Przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 30 marca 1973 r.
w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego.

Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 120 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Rozporządzenie reguluje zasady zapewnienia niezbędnych zasobów wody do celów przeciwpożarowych.
2.
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie przy budowie, rozbudowie, modernizacji i remontach kapitalnych obiektów budowlanych oraz urządzeń służących do zaopatrywania ludności w wodę w jednostkach osadniczych i zakładach pracy.
2.
Rozporządzenie nie dotyczy inwestycji, których założenia techniczno-ekonomiczne lub dokumentacja uproszczona (jednostadiowa) zostały zatwierdzone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  3.
W wypadkach uzasadnionych szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa ludzi lub mienia właściwy organ ochrony przeciwpożarowej może ustalić dodatkowe warunki zaopatrzenia wodnego.

Rozdział  2

Zaopatrzenie w wodę do celów przeciwpożarowych w jednostkach osadniczych.

§  4.
1.
Przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne w jednostkach osadniczych powinno być zapewnione przez urządzenia służące do zaopatrywania ludności w wodę.
2.
W jednostkach osadniczych, w których istniejące urządzenia do zaopatrywania ludności w wodę nie pokrywają zapotrzebowania na wodę do celów przeciwpożarowych, a wskaźniki ekonomiczne nie uzasadniają ich rozbudowy bądź budowy nowych urządzeń, oraz w jednostkach osadniczych, w których wykorzystanie wszystkich zasobów wody nie zaspokaja potrzeb ochrony przeciwpożarowej, powinny być wybudowane studnie o wydajności co najmniej 15 l/s lub zbiorniki przeciwpożarowe.
3.
Rowy i kanały melioracyjne oraz rzeczki i strumyki o stałym przepływie wody mniejszym niż 20 l/s przy najniższym stanie wód, znajdujące się w odległości nie przekraczającej 500 m od skrajnej zabudowy jednostki osadniczej, powinny posiadać zastawki umożliwiające częściowe spiętrzenie wody oraz dojazdy i stanowiska do czerpania wody do celów przeciwpożarowych.

Rozdział  3

Zaopatrzenie w wodę do celów przeciwpożarowych w zakładach pracy.

§  5.
1.
Przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne w zakładach pracy powinno być zapewnione przez urządzenia do dostarczania wody do celów pitnych, gospodarczych lub przemysłowych.
2.
Jeżeli na terenie zakładu pracy nie ma urządzeń wymienionych w ust. 1 lub jeżeli urządzenia istniejące nie zaspokajają potrzeb ochrony przeciwpożarowej, a ze względów ekonomicznych i technicznych nie jest wskazana ich budowa lub rozbudowa, do celów przeciwpożarowych powinny być przystosowane inne zasoby wodne, położone w odległości nie przekraczającej 500 m od obiektów zakładu pracy.
3.
Jeżeli potrzeby przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego zakładu pracy nie mogą być zaspokojone zgodnie z przepisami ust. 1 i 2, brakującą ilość wody należy zapewnić przez budowę przeciwpożarowych zbiorników wodnych.
4.
Zakłady pracy położone w granicach jednostek osadniczych powinny być zaopatrywane w wodę do celów przeciwpożarowych z urządzeń do dostarczania wody dla tych jednostek osadniczych. Brakująca ilość wody do celów przeciwpożarowych powinna być uzupełniona przez rozwiązania techniczne, o których mowa w ust. 2 lub 3.
5.
W zakładach pracy, w których zastosowane zostały urządzenia gaśnicze pianowe, tryskaczowe i zraszaczowe, stałe działka gaśnicze i zasłony wodne o wydajności przekraczającej 100 l/s, powinny być budowane odrębne sieci wodociągowe zasilające te urządzenia, jeżeli istniejące urządzenia do dostarczania wody nie mają odpowiedniej wydajności.

Rozdział  4

Przystosowanie do celów przeciwpożarowych istniejących lub projektowanych zasobów wody.

§  6.
Wszystkie zasoby wody znajdujące się w obrębie jednostki osadniczej oraz w odległości nie przekraczającej 500 m od skrajnej zabudowy tej jednostki powinny być przystosowane do poboru wody do celów przeciwpożarowych.
§  7.
1.
Przystosowanie do celów przeciwpożarowych istniejących lub projektowanych zasobów wody i sztucznych zbiorników wodnych powinno polegać na:
1)
utwardzeniu dojazdu dla samochodów pożarniczych; dojazd powinien mieć nawierzchnię odwodnioną i wytrzymującą obciążenie 10 t, promień wewnętrzny łuku na drogach dojazdowych nie powinien być mniejszy niż 11 m, dojazd powinien mieć stanowisko o wymiarach 12 m x 12 m dla autopompy,
2)
wykonaniu studzienek ssawnych lub innych urządzeń umożliwiających pobór wody, zabezpieczonych przed zamuleniem lub zamarzaniem,
3)
zapewnieniu możliwości ssania (pobierania wody) z głębokości nie większej niż 6 m licząc od osi pompy.
2.
W razie braku możliwości utwardzenia dojazdu zgodnie z przepisem ust. 1 pkt 1, należy zapewnić budowę stanowisk dla motopomp o wymiarach 3 m x 3 m z zachowaniem przepisu ust. 1 pkt 2 i 3.

Rozdział  5

Przepisy końcowe.

§  8.
Odrębne przepisy regulują:
1)
zasady finansowania budowy i konserwacji urządzeń do dostarczania wody do celów przeciwpożarowych,
2)
warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać komunalne urządzenia służące do zaopatrywania ludności w wodę.
§  9.
Zakres i wskaźniki techniczne stosowania urządzeń do dostarczania wody do celów przeciwpożarowych i urządzeń gaśniczych określają Polskie Normy.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 czerwca 1964 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego (Dz. U. Nr 25, poz. 163).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1973.11.85

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne.
Data aktu: 30/03/1973
Data ogłoszenia: 14/04/1973
Data wejścia w życie: 14/04/1973