Określenie organów właściwych do wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz warunki i tryb ich wydawania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 10 lipca 1964 r.
w sprawie określenia organów właściwych do wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz warunków i trybu ich wydawania.

Na podstawie art. 5 § 2 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o zwalczaniu alkoholizmu (Dz. U. Nr 69, poz. 434) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających więcej niż 4,5% alkoholu wydają:
1)
na terenie miasta wyłączonego z województwa - właściwy do spraw handlu organ prezydium dzielnicowej rady narodowej,
2)
na terenie miasta stanowiącego powiat i nie podzielonego na dzielnice - właściwy do spraw handlu organ prezydium rady narodowej,
3)
na terenie gminy (miasta i gminy), miasta nie stanowiącego powiatu i dzielnicy w mieście stanowiącym powiat - naczelnik gminy (miasta i gminy) lub właściwy do spraw handlu organ prezydium miejskiej (dzielnicowej) rady narodowej.
2.
Właściwość miejscową organów powołanych do wydawania zezwoleń określa się według miejsca położenia punktu sprzedaży napojów alkoholowych, a w stosunku do zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w wagonach restauracyjnych oraz na morskich statkach handlowych i na statkach pasażerskich w żegludze przybrzeżnej i śródlądowej - według siedziby przedsiębiorstwa (oddziału), któremu jednostki te podlegają.
§  2.
Zezwolenia wydaje się w ramach planu sieci punktów sprzedaży napojów alkoholowych, zatwierdzonego przez prezydium powiatowej rady narodowej (miejskiej rady narodowej miasta stanowiącego powiat), a w mieście wyłączonym z województwa - przez prezydium rady narodowej tego miasta, na wniosek prezydiów dzielnicowych rad narodowych.
§  3.
1.
Projekt planu sieci punktów sprzedaży napojów alkoholowych należy przedłożyć do zaopiniowania właściwej do spraw porządku publicznego komisji rady narodowej oraz właściwemu miejscowo oddziałowi Społecznego Komitetu Przeciwalkoholowego.
2.
Projekty planu określone w ust. 1 dla miejscowości uzdrowiskowych oraz miejscowości, w których znajdują się szpitale dla nerwowo i psychicznie chorych oraz zakłady zamkniętego leczenia dla nałogowych alkoholików, powinny być ponadto opiniowane przez właściwe do spraw zdrowia organy administracji prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
§  4.
1.
Można udzielać zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych:
1)
zawierających powyżej 4,5% alkoholu - do spożycia poza miejscem sprzedaży,
2)
zawierających powyżej 4,5% do 18% alkoholu - do spożycia poza miejscem sprzedaży,
3)
zawierających powyżej 4,5% alkoholu - do spożycia w miejscu sprzedaży,
4)
zawierających powyżej 4,5% do 18% alkoholu - do spożycia w miejscu sprzedaży,
5)
zawierających powyżej 4,5% alkoholu - do spożycia na miejscu w miejscach organizowanych zabaw i uroczystości.
2.
W zezwoleniach wymienionych w ust. 1 można ograniczyć sprzedaż tylko do niektórych napojów alkoholowych.
§  5.
1.
Zezwolenia wymienione w § 4 ust. 1 pkt 1 mogą być wydawane jednostkom gospodarki uspołecznionej na sprzedaż prowadzoną w sklepach:
1)
branżowych z napojami alkoholowymi,
2)
ogólnospożywczych posiadających wyodrębnione działy sprzedaży napojów alkoholowych,
3)
ze sprzedażą artykułów spożywczych, mających siedzibę na terenach wiejskich,
4)
problemowych, prezentujących produkcję jednego lub kilku krajów - wyłącznie na sprzedaż napojów alkoholowych pochodzenia zagranicznego w oryginalnych opakowaniach.
2.
Liczba punktów sprzedaży wymienionych w ust. 1 nie powinna przekraczać:
1) 2
w miastach do 5 tysięcy mieszkańców - 1 punktu sprzedaży,
2)
w miastach powyżej 5 tysięcy mieszkańców - 1 punktu sprzedaży na 4-5 tysięcy mieszkańców,
3) 3
w gminach - 1 do 3 punktów sprzedaży na gminę.
3.
W miastach o liczbie od 5 do 8 tysięcy mieszkańców właściwy do spraw handlu organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej może wyrazić zgodę na uruchomienie drugiego punktu sprzedaży napojów alkoholowych.
4. 4
W wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych liczbą ludności albo zasięgiem terytorialnym gminy (miasta i gminy) naczelnik gminy (miasta i gminy) może po porozumieniu z kierownikiem właściwego do spraw handlu organu prezydium powiatowej rady narodowej udzielić zezwolenia na dodatkowe punkty sprzedaży napojów alkoholowych na terenie gminy (miasta i gminy).
