Określenie niektórych stanowisk, na których zatrudnienie uważa się za pracę górniczą upoważniającą do górniczej emerytury lub renty.

ROZPORZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 22 października 1968 r.
w sprawie określenia niektórych stanowisk, na których zatrudnienie uważa się za pracę górniczą upoważniającą do górniczej emerytury lub renty.

Na podstawie art. 2 ust. 4 i 5 oraz art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 19) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za okresy pracy pod ziemią w przodkach bezpośrednio przy urabianiu lub ładowaniu urobku albo przy głębieniu szybów, które w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 19), zwanej dalej ustawą, zalicza się w wymiarze półtorakrotnym, uważa się okresy zatrudnienia po Wyzwoleniu na stanowiskach wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  2.
1.
Za zatrudnienie na odkrywce w kopalniach siarki oraz w przedsiębiorstwach robót górniczych wykonujących roboty dla kopalń siarki uważa się zatrudnienie na stanowiskach wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2.
Zatrudnienie na stanowiskach wymienionych w pkt 1-9 wykazu, o którym mowa w ust. 1, uważa się za pracę w przodkach bezpośrednio przy urabianiu i ładowaniu urobku, uzasadniającą w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy zaliczenie okresu zatrudnienia po Wyzwoleniu w wymiarze półtorakrotnym.
§  3.
Za pracowników dozoru ruchu i kierownictwa ruchu kopalń i przedsiębiorstw, określonych w art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy, uważa się pracowników wykonujących czynności dozoru ruchu lub kierownictwa ruchu, którzy w myśl przepisów dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) podlegają zatwierdzeniu przez urząd górniczy, z tym że w przedsiębiorstwach robót górniczych wykonujących prace montażowe dla kopalń uważa się za pracowników:
1)
dozoru ruchu - tylko te osoby, które bezpośrednio kierują robotami prowadzonymi przez te przedsiębiorstwa na terenie kopalń pod ziemią,
2)
kierownictwa ruchu - osoby zatrudnione na stanowiskach:
a)
dyrektora,
b)
naczelnego inżyniera,
c)
zastępcy naczelnego inżyniera.
§  4.
Za pracowników zatrudnionych na stanowiskach wymagających kwalifikacji inżyniera lub technika w zakresie górnictwa w jednostkach organizacyjnych określonych w art. 2 ust. 2 pkt 4 i 5 ustawy uważa się pracowników, którzy:
1)
posiadają tytuł inżyniera lub technika i są zatrudnieni zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami w zakresie górnictwa albo
2)
nie posiadają tytułu inżyniera lub technika, ale spełniają łącznie następujące warunki:
a)
posiadają praktyczne przygotowanie nabyte w czasie co najmniej 5-letniej pracy w dozorze ruchu lub w innej pracy pod ziemią oraz
b)
wykonują czynności, które wymagają kwalifikacji inżyniera lub technika i które normalnie są powierzane inżynierom lub technikom.
§  5.
Zakłady pracy obowiązane są prowadzić dokładną ewidencję okresów zatrudnienia na stanowiskach objętych rozporządzeniem według szczegółowych zasad ustalonych przez właściwych ministrów w uzgodnieniu z Prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  6.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 12 lipca 1957 r. w sprawie określenia pracowników dozoru ruchu i kierownictwa ruchu kopalń oraz pracowników zatrudnionych na stanowiskach wymagających kwalifikacji inżyniera lub technika w zakresie górnictwa (Dz. U. z 1957 r. Nr 41, poz. 188 i z 1966 r. Nr 16, poz. 103),
2)
rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 12 stycznia 1966 r. w sprawie określenia stanowisk pracy, na których zatrudnienie w kopalniach siarki oraz w przedsiębiorstwach robót górniczych wykonujących roboty dla kopalń siarki uważa się za zatrudnienie na odkrywce (Dz. U. Nr 5, poz. 30).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 1

