Zm.: Prawo o ustroju sądów powszechnych.

DEKRET
z dnia 27 grudnia 1974 r.
o zmianie Prawa o ustroju sądów powszechnych.

Art.  1.

W Prawie o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 1964 r. Nr 6, poz. 40, z 1967 r. Nr 13, poz. 55 i z 1969 r. Nr 13, poz. 98) wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 42 skreśla się;
2)
w art. 51 § 1 dodaje się nową lit. g) w brzmieniu:

"g) notariusze";

3)
w art. 59:
a)
dodaje się nowe § 4 i 5 w brzmieniu;

"§ 4. Minister Sprawiedliwości może zwolnić sędziego z zajmowanego stanowiska w razie jego nieuzasadnionej odmowy poddania się badaniu lekarskiemu przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.

§ 5. Jeżeli przyczyną zwolnienia sędziego z zajmowanego stanowiska jest uznanie go za trwale niezdolnego do pełnienia obowiązków sędziego, orzeczone w czasie niepełnienia służby z powodu choroby, zwolnienie sędziego ze stanowiska następuje z zachowaniem okresu przewidzianego w § 2. lit. c).",

b)
dotychczasowe § 4 i 5 oznacza się jako § 6 i 7;
4)
w art. 63 § 1 po wyrazach: "w Ministerstwie Sprawiedliwości" dodaje się wyrazy:

"lub w innej jednostce organizacyjnej podległej Ministrowi Sprawiedliwości albo przez niego nadzorowanej";

5)
art. 65 otrzymuje brzmienie:

"Art. 65. W sprawach nieunormowanych w Prawie o ustroju sądów powszechnych lub w przepisach szczególnych do sędziów stosuje się odpowiednio przepisy wydane na podstawie art. 298 Kodeksu pracy w sprawie praw i obowiązków pracowników urzędów państwowych. Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia ustalić inny zakres stosowania do sędziów przepisów wydanych na podstawie art. 298 Kodeksu pracy w sprawie praw i obowiązków pracowników urzędów państwowych.";

6)
po art. 65 dodaje się nowe art. 651-655 w brzmieniu:

"Art. 651. Czas pracy sędziego określony jest wymiarem jego zadań.

"Art. 652. § 1. Sędziemu może być udzielony płatny urlop dla poratowania zdrowia lub załatwienia ważnych spraw osobistych i rodzinnych.

§ 2. Urlop dla poratowania zdrowia nie może przekraczać sześciu miesięcy, a z innych przyczyn - jednego miesiąca w ciągu roku kalendarzowego.

§ 3. Urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony, jeżeli sędzia nie pełnił służby przez jeden rok z powodu choroby. Przy obliczaniu rocznego okresu niepełnienia służby z powodu choroby stosuje się art. 59 § 2 lit. c).

§ 4. Decyzje o udzieleniu urlopu dla poratowania zdrowia wydaje Minister Sprawiedliwości po stwierdzeniu przez zakład społecznej służby zdrowia, że zachodzi potrzeba powstrzymania się przez sędziego od pełnienia służby.

§ 5. Decyzje o udzieleniu urlopu dla załatwienia ważnych spraw osobistych i rodzinnych wydaje kierownik właściwej jednostki organizacyjnej.

Art. 653. Za czas nieobecności w pracy z powodu choroby świadczenia określone w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przysługują sędziemu przez okres do jednego roku. W innych wypadkach usprawiedliwionej nieobecności w pracy niż wymienione w tych przepisach sędziemu przysługuje wynagrodzenie.

Art. 654. W sprawach o roszczenia sędziów wynikające ze stosunku pracy właściwa jest droga postępowania administracyjnego.

Art. 655. Sędzia, któremu przyznano zaopatrzenie emerytalne (rentowe), może używać dotychczasowego tytułu poprzedzając go wyrazem: «emerytowany».";

7)
tytuł działu III otrzymuje brzmienie:

"Aplikanci i asesorzy sądowi";

8)
art. 131 otrzymuje brzmienie:

"Art. 131. § 1. Stosunek pracy z aplikantem i asesorem sądowym nawiązuje się na podstawie mianowania z dniem określonym w akcie nominacji, a jeżeli dnia tego nie określono - z dniem doręczenia aktu nominacji osobie mianowanej.

§ 2. Aplikantów sądowych mianuje i zwalnia prezes sądu wojewódzkiego, a asesorów sądowych - Minister Sprawiedliwości.

§ 3. Przystępując do pracy aplikanci i asesorzy sądowi składają wobec prezesa właściwego sądu wojewódzkiego ślubowanie według roty przepisanej dla pracowników urzędów państwowych.";

9)
po art. 135 dodaje się nowe art. 1351-1353 w brzmieniu:

"Art. 1351. Aplikanci sądowi zachowują prawo do wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy z innych przyczyn niż określone w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - przez okres nie przekraczający jednego miesiąca w ciągu roku kalendarzowego.

Art. 1352. Do aplikantów i asesorów sądowych stosuje się odpowiednio przepisy art. 65, 651 i 654, a do asesorów sądowych także art. 653.

