Finansów określi w terminie do dnia 31 maja 1975 r. zasady przesunięcia w ramach budżetów terenowych uchwalonych na 1975 r. środków finansowych stosownie do nowego podziału administracyjnego Państwa.
§  11.
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych zobowiąże dyrektorów wojewódzkich archiwów państwowych do:
1)
udzielenia terenowym komisjom likwidacyjnym i terenowym pełnomocnikom wszechstronnej pomocy w kwalifikowaniu akt podlegających przekazaniu do archiwum,
2)
zorganizowania sprawnego przyjęcia przez właściwe archiwa kierowanych do nich akt.
§  12.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do innych urzędów i jednostek organizacyjnych znoszonych w związku z nowym podziałem administracyjnym.
§  13.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o wojewodach, należy przez to rozumieć również prezydentów miast stopnia wojewódzkiego.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące...

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1975.17.95

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dostosowanie organizacji i zakresu działania terenowych jednostek organizacyjnych do nowego podziału administracyjnego państwa.
Data aktu: 30/05/1975
Data ogłoszenia: 31/05/1975
Data wejścia w życie: 31/05/1975