Wyłączanie gruntów z państwowego gospodarstwa leśnego i włączanie gruntów do tego gospodarstwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 27 stycznia 1972 r.
w sprawie wyłączania gruntów z państwowego gospodarstwa leśnego i włączania gruntów do tego gospodarstwa.

Na podstawie art. 7 ust. 3, art. 15 i art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. z 1949 r. Nr 63, poz. 494, z 1950 r. Nr 49, poz. 448 i z 1971 r. Nr 27, poz. 249) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wyłączenie gruntów leśnych z państwowego gospodarstwa leśnego na cele nierolnicze lub nieleśne połączone ze zmianą uprawy leśnej na inny rodzaj użytkowania gruntów następuje odpłatnie. Szczegółowe zasady odpłatności regulują odrębne przepisy.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania w wypadkach wyłączania gruntów leśnych i przekazywania ich pod zarząd innych ministrów w trybie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. z 1949 r. Nr 63, poz. 494, z 1950 r. Nr 49, poz. 448 i z 1971 r. Nr 27, poz. 249), jeżeli nie następuje zmiana dotychczasowego ich przeznaczenia. W razie wyłączenia gruntów połączonego ze zmianą przeznaczenia części przekazywanego gruntu odpłatność ma zastosowanie do tej części.
3.
Wyłączenia gruntów leśnych z państwowego gospodarstwa leśnego bez zmiany uprawy leśnej na inny rodzaj użytkowania dokonuje się na zasadach przewidzianych w przepisach o przekazywaniu w ramach administracji państwowej przedsiębiorstw, instytucji oraz zakładów, nieruchomości i innych obiektów majątkowych.
§  2.
1.
Grunty rolne wchodzące w skład państwowego gospodarstwa leśnego mogą być wyłączone z tego gospodarstwa, jeżeli są przeznaczone na cele nierolnicze lub nieleśne oraz w razie gdy wśród gruntów leśnych podlegających wyłączeniu stanowią enklawę lub półenklawę.
2.
Wyłączenia gruntów rolnych z państwowego gospodarstwa leśnego dokonuje się na zasadach określonych w przepisach o przekazywaniu nieruchomości rolnych i niektórych innych nieruchomości położonych na terenie gromad pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.
§  3.
1.
Włączeniu do państwowego gospodarstwa leśnego podlegają państwowe grunty leśne graniczące z państwowym gospodarstwem leśnym bądź położone w odległości nie przekraczającej 0,5 km od gruntów tego gospodarstwa niezależnie od ich powierzchni, a poza tą odległością - kompleksy leśne przekraczające 5 ha.
2.
Ograniczenia określone w ust. 1 nie mają zastosowania do gruntów mających szczególne znaczenie dla prowadzenia gospodarstwa leśnego ze względu na wartości hodowlane lub ochronne.
8.
Włączanie gruntów do państwowego gospodarstwa leśnego następuje nieodpłatnie.
§  4.
Zasady oraz tryb przekazywania gruntów leśnych i nieleśnych pomiędzy jednostkami organizacyjnymi resortów rolnictwa, gospodarki komunalnej oraz leśnictwa i przemysłu drzewnego ustalają Ministrowie Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Rolnictwa oraz Gospodarki Komunalnej.
§  5.
1.
Zezwolenie na zmianę uprawy leśnej na inny rodzaj użytkowania w odniesieniu do gruntów państwowego gospodarstwa leśnego oraz na wyłączenie gruntów z tego gospodarstwa bądź na korzystanie z takich gruntów bez ich wyłączania wydają:
1)
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego - w odniesieniu do gruntów o obszarze przekraczającym 25 ha,
2)
Naczelny Dyrektor Lasów Państwowych - w odniesieniu do gruntów o powierzchni od 5 do 25 ha,
3)
dyrektor okręgowego zarządu lasów państwowych - w odniesieniu do gruntów o powierzchni do 5 ha.
2.
Zezwolenie określone w ust. 1 bez względu na powierzchnię gruntu wydaje Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w odniesieniu do:
1)
lasów ochronnych,
2)
gruntów położonych na terenie kilku województw, przeznaczonych na ten sam cel.
§  6.
O włączaniu gruntów do państwowego gospodarstwa leśnego decydują na uzasadniony i udokumentowany planem sytuacyjnym wniosek:
1)
Naczelny Dyrektor Lasów Państwowych, jeżeli włączany obszar wynosi ponad 100 ha,
2)
dyrektor okręgowego zarządu lasów państwowych, jeżeli włączany obszar wynosi do 100 ha.
§  7.
1.
Ubiegający się o zmianę uprawy leśnej na inny rodzaj użytkowania oraz o wyłączenie gruntu z państwowego gospodarstwa leśnego i jego przekazanie bądź o korzystanie z gruntu bez wyłączenia z tego gospodarstwa - składa uzasadniony wniosek do właściwego organu za pośrednictwem jednostki nadrzędnej. Wniosek do Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego kieruje zainteresowany minister (kierownik urzędu centralnego) bądź przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa). Wniosek powinien określać:
1)
cel wyłączenia gruntu,
2)
okres wykorzystania gruntu z podaniem ewentualnych etapów stopniowej zmiany uprawy leśnej na inny rodzaj użytkowania

oraz zawierać:

3)
plan sytuacyjny wyłączonego gruntu, sporządzony w skali 1 : 5.000 lub 1 : 2.0000 na odrysie mapy państwowego gospodarstwa leśnego,
4)
opinię właściwego przedsiębiorstwa lasów państwowych, w wypadku gdy zezwolenie ma wydać Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego lub Naczelny Dyrektor Lasów Państwowych.
2.
Przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wniosków składanych przez organy wojskowe.
3.
Jeżeli grunt wchodzący w skład państwowego gospodarstwa leśnego ma być przekazany na własność lub w użytkowanie osobie fizycznej, przekazania takiego gruntu dokonuje się za pośrednictwem właściwego do spraw rolnictwa i leśnictwa organu prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej rady narodowej w mieście wyłączonym z województwa).
§  8.
Przepisy rozporządzenia nie mają zastosowania do wyłączania z państwowego gospodarstwa leśnego i włączania do tego gospodarstwa gruntów nieleśnych położonych na terenie miast i osiedli.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1972.5.28

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wyłączanie gruntów z państwowego gospodarstwa leśnego i włączanie gruntów do tego gospodarstwa.
Data aktu: 27/01/1972
Data ogłoszenia: 11/02/1972
Data wejścia w życie: 12/03/1972