Finlandia-Polska. Umowa o wzajemnym zniesieniu obowiązku wizowego. Helsinki.1973.12.13.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 18 marca 1974 r.
w sprawie wejścia w życie umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Finlandii o wzajemnym zniesienu obowiązku wizowego, podpisanej w Helsinkach dnia 13 grudnia 1973 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z artykułem 7 Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Finlandii o wzajemnym zniesieniu obowiązku wizowego, podpisanej w Helsinkach dnia 13 grudnia 1973 r., wyżej wymieniona umowa weszła w życie dnia 2 marca 1974 r.

ZAŁĄCZNIK

UMOWA

między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Finlandii o wzajemnym zniesieniu obowiązku wizowego.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Republiki Finlandii,

kierując się pragnieniem zbliżenia między narodami obu Państw oraz dążąc do rozwoju turystyki,

zgodziły się na następujące postanowienia:

Artykuł  1
1.
Obywatele każdego z obu Państw, legitymujcy się ważnymi paszportami, zwolnieni są od obowiązku posiadania wiz na wjazd i pobyt czasowy na okres do trzech miesięcy na terytorium drugiego Państwa. Przy obliczaniu tego okresu stosuje się postanowienia z artykułu 5 Konwencji z dnia 12 lipca 1957 roku o zniesieniu kontroli paszportowej na granicach między państwami nordyckimi.
2.
Umawiające się Strony przekażą sobie przed wejściem w życie niniejszej Umowy wzory ważnych paszportów oraz będą sobie przekazywały wzory nowych paszportów przynajmniej na 30 dni przed ich wprowadzeniem.
Artykuł  2

Obywatele każdego z obu Państw mogą przekraczać granicę drugiego Państwa przez każde przejście graniczne dozwolone dla ruchu międzynarodowego.

Artykuł  3

Obywatele każdego z obu Państw przebywający na terytorium drugiego Państwa są zobowiązani do przestrzegania jego ustaw i innych przepisów.

Artykuł  4

Postanowienia niniejszej Umowy nie naruszją prawa każdego Państwa do odmowy wjazdu lub pobytu na jego terytorium obywatelom drugiego Państwa z przyczyn określonych ustawami i innymi przepisami.

Artykuł  5

Obywatele każdego z obu Państw w okresie czasowego pobytu na terytorium drugiego Państwa nie mogą podejmować jakiejkolwiek pracy ani wykonywać zawodu, za wynagrodzeniem lub bez wynagrodzenia, bez uzyskania zezwolenia na pracę.

Artykuł  6

Każda z Umawiających się Stron może z uwagi na porządek publiczny lub bezpieczeństwo czasowo zawiesić stosowanie postanowień niniejszej Umowy w całości lub w części. Decyzja o zawieszeniu, jak również o uchyleniu tego zawieszenia będzie notyfikowana w drodze dyplomatycznej drugiej Umawiającej się Stronie nie później niż na 48 godzin przed wprowadzeniem jej w życie.

Artykuł  7

Niniejsza Umowa wejdzie w życie w trzydziestym dniu, licząc od początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym obie Umawiające się Strony notyfikowały sobie dopełnienie wymogów ich wewnętrznego ustawodawstwa odnośnie zawierania i wprowadzania w życie umów międzynarodowych.

Artykuł  8

Niniejsza umowa zawarta jest na czas nieokreślony. Może ona być wypowiedziana w każdym czasie, przez każdą z Umawiających się Stron; w takim przypadku utraci moc po upływie trzech miesięcy od daty notyfikacji.

Na dowód czego niżej podpisani, będąc należycie upełnomocnieni przez ich Rządy, podpisali niniejszą Umowę i opatrzyli ją pieczęciami.

Niniejszą Umowę sporządzono w Helsinkach, dnia 13 grudnia 1973 roku w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w językach polskim i fińskim, przy czym oba teksty posiadają jednakową moc.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1974.11.66

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Finlandia-Polska. Umowa o wzajemnym zniesieniu obowiązku wizowego. Helsinki.1973.12.13.
Data aktu: 13/12/1973
Data ogłoszenia: 30/03/1974
Data wejścia w życie: 02/03/1974