Regulowanie zobowiązań podatkowych czekami spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 24 czerwca 1968 r.
w sprawie regulowania zobowiązań podatkowych czekami spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych.

Na podstawie art. 29 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 452, z 1959 r. Nr 11, poz. 61, z 1960 r. Nr 51, poz. 300, z 1961 r. Nr 33, poz. 166 i z 1966 r. Nr 24, poz. 151) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Podatnicy posiadający rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe w spółdzielniach oszczędnościowo-pożyczkowych (SOP) mogą regulować należności podatkowe w formie bezgotówkowej wystawionymi przez siebie czekami SOP.
2.
Wpłaty zobowiązania podatkowego czekami SOP mogą przyjmować kasy biur gromadzkich rad narodowych, kasy wydziałów (referatów) finansowych prezydiów rad narodowych, inkasenci tych organów oraz sołtysi i poborcy skarbowi.
§  2.
Osoba przyjmująca wpłatę czekiem obowiązana jest wpisać na odwrocie czeku cechy i numer dowodu osobistego wystawcy oraz złożyć swój podpis na dowód sprawdzenia czeku.
§  3.
Na przyjętą wpłatę czekiem SOP wystawia się podatnikowi pokwitowanie jak na wpłatę przyjętą gotówką. Dzień przyjęcia czeku jest datą zapłaty zobowiązania podatkowego.
§  4.
Rozliczenie sołtysów, inkasentów i poborców skarbowych z zainkasowanych czeków SOP następuje na analogicznych zasadach jak z zainkasowanej gotówki.
§  5.
1.
Biura gromadzkich rad narodowych oraz wydziały (referaty) finansowe prezydiów rad narodowych przekazują czeki SOP przyjęte od podatników, sołtysów, inkasentów i poborców skarbowych w dniu przyjęcia, a najpóźniej w dniu następnym do najbliższej placówki SOP wraz ze sporządzonym w dwóch egzemplarzach zestawieniem. Zestawienie winno zawierać:
a)
liczbę porządkową,
b)
numer rachunku bankowego wystawcy czeku,
c)
nazwę SOP, na którą czek jest wystawiony,
d)
numer czeku,
e)
kwotę czeku,
f)
numer rachunku bankowego w Narodowym Banku Polskim, na który ma być przekazana przez SOP ogólna suma pieniężna wynikająca z czeków.
2.
Oryginał zestawienia wraz z czekami zatrzymuje placówka SOP, a kopię po potwierdzeniu na niej odbioru czeków zwraca podawcy.
3.
SOP przelewa bezzwłocznie ogólną sumę pieniężną, na którą opiewają wyszczególnione w zestawieniu czeki, na rachunek bankowy w Narodowym Banku Polskim wskazany w zestawieniu.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.23.152

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Regulowanie zobowiązań podatkowych czekami spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych.
Data aktu: 24/06/1968
Data ogłoszenia: 10/07/1968
Data wejścia w życie: 10/07/1968