ZSRR-Polska. Drugi protokół dodatkowy do Umowy o wzajemnych bezwizowych podróżach obywateli obu Państw z dnia 5 lutego 1970 r. Warszawa.1973.05.22.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 14 stycznia 1974 r.
w sprawie wejścia w życie Drugiego protokołu dodatkowego do Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich o wzajemnych bezwizowych podróżach obywateli obu Państw z dnia 5 lutego 1970 r., podpisanego w Warszawie dnia 22 maja 1973 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z artykułem III Drugiego protokołu dodatkowego do Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich o wzajemnych bezwizowych podróżach obywateli obu Państw z dnia 5 lutego 1970 r., podpisanego w Warszawie dnia 22 maja 1973 r., protokół ten wszedł w życie dnia 11 grudnia 1973 r.
DRUGI PROTOKÓŁ DODATKOWY

do Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich o wzajemnych bezwizowych podróżach obywateli obu Państw, podpisanej w Moskwie dnia 5 lutego 1970 roku.

Przedstawiciele Rządów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zgodzili się na następujące postanowienia:

I

Marynarze, obywatele jednego Państwa, przebywający czasowo na terytorium drugiego Państwa mniej niż 90 dni w związku z odbiorem lub remontem statków, mogą zapraszać do siebie w odwiedziny najbliższych członków swych rodzin (z reguły małżonków i dzieci). Tryb wydawania zaproszeń określą właściwe organy każdej z Umawiających się Stron.

II

1.
Dokumentami podróży dla obywateli Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej są:

- paszport dyplomatyczny,

- paszport służbowy,

- paszport,

- paszport zbiorowy,

- wkładka paszportowa wraz z dowodem osobistym lub tymczasowym zaświadczeniem tożsamości wydanym obywatelom Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w wieku od 16 do 18 lat,

- paszport konsularny książeczkowy,

- paszport konsularny blankietowy,

- książeczka żeglarska z delegacją służbową,

- licencja dla członków personelu latającego lotnictwa cywilnego.

2.
Dokumentami podróży dla obywateli Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich są:

- paszport dyplomatyczny,

- paszport służbowy,

- paszport zwykły,

- paszport marynarza z wpisem określającym cel podróży i miejsce docelowe,

- zaświadczenie na powrót do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich,

- radziecki "wid na żytielstwo" za granicą (do 1 stycznia 1975 roku).

III

W przypadku czasowego zamknięcia granicy państwowej w związku z sytuacją wyjątkową jedna Umawiająca się Strona informuje w drodze dyplomatycznej drugą Umawiającą się Stronę w ciągu dwudziestu czterech godzin o zamknięciu granicy, a następnie o jej otwarciu.

Niniejszy Protokół wejdzie w życie po upływie trzydziestu dni od dnia wymiany not stwierdzających jego zatwierdzenie zgodnie z prawem każdego z obu Państw.

Niniejszy Protokół stanowi integralną część Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich o wzajemnych bezwizowych podróżach obywateli obu Państw, podpisanej dnia 5 lutego 1970 roku w Moskwie, i jego postanowienia mogą być zmienione lub uzupełnione za zgodą obu Państw.

Sporządzono w Warszawie dnia 22 maja 1973 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i rosyjskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1974.4.27

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: ZSRR-Polska. Drugi protokół dodatkowy do Umowy o wzajemnych bezwizowych podróżach obywateli obu Państw z dnia 5 lutego 1970 r. Warszawa.1973.05.22.
Data aktu: 22/05/1973
Data ogłoszenia: 30/01/1974
Data wejścia w życie: 11/12/1973