Przeprowadzenie w 1974 r. spisu ludności i mieszkań metodą reprezentacyjną.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 stycznia 1974 r.
w sprawie przeprowadzenia w 1974 r. spisu ludności i mieszkań metodą reprezentacyjną.

Na podstawie art. 9 i 10 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o organizacji statystyki państwowej (Dz. U. Nr 10, poz. 47) zarządza się, co następuje:
§  1.
Częściowy spis ludności i mieszkań (metodą reprezentacyjną), zwany dalej "spisem", zostanie przeprowadzony w wylosowanych obwodach spisowych w dniach od 30 marca do 8 kwietnia 1974 r. według stanu o północy z dnia 29 na dzień 30 marca 1974 r.
§  2.
1.
Spisem zostaną objęte:
1)
osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające,
2)
zamieszkane mieszkania.
2.
Spis nie obejmuje:
1)
szefów i cudzoziemskiego personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych w Polsce, członków rodzin tych osób oraz innych osób korzystających z przywilejów i immunitetów na mocy umów, ustaw lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych,
2)
mieszkań zajętych na potrzeby przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych w Polsce, a także osób korzystających z przywilejów i immunitetów,
3)
obywateli państw obcych, którzy są objęci specjalnym statusem prawnym określonym zawartymi przez Polskę umowami międzynarodowymi, jak również mieszkań zajętych na potrzeby tych osób.
3.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ustali szczegółowy zakres i tematykę spisu oraz obwody spisowe objęte badaniem.
§  3.
1.
Pracami związanymi z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu kierują:
1)
na terenie całego kraju - Prezes Głównego Urzędu Statystycznego,
2)
na terenie województw i miast wyłączonych z województw oraz powiatów (miast stanowiących powiaty, dzielnic w miastach wyłączonych z województw) - wojewodowie i prezydenci miast wyłączonych z województw oraz naczelnicy powiatów (prezydenci i naczelnicy miast, naczelnicy dzielnic) lub wyznaczeni przez nich zastępcy jako komisarze spisowi,
3)
na terenie miast stanowiących powiaty podzielonych na dzielnice - naczelnicy dzielnic,
4)
na terenie miast nie stanowiących powiatów - naczelnicy miast,
5)
na terenie gmin - naczelnicy gmin.
2.
Zastępcami komisarzy spisowych są odpowiednio:
1)
w województwach i miastach wyłączonych z województw - dyrektorzy urzędów statystycznych stopnia wojewódzkiego,
2)
w powiatach (miastach stanowiących powiaty) - kierownicy inspektoratów (urzędów) statystycznych stopnia powiatowego,
3)
w dzielnicach miast wyłączonych z województw - pracownicy miejskich urzędów statystycznych powołani przez komisarzy spisowych w porozumieniu z dyrektorami miejskich urzędów statystycznych.
3.
Komisarze spisowi działają kierując się wytycznymi i instrukcjami Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  4.
1.
Spis przeprowadzą rachmistrze spisowi, powołani przez komisarzy spisowych.
2.
Sposób przeprowadzenia spisu oraz zasady powoływania rachmistrzów spisowych określi instrukcja Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
3.
Rachmistrze spisowi w czasie pełnienia obowiązków spisowych korzystają z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom państwowym.
§  5.
1.
Osoby objęte spisem są obowiązane do udzielania organom spisowym ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu spisowym.
2.
W razie nieobecności osób obowiązanych do udzielania odpowiedzi obowiązek ten przechodzi na pełnoletnich domowników.
3.
W razie nieobecności osób obowiązanych do udzielenia odpowiedzi zamieszkałych w gospodarstwach zbiorowych - obowiązek, o którym mowa w ust. 1, ciąży na osobach zarządzających tymi gospodarstwami lub ich zastępcach.
§  6.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może zarządzić powtórzenie spisu w tych obwodach, w których spis został przeprowadzony wadliwie. Termin powtórnego spisu należy podać do wiadomości ludności zamieszkałej w obwodach nim objętych.
§  7.
1.
W dniach od 17 do 22 kwietnia 1974 r. w niektórych obwodach spisowych zostanie przeprowadzone pospisowe badanie kontrolne. Wybrane obwody spisowe, szczegółowy zakres oraz tryb przeprowadzenia badania kontrolnego ustali Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Osoby objęte pospisowym badaniem kontrolnym są obowiązane umożliwić - na żądanie osób przeprowadzających to badanie - sprawdzenie prawdziwości odpowiedzi udzielonych na pytania zawarte w formularzach badania kontrolnego oraz udostępnić posiadane w tym zakresie dokumenty.
§  8.
Przepisy dotyczące naczelnika powiatu stosuje się odpowiednio do naczelnika miasta i powiatu, a dotyczące naczelnika gminy - do naczelnika miasta i gminy.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące...

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1974.5.31

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przeprowadzenie w 1974 r. spisu ludności i mieszkań metodą reprezentacyjną.
Data aktu: 30/01/1974
Data ogłoszenia: 05/02/1974
Data wejścia w życie: 05/02/1974