Zm.: rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów dekretu o postępowaniu podatkowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 4 grudnia 1972 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów dekretu o postępowaniu podatkowym.

Na podstawie art. 6 ust. 1 i art. 18 ust. 1 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 2 marca 1963 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów dekretu o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 12, poz. 67, z 1968 r. Nr 46, poz. 337 i z 1971 r. Nr 34, poz. 301) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 3:
a)
w ust. 1 skreśla się wyrazy "i osiedli",
b)
w ust. 2 skreśla się wyrazy "rady narodowej osiedla";
2)
w § 4 skreśla się wyrazy "i osiedli";
3)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. 1. Organy finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych są właściwe rzeczowo w postępowaniu wymiarowym w sprawach:

1) podatków obrotowego i dochodowego, pobieranych na zasadach obowiązujących gospodarkę nie uspołecznioną oraz organizacje polityczne, społeczne i zawodowe,

2) podatku od nabycia praw majątkowych i opłaty skarbowej,

3) podatku od wynagrodzeń,

4) podatku wyrównawczego,

5) podatku od funduszu płac,

6) opłaty administracyjnej za czynności urzędowe nie objęte przepisami o opłacie skarbowej.

2. Organy finansowe prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty, a nie podzielonych na dzielnice, oraz prezydiów dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw są właściwe rzeczowo w postępowaniu wymiarowym w sprawach:

1) podatków obrotowego i dochodowego, pobieranych na zasadach obowiązujących gospodarkę nie uspołecznioną oraz organizacje polityczne, społeczne i zawodowe,

2) podatku od wynagrodzeń,

3) podatku wyrównawczego,

4) podatku gruntowego i opłaty leśnej,

5) podatków od nieruchomości i od lokali,

6) podatku od spożycia w nocnych lokalach rozrywkowych,

7) podatku od posiadania psów,

8) funduszu miasta (dzielnicy),

9) opłaty od środków transportowych,

10) opłaty targowej,

11) opłaty uzdrowiskowej,

12) opłaty administracyjnej za czynności urzędowe nie objęte przepisami o opłacie skarbowej,

13) opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła na podstawie potwierdzenia zgłoszenia wykonywania rzemiosła,

14) podatku od funduszu płac.

3. Organy finansowe prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty, a podzielonych na dzielnice, są właściwe rzeczowo w postępowaniu wymiarowym w sprawach:

1) podatków obrotowego i dochodowego, pobieranych na zasadach obowiązujących gospodarkę nie uspołecznioną oraz organizacje polityczne, społeczne i zawodowe,

2) podatku od wynagrodzeń,

3) podatku wyrównawczego,

4) podatku od funduszu płac,

5) opłaty administracyjnej za czynności urzędowe nie objęte przepisami o opłacie skarbowej.

4. Organy finansowe prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz wyznaczone przez prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw organy finansowe prezydiów dzielnicowych rad narodowych są właściwe rzeczowo w postępowaniu wymiarowym w sprawach podatku od nabycia praw majątkowych i opłaty skarbowej. W m.st. Warszawie w sprawach tych właściwy jest jako organ pierwszej instancji Wydział Finansowy do Spraw Podatków Majątkowych i Opłaty Skarbowej.

5. Organy finansowe prezydiów dzielnicowych rad narodowych w miastach stanowiących powiaty, prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiatów są właściwe rzeczowo w postępowaniu wymiarowym w sprawach:

1) podatku gruntowego i opłaty leśnej,

2) podatków od nieruchomości i od lokali,

3) podatku od spożycia w nocnych lokalach rozrywkowych,

4) podatku od posiadania psów,

5) podatku obrotowego od imprez widowiskowo-rozrywkowych,

6) funduszu gminnego miasta (dzielnicy),

7) opłaty od środków transportowych,

8) opłaty targowej,

9) opłaty uzdrowiskowej,

10) opłaty administracyjnej za czynności urzędowe nie objęte przepisami o opłacie skarbowej,

11) opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła na podstawie potwierdzenia zgłoszenia wykonywania rzemiosła,

12) podatku od wynagrodzeń od przychodów z wynajmu pokoi gościnnych.

