Rejestracja przedpoborowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 27 lipca 1968 r.
w sprawie rejestracji przedpoborowych.

Na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 44, poz. 220) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obowiązkowi rejestracji podlegają mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 18 lat życia (przedpoborowi).
2.
Obowiązek rejestracji ciąży na mężczyznach, którzy nie dokonali jej we właściwym czasie, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia.
3.
Obowiązkowi rejestracji nie podlegają mężczyźni, którzy posiadają uregulowany stosunek do powszechnego obowiązku obrony (mężczyźni ochotniczo odbywający służbę wojskową lub wojskowe szkolenie studentów).
§  2.
1. 1
Rejestrację przedpoborowych przeprowadzają organy administracji państwowej stopnia podstawowego.
2.
Organy przeprowadzające rejestrację ogłaszają rejestrację oraz wzywają przedpoborowych do zgłoszenia się do rejestracji za pomocą obwieszczeń publicznych. Wywieszenie obwieszczeń powinno nastąpić w jednym dniu na terenie całego kraju, nie później niż na czternaście dni przed terminem rozpoczęcia rejestracji.
3.
Przedpoborowi mogą być wzywani do rejestracji również za pomocą wezwań imiennych. W tym wypadku doręczenie wezwania imiennego powinno nastąpić nie później niż na 7 dni przed terminem zgłoszenia się do rejestracji.
4.
W uzasadnionych wypadkach doręczenie wezwania imiennego może nastąpić w terminie krótszym niż wymieniony w ust. 3.
§  3.
1.
Przedpoborowy obowiązany jest zgłosić się do rejestracji osobiście w organie przeprowadzającym rejestrację właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania), a w razie zameldowania na pobyt czasowy trwający ponad 2 miesiące - w organie właściwym ze względu na miejsce tego pobytu.
2.
Przedpoborowy obowiązany jest zgłosić się do rejestracji w terminie i miejscu określonym w obwieszczeniu publicznym lub wezwaniu imiennym. Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia przedpoborowego od obowiązku zgłoszenia się do rejestracji.
§  4.
1.
Przedpoborowy zgłaszający się osobiście do rejestracji obowiązany jest:
1) 2
przedstawić dowód osobisty lub tymczasowy dowód osobisty albo wyciąg (odpis) aktu urodzenia oraz dokumenty stwierdzające wykształcenie,
2)
złożyć wypełniony formularz ewidencyjny dostarczony uprzednio przez organ przeprowadzający rejestrację.
2. 3
Przedpoborowy nie posiadający dowodu osobistego lub tymczasowego dowodu osobistego obowiązany jest przedstawić dokument stwierdzający zawód.
3.
Przedpoborowy trwale niezdolny do osobistego zgłoszenia się do rejestracji wskutek kalectwa, ułomności lub choroby obłożnej może obowiązek ten spełnić za pośrednictwem pełnoletniej osoby z najbliższego swego otoczenia.
4. 4
W wypadku określonym w ust. 3 osoba dokonująca zgłoszenia przedpoborowego obowiązana jest przedstawić organowi przeprowadzającemu rejestrację dokument stwierdzający niemożność osobistego zgłoszenia się przedpoborowego oraz dokumenty wymienione w ust. 1 pkt 1.
§  5.
1.
O przeszkodach uniemożliwiających zgłoszenie się do rejestracji przedpoborowy obowiązany jest zawiadomić (pisemnie lub za pośrednictwem innej osoby) organ przeprowadzający rejestrację najpóźniej w dniu wyznaczonym na zgłoszenie się do rejestracji.
2.
Przedpoborowy, który z jakichkolwiek przyczyn nie mógł zgłosić się do rejestracji we właściwym czasie, obowiązany jest uczynić to niezwłocznie po ustaniu przyczyny - bez osobnego wezwania.
§  6.
1.
Organ przeprowadzający rejestrację zakłada co roku oddzielny rejestr przedpoborowych zgłaszających się do rejestracji.
2.
Wpisów w rejestrze dokonuje się na podstawie dokumentów przedstawionych przez przedpoborowego.
3.
Rejestr utrzymuje się w stanie aktualnym do czasu zgłoszenia się przedpoborowych danego rocznika do poboru.
§  7.
Organ przeprowadzający rejestrację wydaje przedpoborowemu pisemne potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji.
§  8.
1.
Minister Spraw Wewnętrznych może zarządzić przeprowadzenie rejestracji na terenie całego lub części kraju bez wzywania przedpoborowych do osobistego zgłoszenia się do rejestracji.
2.
Jeżeli rejestracja przeprowadzana jest w trybie określonym w ust. 1, przedpoborowy obowiązany jest wypełnić formularz ewidencyjny i zwrócić go organowi przeprowadzającemu rejestrację w terminie określonym przez ten organ. W tym wypadku wpisów w rejestrze dokonuje się na podstawie danych zawartych w formularzu ewidencyjnym.
3.
W razie niezwrócenia przez przedpoborowego organowi przeprowadzającemu rejestrację wypełnionego formularza ewidencyjnego w określonym terminie lub gdy dane zawarte w formularzu są niepełne albo nieczytelne bądź w innych uzasadnionych wypadkach organ ten wzywa przedpoborowego do osobistego zgłoszenia się do rejestracji z dokumentami określonymi w § 4 ust. 1 i 2.
§  9.
1.
W razie niezgłoszenia się przedpoborowego do rejestracji w wyznaczonym terminie - organ przeprowadzający rejestrację przystępuje niezwłocznie do ustalenia miejsca pobytu przedpoborowego oraz przyczyn niedopełnienia przez niego obowiązku zgłoszenia się do rejestracji.
2.
W razie niemożności ustalenia miejsca pobytu przedpoborowego organ przeprowadzający rejestrację zwraca się pisemnie do właściwego organu Milicji Obywatelskiej o prowadzenie dalszych poszukiwań.
§  10.
Koszty przeprowadzenia rejestracji przedpoborowych oraz koszty realizacji przez organy administracji państwowej innych obowiązków wynikających z niniejszego rozporządzenia pokrywa się z budżetu właściwej rady narodowej.
§  11.
Szczegółowe czynności organów przeprowadzających rejestrację w zakresie rejestracji i ewidencji przedpoborowych, wzory druków stosowanych podczas rejestracji oraz czynności organów uprawnionych do sprawowania kontroli w zakresie rejestracji przedpoborowych określa instrukcja Ministra Spraw Wewnętrznych.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 31 grudnia 1959 r. w sprawie przeprowadzania rejestracji przedpoborowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 4, poz. 25).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.15.95) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 kwietnia 1976 r.
2 § 4 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.15.95) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 kwietnia 1976 r.
3 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.15.95) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 kwietnia 1976 r.
4 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.15.95) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 kwietnia 1976 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.28.187

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestracja przedpoborowych.
Data aktu: 27/07/1968
Data ogłoszenia: 03/08/1968
Data wejścia w życie: 03/08/1968