WYKAZ STANOWISK PRACY POD ZIEMIĄ, NA KTÓRYCH OKRESY PRACY ZALICZA SIĘ W WYMIARZE POŁTORAKROTNYM

1)
górnik kombajnista,
2)
monitorzysta w komorze w oddziale hydraulicznym albo górnik ługownik, wodziarz i rurarz zatrudniony w kopalni soli przy urabianiu natryskowym,
3)
operator urządzeń energo-mechanicznych bezpośredniego napędu urządzeń eksploatacyjnych w przodkach,
4)
górnik na ścianie, w komorze, zabierce, chodniku lub przekopie przy ładowaniu lub urabianiu ręcznym i mechanicznym oraz murarz, betoniarz i zbrojarz na ścianie, w komorze, zabierce lub chodniku,
5)
górnik-ładowacz, -wiertacz, -murarz, -betoniarz, -zbrojarz, -cieśla zatrudnieni przy głębieniu szybów i szybików,
6)
górnik-budowacz,
7)
górnik-wiertacz,
8)
górnik-strzałowy i instruktor strzałowy,
9)
górnik-rabunkarz,
10)
górnik-cieśla i ładowacz na ścianie i zabierce, przy przekładce i podsadzce suchej, hydraulicznej i pneumatycznej,
11)
wrębiarz,
12)
rzemieślnicy stale zatrudnieni pod ziemią w przodkach przy obsłudze i konserwacji sprzętu mechanicznego i elektrycznego,
13)
ratownicy zawodowi zatrudnieni w centralnej lub okręgowych stacjach ratownictwa górniczego.

Uwagi:

1)
W wymiarze półtorakrotnym zalicza się także okresy pracy na stanowiskach wymienionych w wykazie przy robotach górniczych, polegających na przebudowie chodników głównych i pomocniczych z równoczesną przybierką i nową obudową oraz na przebudowie szybów i szybików.
2)
Na równi z pracą na stanowiskach wymienionych w wykazie traktuje się pracę w charakterze młodszego górnika lub pomocnika.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WYKAZ STANOWISK PRACY, NA KTÓRYCH ZATRUDNIENIE W KOPALNIACH SIARKI ORAZ W PRZEDSIĘBIORSTWACH ROBÓT GÓRNICZYCH WYKONUJĄCYCH ROBOTY DLA KOPALŃ SIARKI UWAŻA SIĘ ZA ZATRUDNIENIE NA ODKRYWCE.

1)
górnik odkrywkowy przodkowy - górnik strzałowy,
2)
górnik odkrywkowy - wiertacz,
3)
górnik odkrywkowy - przodkowy,
4)
mechanik hydraulicznego urabiania nadkładu i złóż,
5)
mechanik górniczy odkrywkowy - operator koparki jednonaczyniowej,
6)
mechanik górniczy odkrywkowy - operator spychacza,
7)
mechanik górniczy odkrywkowy - operator urządzeń wieloczynnościowych,
8)
mechanik górniczy odkrywkowy - operator koparek i zwałowarek wielonaczyniowych,
9)
mechanik górniczy odkrywkowy - operator koparki łyżkowej o napędzie spalinowym,
10)
górnik odkrywkowy - wydawca materiałów wybuchowych,
11)
elektromechanik górniczy odkrywkowy - operator taśmociągów wielkogabarytowych,
12)
taśmowy urządzeń transportowych górnictwa odkrywkowego,
13)
elektromechanik górniczy odkrywkowy - operator maszyn i urządzeń specjalnych dla taśmociągów oraz maszyn pomocniczych,
14)
budowacz drenu górnictwa odkrywkowego,
15)
budowacz i konserwator kolektora górnictwa odkrywkowego,
16)
maszynista pomp górnictwa odkrywkowego - pompiarz,
17)
oczyszczacz ścieków przemysłowych,
18)
cieśla górniczy odkrywkowy,
19)
czyściciel transporterów taśmowych górnictwa odkrywkowego,
20)
sprężarkowy,
21)
przeróbkarz kopalin - sortowniczy,
22)
pomiarowy,
23)
zwałowacz nadkładu,
24)
rzemieślnicy i inni robotnicy zatrudnieni stale na odkrywce przy wykonywaniu konserwacji i remontów maszyn i urządzeń górnictwa odkrywkowego: konserwator pomp, elektryk, mechanik, smarowniczy, wulkanizator oraz konserwator transporterów taśmowych.
1 Załącznik nr 1 zmieniony przez obwieszczenie Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 11 marca 1969 r. o sprostowaniu błędu w rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 22 października 1968 r. w sprawie określenia niektórych stanowisk, na których zatrudnienie uważa się za pracę górniczą upoważniającą do górniczej emerytury lub renty (Dz.U.69.7.61).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.40.288

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie niektórych stanowisk, na których zatrudnienie uważa się za pracę górniczą upoważniającą do górniczej emerytury lub renty.
Data aktu: 22/10/1968
Data ogłoszenia: 05/11/1968
Data wejścia w życie: 05/11/1968