ZSRR-Polska. Porozumienie o gospodarce wodnej na wodach granicznych. Warszawa.1964.07.17.

POROZUMIENIE
MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM ZWIĄZKU SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH O GOSPODARCE WODNEJ NA WODACH GRANICZNYCH
sporządzone w Warszawie dnia 17 lipca 1964 r. *

W Imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 17 lipca 1964 r. podpisane zostało w Warszawie Porozumienie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich o gospodarce wodnej na wodach granicznych o następującym brzmieniu dosłownym:

POROZUMIENIE

MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM ZWIĄZKU SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH O GOSPODARCE WODNEJ NA WODACH GRANICZNYCH

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich,

pragnąc uregulować w duchu przyjaźni i braterskiej współpracy zagadnienia gospodarki wodnej na wodach granicznych,

uwzględniając wzajemne korzyści ze współpracy w tej dziedzinie,

postanowiły zawrzeć niniejsze Porozumienie i w tym celu mianowały swych Pełnomocników, a mianowicie: (pominięto),

którzy po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą ściśle współpracować w dziedzinie gospodarki wodnej na wodach granicznych wzdłuż całej polsko-radzieckiej granicy państwowej.

Artykuł  2

Wodami granicznymi w rozumieniu niniejszego Porozumienia są:

  1)
wody powierzchniowe wymienione w artykule 12 ustęp 1 Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich o stosunkach prawnych na polsko-radzieckiej granicy państwowej oraz współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach granicznych, podpisanej w Moskwie dnia 15 lutego 1961 roku, zwanej dalej Umową z dnia 15 lutego 1961 r;
  2)
inne wody powierzchniowe przecięte linią granicy państwowej;
  3)
wody podziemne przecięte linią granicy państwowej.
Artykuł  3

Porozumienie niniejsze ma na celu współpracę Umawiających się Stron w działalności gospodarczej i naukowo-technicznej w dziedzinie gospodarki wodnej na wodach granicznych, a w szczególności:

  1)
regulację wód granicznych i budowę obiektów hydrotechnicznych w celu kompleksowego wykorzystania zasobów wodnych;
  2)
regulowanie fal wezbraniowych, pochodu lodów, a także regulowanie wód niżówkowych;
  3)
budowę wałów ochronnych, polderów i kanałów ulgi;
  4)
melioracje wodne i zapewnienie wody dla rolnictwa;
  5)
zaopatrzenie w wodę ludności, przemysłu i innych użytkowników;
  6)
zwiększanie zasobów wód granicznych poprzez przerzuty wód z innych zlewni oraz przerzuty wód granicznych do innych zlewni;
  7)
ochronę wód powierzchniowych i podziemnych przed wyczerpaniem i zanieczyszczaniem;
  8)
wspólne wykorzystywanie budowli i urządzeń wodnych oraz utrzymanie ich w należytym stanie technicznym;
  9)
badanie wód granicznych w celu określania ich ilości i jakości;
  10)
wykonywanie pomiarów hydrometeorologicznych i obserwacji oraz wymiana danych w tej dziedzinie;
  11)
uzgodnienie zagadnień związanych z budową mostów i urządzeń przemysłowych;
  12)
ochronę cieków i przyległych do nich terenów przed erozją wodną.
Artykuł  4

W rozumieniu niniejszego Porozumienia:

  1)
"melioracje wodne" oznaczają odwadnianie i nawadnianie gruntów poprzez regulowanie odpływu i dopływu wód, zakładanie i utrzymywanie stawów rybnych, jak również regulację małych rzek;
  2)
"ochrona wód przed zanieczyszczeniem" oznacza ochronę przed wprowadzaniem bezpośrednio lub pośrednio do wód takich ilości substancji stałych, płynnych, gazowych i ciepła, które mogą spowodować zmiany fizyczne, chemiczne i biologiczne ograniczające lub wykluczające możliwość normalnego korzystania z tych wód dla celów komunalnych, przemysłowych, rolniczych, rybackich lub innych.
Artykuł  5

Umawiające się Strony będą uzgadniać wszelką działalność, mogącą wywoływać zmiany istniejącego stanu w dziedzinie gospodarki wodnej na wodach granicznych.

