Utworzenie Słowińskiego Parku Narodowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 września 1966 r.
w sprawie utworzenia Słowińskiego Parku Narodowego.

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza, sie co następuje:
§  1.
Tworzy się Słowiński Park Narodowy o obszarze około 18.069 ha, zwany dalej "Parkiem", położony w powiecie słupskim, w województwie koszalińskim i w powiecie lęborskim, w województwie gdańskim.
§  2.
1.
W skład Parku wchodzą:
1)
obszary objęte ochroną rezerwatową o powierzchni około 18.056 ha,
2)
obszary włączone dla celów administracyjnych Parku o powierzchni około 12.60 ha.
2.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego określi szczegółowo granice i obszar Parku, jak również ograniczenia i nakazy obowiązujące na tych obszarach odpowiednio do przedmiotów i zadań ochrony przyrody.
§  3.
1.
Na obszarze Parku określonym w § 2 ust. 1 pkt 1 wszelkie działania oraz wszelkie czynności gospodarcze, ich charakter, zakres i sposób wykonywania muszą być ściśle dostosowane do potrzeb i celów ochrony przyrody.
2.
Ograniczenia wynikające z przepisu ust. 1 w stosunku do terenów będących pod zarządem Gdańskiego Urzędu Morskiego i Koszalińskiego Urzędu Morskiego mogą być zastosowane tylko w zakresie, w jakim nie jest to sprzeczne z zadaniami ochrony brzegów i bezpieczeństwa żeglugi.
3.
Ograniczenia wynikające z przepisu ust. 1 w stosunku do terenów zabudowanych i pozostających pod uprawą rolną, łąkową, pastwiskową lub gospodarką rybacką nie dotyczą czynności gospodarczych, których wykonywanie konieczne jest ze względu na racjonalne użytkowanie tych terenów. Od decyzji dyrektora Parku w sprawach uznania czynności gospodarczych za konieczne ze względu na użytkownie terenu służy odwołanie do właściwego do spraw ochrony przyrody organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  4.
1.
Poszczególne części obszaru Parku objęte ochroną rezerwatową podlegają ochronie ścisłej (rezerwaty ścisłe) lub ochronie częściowej (rezerwaty częściowe). W skład rezerwatów nie wchodzą tereny zabudowane lub pozostające pod uprawą rolną, łąkową albo pastwiskową.
2.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego dokonuje podziału obszaru, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, na podlegający ochronie ścisłej lub ochronie częściowej oraz określi zasady, środki i sposoby stosowania ochrony ścisłej i ochrony częściowej.
§  5.
1.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego określi ograniczenia obowiązujące na obszarze Parku w zakresie gospodarki wodnej i rybackiej, wydobywania torfu, uprawy terenów, polowania i turystyki.
2.
Na obszarach objętych ochroną ścisłą w granicach jezior Łebsko i Gardno oraz rzek i kanałów gospodarka rybacka nie podlega żadnym ograniczeniom.
§  6.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego wyda przepisy przewidziane w § 2 ust. 2, § 4 ust. 2 i § 5 ust. 1 w porozumieniu z Ministrami: Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Handlu Wewnętrznego, Komunikacji, Obrony Narodowej, Rolnictwa, Zdrowia i Opieki Społecznej, Żeglugi oraz z Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki, Prezesem Centralnego Urzędu Geologii i Prezesem Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej, po zasięgnięciu opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
§  7.
1.
Zarząd Parku sprawuje dyrektor Parku, powołany przez Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
2.
Zakres działania dyrektora Parku określi Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
3.
Organem doradczym dyrektora Parku w zakresie zarządzania Parkiem jest Rada Słowińskiego Parku Narodowego, powołana przez Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, który określi jej skład, organizację i zakres działania.
§  8.
Upoważniony personel Parku ma prawo do nakładania i ściągania grzywien w drodze mandatów karnych na zasadach i w trybie przewidzianych w przepisach o orzecznictwie karno-administracyjnym za wykroczenia popełnione na obszarze określonym w § 2 ust. 1 pkt 1.
§  9.
1.
Wydatki związane z działalnością administracyjną Parku pokrywane są z budżetu centralnego.
2.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego może wprowadzić obowiązek opłat za korzystanie z urządzeń Parku.
§  10.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1967 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1966.42.254

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie Słowińskiego Parku Narodowego.
Data aktu: 23/09/1966
Data ogłoszenia: 08/10/1966
Data wejścia w życie: 01/01/1967