Jednorazowe świadczenie pieniężne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 grudnia 1974 r.
w sprawie jednorazowego świadczenia pieniężnego.

Na podstawie art. 19 ust. 4 i 5 ustawy budżetowej na rok 1975 z dnia 17 grudnia 1974 r. (Dz. U. Nr 48, poz. 293) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kwotą należnych podatków lub opłaty skarbowej jest kwota wynikająca z decyzji terenowego organu administracji państwowej w sprawie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego z tych tytułów za rok 1974. Na wysokość jednorazowego świadczenia pieniężnego nie mają wpływu odpisy zobowiązań podatkowych z tytułu przerw w wykonywaniu działalności zarobkowej.
2.
Jeżeli działalność zarobkowa wykonywana jest przez spółkę, nie mającą osobowości prawnej, kwotą należnych podatków jest łączna kwota podatku obrotowego oraz kwot podatku dochodowego przypadających na każdego wspólnika od jego dochodu osiągniętego z tej działalności. Dla obliczenia podatku dochodowego należnego od wspólnika nie bierze się pod uwagę jego dochodów osiąganych poza spółką z innych źródeł przychodów, jak również dochodów współmałżonka.
§  2.
Dla obliczenia wysokości jednorazowego świadczenia pieniężnego przyjmuje się powierzchnię upraw, rozmiary sprzedaży lub rozmiary hodowli z roku 1974.
§  3.
W przypadku jednoczesnego prowadzenia:
1)
chowu kurcząt i kaczek - dla obliczenia wysokości jednorazowego świadczenia pieniężnego stosuje się przelicznik: jedna kaczka równa się dwa kurczęta,
2)
hodowli lisów i norek - liczbę samic każdego rodzaju zwierząt zwolnioną od podatku dochodowego ustala się w takim stosunku do liczby 10, w jakim liczba samic stada podstawowego każdego rodzaju zwierząt pozostaje do ogólnej liczby samic stada podstawowego.
§  4.
W przypadku wykonywania działalności przez niepełny rok 1975, z wyjątkiem działalności sezonowej (§ 5 ust. 2 pkt 1):
1)
w okresie pierwszego półrocza - wysokość jednorazowego świadczenia pieniężnego ulega obniżeniu o połowę,
2)
w okresie po upływie pierwszego półrocza - wysokość jednorazowego świadczenia nie ulega zmianie.
§  5.
1.
Jednorazowe świadczenie pieniężne płatne jest bez wezwania w dwóch równych ratach na rachunek terenowego organu administracji państwowej, który jest właściwy dla wymiaru zobowiązań podatkowych w zakresie podatku obrotowego (ryczałtu), opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła, podatku gruntowego lub podatku dochodowego z tytułu prowadzenia hodowli zwierząt futerkowych.
2.
Ustala się następujące terminy płatności rat jednorazowego świadczenia pieniężnego:
1)
pierwsza rata - do końca marca 1975 r., a dla osób wykonujących działalność ze względu na jej charakter w okresie krótszym niż rok (sezonowo) - do końca czerwca 1975 r.,
2)
druga rata - do końca września 1975 r.
3.
Jeżeli zobowiązanie podatkowe nie zostanie ustalone przed upływem terminu płatności pierwszej raty jednorazowego świadczenia pieniężnego (ust. 2 pkt 1), podstawę do obliczenia jego wysokości stanowi kwota podatków wynikająca ze złożonego przez podatnika zeznania o osiągniętym w 1974 r. obrocie i dochodzie.
4.
Jeżeli z obliczenia terenowego organu administracji państwowej wynika, że wpłacona pierwsza rata jest niższa od należnej, organ ten doręcza podatnikowi decyzję ustalającą wysokość jednorazowego świadczenia pieniężnego. W tym wypadku różnica pomiędzy ratą wynikającą z tej decyzji a ratą wpłaconą przez podatnika płatna jest w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia decyzji.
5.
Jeżeli w terminie płatności pierwszej raty zostanie uiszczone całe należne jednorazowe świadczenie pieniężne, jego wysokość ulega zmniejszeniu o 10% drugiej raty.
§  6.
1.
Nie ustala się jednorazowego świadczenia pieniężnego z tytułu uprawy sadów w wieku do lat 10 oraz z tytułu prowadzenia sadów zblokowanych.
2.
Jednorazowe świadczenie pieniężne od zespołów rolników indywidualnych obniża się o 20%.
3.
Jednorazowe świadczenie pieniężne od osób prowadzących sadownictwo obniża się o 5 zł za każdy kwintal zakontraktowanych i dostarczonych w 1975 r. owoców.
4.
Obniżkę, o której mowa w ust. 3, potrąca się z drugiej raty jednorazowego świadczenia pieniężnego. Jeżeli przed upływem terminu płatności drugiej raty umowa kontraktacyjna nie zostanie wykonana, odracza się do czasu jej wykonania płatność tej raty w części odpowiadającej obniżce przy wzięciu pod uwagę zakontraktowanej ilości owoców.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1975 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące...

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1974.51.338

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Jednorazowe świadczenie pieniężne.
Data aktu: 21/12/1974
Data ogłoszenia: 31/12/1974
Data wejścia w życie: 01/01/1975