Zasady przejmowania terenów budowlanych na obszarach wsi na własność Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 stycznia 1970 r.
w sprawie zasad przejmowania terenów budowlanych na obszarach wsi na własność Państwa.

Na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o terenach budowlanych na obszarach wsi (Dz. U. z 1969 r. Nr 27, poz. 216) zarządza się, co następuje:
§  1.
Prezydia powiatowych rad narodowych obowiązane są przejmować stopniowo na własność Państwa grunty na obszarach wsi, wyznaczone jako tereny budowlane na cele budownictwa mieszkaniowego i zagrodowego, w ilościach odpowiadających przewidywanemu zapotrzebowaniu na działki budowlane w okresie najbliższych 3-5 lat. Rezerwa działek budowlanych pozostających w dyspozycji prezydium rady narodowej powinna odpowiadać 2-3 -letniemu zapotrzebowaniu na te działki.
§  2.
Nie należy przejmować terenów budowlanych na własność Państwa, jeżeli w danej wsi zapotrzebowanie na działki budowlane może być zaspokojone przez wykorzystanie gruntów wchodzących w skład Państwowego Funduszu Ziemi oraz w związku z realizacją przepisów o scalaniu i wymianie gruntów.
§  3.
1.
Na własność Państwa mogą być przejmowane tereny nie zabudowane, a także nie zabudowane części działek zabudowanych, o ile powierzchnia tych działek przekracza ustalone w odrębnych przepisach wielkości normatywne a zmniejszona powierzchnia działki zapewnia prawidłowe warunki użytkowania wzniesionych na niej budynków i urządzeń związanych z tymi budynkami oraz możliwość dalszej niezbędnej ich rozbudowy.
2.
Na wniosek właściciela (samoistnego posiadacza) mogą być przejmowane na własność Państwa również tereny zabudowane, jeżeli właściciel (samoistny posiadacz) zobowiąże się usunąć istniejące zabudowania i urządzenia.
§  4.
1.
Projekt ustalenia granic terenów budowlanych przejmowanych na własność Państwa opracowuje organ do spraw rolnictwa prezydium powiatowej rady narodowej w porozumieniu z organem miejscowego planowania przestrzennego tego prezydium.
2.
Przy ustalaniu granic terenów budowlanych przejmowanych na własność Państwa należy zapewnić, aby w pierwszej kolejności przejmowane były grunty niższej jakości i o niskim zainwestowaniu rolniczym, o ile da się to pogodzić z ustalonym sposobem zabudowy tych terenów.
§  5.
1.
Wykonany na kopii mapy ewidencji gruntów projekt ustalenia granic terenów budowlanych przejmowanych na własność Państwa, przed skierowaniem go do prezydium powiatowej rady narodowej w celu powzięcia uchwały, powinien być wyłożony w siedzibie gromadzkiej rady narodowej do wglądu mieszkańców wsi i zainteresowanych jednostek organizacyjnych na okres 21 dni, dla zgłoszenia uwag i wniosków. Projektowane granice terenów przeznaczonych do przejęcia należy prowizorycznie oznaczyć na gruncie.
2.
O wyłożeniu do wglądu projektu ustalenia granic terenów budowlanych przejmowanych na własność Państwa ogłasza się w sposób przyjęty w danej miejscowości.
3.
Zgłoszone uwagi i wnioski do projektu ustalenia granic terenów budowlanych przejmowanych na własność Państwa rozpatruje organ do spraw rolnictwa prezydium powiatowej rady narodowej w porozumieniu z organem miejscowego planowania przestrzennego tego prezydium. Nie uwzględnione uwagi i wnioski przedstawia się prezydium powiatowej rady narodowej łącznie z projektem.
4.
Po ustaleniu granic terenów budowlanych przejętych na własność Państwa granice te oznacza się trwale na gruncie.
§  6.
W razie gdy dla wsi opracowywany jest projekt wyznaczenia terenów budowlanych, można równolegle opracowywać projekt ustalenia granic terenów przejmowanych na własność Państwa a czynności prowizorycznego oznaczania na gruncie granic terenów objętych tymi projektami, wykładania ich do wglądu i ich uchwalenia przez prezydium powiatowej rady narodowej należy dokonywać równocześnie.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 maja 1961 r. w sprawie pokrywania kosztów postępowania przewidzianego w ustawie o terenach budowlanych na obszarach wsi oraz zasad ustalania cen za grunty podlegające przymusowemu zbyciu (Dz. U. Nr 28, poz. 138).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1970.3.16

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady przejmowania terenów budowlanych na obszarach wsi na własność Państwa.
Data aktu: 31/01/1970
Data ogłoszenia: 17/02/1970
Data wejścia w życie: 17/02/1970