Art. 1353. § 1. Aplikanci i asesorzy sądowi za naruszenie swych obowiązków ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną.

§ 2. Za naruszenie obowiązków mniejszej wagi prezes sądu wojewódzkiego może nałożyć karę porządkową upomnienia, bez wszczynania postępowania dyscyplinarnego.

§ 3. Karami dyscyplinarnymi w stosunku do aplikantów i asesorów sądowych są:

a) nagana,

b) surowa nagana,

c) wydalenie z pracy.

§ 4. Do odpowiedzialności dyscyplinarnej aplikantów i asesorów sądowych stosuje się odpowiednio przepis art. 80.";

10)
art. 136 otrzymuje brzmienie:

"Art. 136. § 1. Minister Sprawiedliwości w stosunku do aplikantów i asesorów sądowych określi w drodze rozporządzenia:

a) zasady i tryb mianowania, zmiany warunków pracy oraz rozwiązywania stosunku pracy, a także szczegółowe obowiązki związane z zajmowaniem stanowiska aplikanta i asesora sądowego,

b) organizację aplikacji sądowej i skład komisji egzaminacyjnej dla aplikantów sądowych, sposób powoływania jej członków, wysokość ich wynagrodzenia, postępowanie komisji egzaminacyjnej oraz zakres egzaminu sędziowskiego.

§ 2. Minister Sprawiedliwości określi w drodze rozporządzenia szczegółowe zasady i tryb postępowania dyscyplinarnego, zawieszania w pełnieniu obowiązków aplikanta i asesora sądowego oraz wynagrodzenie w czasie tego zawieszenia.";

11)
po art. 136 dodaje się art. 1361 w brzmieniu:

"Art. 1361. W zakresie praw, obowiązków i odpowiedzialności dyscyplinarnej do asesorów sądowych, którym zostało powierzone pełnienie czynności sędziowskich, stosuje się przepisy rozdziałów IV-VI w dziale II. Składają oni ślubowanie według roty przepisanej dla sędziów.";

12)
art. 137-139 otrzymują brzmienie:

"Art. 137. § 1. W sądach zatrudnieni są sekretarze sądowi i inni pracownicy sądowi.

§ 2. W sądach powiatowych urzędują komornicy i pełnią czynności egzekucyjne oraz inne czynności wskazane w ustawie.

§ 3. Do przyjęcia na stanowisko sekretarza sądowego i komornika wymagane jest odbycie praktyki i złożenie egzaminu. Od odbycia praktyki i złożenia egzaminu na stanowisko sekretarza sądowego wolni są aplikanci sądowi, a na stanowisko komornika aplikanci sądowi, którzy złożyli egzamin sędziowski.

§ 4. Minister Sprawiedliwości określi w drodze rozporządzenia szczególne warunki przyjęcia na stanowisko sekretarza sądowego i komornika, organizację praktyki i zakres egzaminu na te stanowiska, skład komisji egzaminacyjnej i sposób powoływania jej członków, wysokość ich wynagrodzenia i postępowanie komisji egzaminacyjnej.

§ 5. Minister Sprawiedliwości może określić w drodze rozporządzenia, po porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego, zasady i tryb dokonywania ocen kwalifikacyjnych pracowników sądowych oraz szczegółowe obowiązki tych pracowników.

Art. 138. Minister Sprawiedliwości określi organizację i zakres działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej, a także kategorie pracowników sądowych obowiązanych do noszenia stroju urzędowego lub oznak oraz zasady i warunki ich przydziału.

Art. 139. W sprawach nie unormowanych w Prawie o ustroju sądów powszechnych lub w przepisach szczególnych do pracowników sądowych stosuje się odpowiednio przepisy wydane na podstawie art. 298 Kodeksu pracy w sprawie praw i obowiązków pracowników urzędów państwowych.";

13)
art. 140 i 141 skreśla się.
Art.  2.

Do czasu wydania przepisów wykonawczych przewidzianych przez Prawo o ustroju sądów powszechnych w brzmieniu nadanym w art. 1 zachowują moc przepisy dotychczasowe, jeżeli nie są sprzeczne z tym prawem.

Art.  3.
§  1.
Stosunek pracy sekretarzy sądowych, komorników i innych pracowników sądowych, mianowanych na podstawie przepisów dotychczasowych, przekształca się - z zastrzeżeniem § 2 - w stosunek pracy oparty na umowie o pracę na czas nie określony.
§  2.
Stosunek pracy pracowników, o których mowa w § 1, przekształca się w stosunek pracy na podstawie powołania, jeżeli zajmują oni stanowiska, dla których w myśl przepisów wydanych na podstawie Kodeksu pracy przewidziane jest nawiązanie stosunku pracy na podstawie powołania przez właściwy organ.
Art.  4.

Dekret wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1975 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1974.50.316

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Zm.: Prawo o ustroju sądów powszechnych.
Data aktu: 27/12/1974
Data ogłoszenia: 30/12/1974
Data wejścia w życie: 01/01/1975