Artykuł  6

Umawiające się Strony będą się wzajemnie konsultować przy opracowywaniu zamierzeń i uzgadniać plany rozwoju gospodarki wodnej na wodach granicznych oraz udzielać sobie wzajemnie pomocy przy realizacji tych planów, jak również wymieniać doświadczenia i informacje w tej dziedzinie.

Artykuł  7

Umawiające się Strony będą współpracować oraz prowadzić wymianę doświadczeń zwłaszcza w zakresie:

  1)
projektowania i produkcji aparatury i urządzeń dla gospodarki wodnej;
  2)
opracowywania normatywów, standardów i typowych projektów budowli dla gospodarki wodnej, a także wykonywania i eksploatacji tych budowli;
  3)
kształcenia kadr dla gospodarki wodnej.
Artykuł  8
1.
Umawiające się Strony ustalą zasady współpracy, dotyczące regularnej wymiany informacji i prognoz w zakresie hydrologii, hydrometeorologii i hydrogeologii na wodach granicznych, oraz określą zakres, programy i metody pomiarów, obserwacji i opracowania ich wyników, a także miejsca i terminy wykonywania prac.
2.
Umawiające się Strony będą podejmować uzgodnione działania zmierzające do usunięcia lub zmniejszenia niebezpieczeństwa w związku z powodzią, pochodem lodów i innymi żywiołowymi zjawiskami oraz będą określać sposób pokrycia kosztów, związanych z wykonaniem wspólnych prac.
Artykuł  9
1.
Na wodach granicznych nie będą dokonywane przez jedną z Umawiających się Stron bez wzajemnego uzgodnienia żadne roboty, które mogą mieć wpływ na gospodarkę wodną drugiej Umawiającej się Strony.
2.
Wszystkie roboty na wodach granicznych, dotyczące regulacji rzek, wykonywania nowych i przebudowy istniejących urządzeń wodnych oraz ich utrzymania i eksploatacji, będą prowadzone przez każdą z Umawiających się Stron na zasadach wspólnie uzgodnionych.
3.
Wstępne opracowania przedprojektowe, a następnie projekty systemów lub budowli na wodach granicznych będą przedkładane do uzgodnienia drugiej Umawiającej się Stronie.
4.
Ujęcie i odprowadzenie wody z wód granicznych, jak również odprowadzanie ścieków i innych wód do wód granicznych będzie każdorazowo uzgadniane przez Umawiające się Strony.
5.
Warunki budowy i eksploatacji wspólnych obiektów budownictwa wodnego, mających służyć gospodarce wodnej Umawiających się Stron, będą określane w odrębnych porozumieniach.
Artykuł  10

Umawiające się Strony będą prowadzić wspólne pomiary kontrolne dotyczące zanieczyszczenia wód granicznych i będą opracowywać wspólne kryteria i normatywy czystości wód oraz ustalać w miarę potrzeby środki likwidacji zanieczyszczeń.

Artykuł  11

Umawiające się Strony będą dbać o utrzymanie czystości wód granicznych, stosować odpowiednie środki dla należytego oczyszczenia i unieszkodliwiania ścieków i nie będą zrzucać ścieków, które mogą spowodować szkodliwe zanieczyszczenie wód granicznych.