6. Naczelnik gminy jest właściwy rzeczowo w postępowaniu wymiarowym w sprawach:

1) podatku gruntowego i opłaty leśnej,

2) podatku od nieruchomości,

3) podatku od lokali w mieście, jeżeli na terenie miasta i gminy działa wspólna rada narodowa,

4) podatku od spożycia w nocnych lokalach rozrywkowych w mieście, jeżeli na terenie miasta i gminy działa wspólna rada narodowa,

5) podatku od posiadania psów,

6) podatku obrotowego od imprez widowiskowo-rozrywkowych,

7) funduszu gminnego,

8) należności Państwowego Funduszu Ziemi z tytułu czynszów dzierżawnych wynikających z umów zawartych przez rolników z naczelnikami gmin,

9) opłaty elektryfikacyjnej,

10) opłaty melioracyjnej,

11) opłaty za urządzenia wodne,

12) opłaty targowej,

13) opłaty uzdrowiskowej,

14) opłaty od środków transportowych,

15) opłaty administracyjnej za czynności urzędowe nie objęte przepisami o opłacie skarbowej,

16) opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła na podstawie potwierdzenia zgłoszenia wykonywania rzemiosła,

17) podatku od wynagrodzeń od przychodów z wynajmu pokoi gościnnych.

7. Jeżeli w ustępach poprzedzających jest mowa o naczelniku gminy, należy przez to rozumieć również naczelnika miasta i gminy, o ile w mieście i gminie działa wspólna rada narodowa.

8. Organy wymienione w ust. 1-6 właściwe są rzeczowo również w postępowaniu odwoławczym w zakresie i w granicach określonych w § 47.

9. W postępowaniu odwoławczym do załatwiania odwołań wnoszonych przez osoby fizyczne w sprawach podatków obrotowego i dochodowego, gdy przynajmniej jedno ze źródeł przychodu podatnika podlega opodatkowaniu podatkiem obrotowym lub gdy dochód został ustalony na podstawie art. 131, rzeczowo właściwe są komisje odwoławcze przy organach finansowych prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), a do załatwiania odwołań w sprawach opłaty melioracyjnej, opłaty za urządzenia wodne i należności Państwowego Funduszu Ziemi właściwe są rzeczowo wydziały rolnictwa i leśnictwa rad narodowych. W postępowaniu odwoławczym we wszystkich innych wypadkach rzeczowo właściwe są organy finansowe prezydiów rad narodowych wyższego stopnia.";

4)
Po § 11 dodaje się nowy § 11a w brzmieniu:

"§ 11a. Właściwość miejscową w sprawach podatku od wynagrodzeń z tytułu wynajmu pokoi gościnnych określa się według miejsca położenia budynków, w których pokoje są wynajmowane.";

5)
§ 35 otrzymuje brzmienie:

"§ 35. 1. Inkasent podatku od lokali obowiązany jest prowadzić dla każdej nieruchomości według przepisanego wzoru kwitariusz i karty kontowe dla poszczególnych podatników.

2. Jeżeli inkasent podatku od lokali jest jedynym podatnikiem tego podatku w nieruchomości, nie ma on obowiązku prowadzenia urządzeń, o których mowa w ust. 1.

3. Zwalnia się inkasentów będących jednostkami gospodarki uspołecznionej od obowiązku prowadzenia kwitariusza i kart kontowych pod warunkiem, że jednostki te obejmą swymi urządzeniami księgowymi należności z tytułu podatku od lokali w sposób, który umożliwi organom finansowym przeprowadzanie należytej kontroli poboru tego podatku oraz dokonywanie rozrachunku tak z poszczególnymi podatnikami, jak i z organem finansowym.";

6)
w § 44 w ust. 8 skreśla się wyrazy "i osiedlach", a wyrazy "biura gromadzkich rad narodowych" zastępuje się wyrazami "naczelnicy gmin";
7)
w § 47:
a)
w ust. 1 skreśla się pkt 3 i 4, a pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) 20.000 zł - gdy chodzi o zmianę decyzji w zakresie zobowiązań podmiotów gospodarki nie uspołecznionej i ludności oraz w zakresie nie wymienionych w pkt 1 zobowiązań podmiotów gospodarki uspołecznionej",

b)
w ust. 2 wyrazy "pkt 2-4" zastępuje się wyrazami "pkt 2".
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1973 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1972.54.359

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów dekretu o postępowaniu podatkowym.
Data aktu: 04/12/1972
Data ogłoszenia: 27/12/1972
Data wejścia w życie: 01/01/1973