Artykuł  12
1.
Dla wykonania niniejszego Porozumienia każda z Umawiających się Stron mianuje Pełnomocnika Rządu do spraw gospodarki wodnej na wodach granicznych, zwanego dalej Pełnomocnikiem, a także jego Zastępców. Ilość Zastępców będzie określona przez każdą z Umawiających się Stron. Nazwiska Pełnomocników i ich Zastępców będą podawane każdorazowo po ich nominacji do wiadomości drugiej Umawiającej się Stronie w drodze dyplomatycznej.
2.
Na równi z kompetencjami, wynikającymi z niniejszego Porozumienia, Pełnomocnicy, przy ścisłej wspołpracy z Pełnomocnikami Granicznymi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, zapewniają wykonanie zadań w dziedzinie gospodarki wodnej na wodach granicznych, wynikających z Umowy z dnia 15 lutego 1961 roku.
Artykuł  13
1.
Pełnomocnicy lub ich Zastępcy będą w miarę potrzeby przeprowadzać rokowania na przemian na terytorium każdej z Umawiających się Stron.
2.
Spotkania będą zwoływane i prowadzone pod przewodnictwem Pełnomocnika lub jego Zastępcy tej Umawiającej się Strony, na której terytorium odbywają się rokowania.
3.
Pełnomocnicy lub ich Zastępcy mogą powoływać mieszane polsko-radzieckie grupy robocze dla rozpatrzenia poszczególnych zagadnień, jak również mogą powoływać swoich rzeczoznawców do udziału w rokowaniach.
4.
Protokół z każdych rokowań sporządza się w językach polskim i rosyjskim.
5.
Przyjęte przez Pełnomocników lub ich Zastępców uzgodnione postanowienia, zawarte w protokołach, wymagają zatwierdzenia przez właściwe organy Umawiających się Stron.
6.
Koszty związane z organizacją spotkań pokrywa ta Umawiająca się Strona, na której terytorium odbywa się spotkanie. Koszty przejazdu i pobytu Pełnomocników, ich Zastępców i rzeczoznawców pokrywa każda z Umawiających się Stron.
Artykuł  14
1.
Osoby zatrudnione przy wykonywaniu prac przewidywanych w niniejszym Porozumieniu mogą przekraczać granicę państwową na zasadach ustalonych w artykule 2 ustępy 6, 8 i 9 oraz w artykule 3 Protokołu do Umowy z dnia 15 lutego 1961 roku.
2.
Instrumenty, narzędzia, materiały budowlane, środki transportu oraz przedmioty osobistego użytku mogą być zabierane ze sobą przy przekraczaniu granicy, pod warunkiem przewozu z powrotem, z wyjątkiem materiałów budowlanych wbudowanych w miejscu pracy. Żywność i wyroby tytoniowe mogą być zabierane w ilościach niezbędnych na czas pracy.
Artykuł  15

Porozumienie niniejsze zawarte jest na okres pięciu lat, licząc od dnia jego wejścia w życie. Ulega ono automatycznie przedłużeniu na dalsze pięcioletnie okresy, o ile żadna z Umawiających się Stron nie wypowie go najpóźniej na sześć miesięcy przed upływem odpowiedniego pięcioletniego okresu.

Artykuł  16

Porozumienie niniejsze podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która odbędzie się w Moskwie w możliwie krótkim terminie.

Niniejsze Porozumienie sporządzone zostało w Warszawie dnia 17 lipca 1964 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i rosyjskim, przy czym oba teksty mają jednakową moc obowiązującą.

Po zaznajomieniu się z powyższym Porozumieniem Rada Państwa uznała je i uznaje za słuszne zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych; oświadcza, że jest ono przyjęte ratyfikowane i potwierdzone, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

Dano w Warszawie, dnia 19 października 1964 roku.

* Z dniem 31 grudnia 1998 r. tracą moc postanowienia nin. umowy w odniesieniu do Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Ukrainy, na podstawie art. 17 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o współpracy w dziedzinie gospodarki wodnej na wodach granicznych sporządzonej w Kijowie 10 października 1996 r. (Dz.U.99.30.282).

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1965.12.78

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: ZSRR-Polska. Porozumienie o gospodarce wodnej na wodach granicznych. Warszawa.1964.07.17.
Data aktu: 17/07/1964
Data ogłoszenia: 29/03/1965
Data wejścia w życie: 16/02/1965