§  6.
Zezwolenia wymienione w § 4 ust. 1 pkt 2 mogą być wydawane:
1)
jednostkom gospodarki uspołecznionej na sprzedaż napojów alkoholowych prowadzoną w sklepach branży ogólnospożywczej, winno-cukierniczej, warzywniczo-owocarskiej oraz sklepach spółdzielczości zaopatrzenia i zbytu ze sprzedażą artykułów spożywczych;
2)
jednostkom gospodarki nie uspołecznionej, uprawnionym do prowadzenia przedsiębiorstw handlu detalicznego (sklepów), na sprzedaż napojów alkoholowych w sklepach branży ogólnospożywczej, spożywczo-przemysłowej (mieszanej), cukierniczo-owocarskiej i piekarsko-cukierniczej.
§  7.
Zezwolenia wymienione w § 4 ust. 1 pkt 3 mogą być wydawane jednostkom gospodarki uspołecznionej oraz jednostkom gospodarki nie uspołecznionej na sprzedaż napojów alkoholowych prowadzoną w:
1)
restauracjach (gospodach) oraz w wagonach restauracyjnych,
2)
barach, z wyjątkiem barów mlecznych, barów kawowych, barów "coctail" (cukierniczych) oraz sam-barów.
§  8.
1.
Zezwolenia wymienione w § 4 ust. 1 pkt 4 mogą być wydawane jednostkom gospodarki uspołecznionej oraz jednostkom gospodarki nie uspołecznionej na sprzedaż napojów alkoholowych w:
1)
kawiarniach,
2)
cukierniach,
3)
barach kawowych,
4)
winiarniach,
5)
piwiarniach,
6)
bufetach.
2.
W zezwoleniach na sprzedaż napojów alkoholowych w kawiarniach, cukierniach i barach kawowych można zezwolić dodatkowo na sprzedaż likierów (koniaków, rumu).
3.
W miejscowościach, w których nie ma zakładów gastronomicznych wymienionych w ust. 1, zezwolenia wymienione w § 4 ust. 1 pkt 4 mogą być wydawane również jadłodajniom, jeżeli istniejące warunki lokalowe jadłodajni pozwalają na wydzielenie sal bezalkoholowych.
§  9.
1.
Jednostkom gospodarki uspołecznionej prowadzącym sklepy branżowe z napojami alkoholowymi (§ 5 ust. 1 pkt 1) mogą być wydawane także zezwolenia wymienione w § 4 ust. 1 pkt 4 na prowadzenie w tych sklepach probierni win gronowych i miodów pitnych.
2.
W zezwoleniach wymienionych w ust. 1 można zezwolić dodatkowo na sprzedaż likierów (koniaków, rumów).
§  10.
1.
Zezwolenia wymienione w § 4 ust. 1 pkt 5 mogą być wydawane:
1)
zakładom gastronomicznym uprawnionym do prowadzenia bufetów urządzanych na czas zabaw i uroczystości oraz jednostkom organizującym zabawę lub uroczystość, posiadającym zezwolenie właściwych organów na urządzenie zabawy lub uroczystości - na sprzedaż napojów alkoholowych w bufetach urządzanych na tych zabawach lub uroczystościach,
2)
na sprzedaż wina zawierającego do 18% alkoholu, na czas trwania uroczystości winobrania w mieście Zielona Góra.
2.
W zezwoleniach wymienionych w ust. 1 pkt 1 można ograniczyć sprzedaż tylko do napojów alkoholowych zawierających do 18% alkoholu.
§  11.
1.
Jednostkom gospodarki uspołecznionej zezwolenia wydaje się na czas nieograniczony lub na czas oznaczony.
2.
Jednostkom gospodarki nie uspołecznionej zezwolenia wydaje się na czas oznaczony, ustalony w zezwoleniu na prowadzenie działalności handlowej lub przemysłu gastronomicznego, stosownie do § 9 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 maja 1964 r. w sprawie zezwoleń na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i wykonywanie usług handlowych oraz na prowadzenie zakładów przemysłu gastronomicznego przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 20, poz. 120).
§  12.
Przy wydawaniu zezwoleń dla:
1)
morskich statków handlowych i statków pasażerskich w żegludze przybrzeżnej i śródlądowej stosuje się przepisy o zasadach i warunkach sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na morskich statkach handlowych oraz na statkach pasażerskich w żegludze przybrzeżnej i śródlądowej, wydane przez Ministra Żeglugi,
2)
kasyn, bufetów, kawiarń i sklepów mających siedzibę na terenie obiektów wojskowych wydanie zezwolenia uzależnione jest od uprzedniego uzyskania zezwolenia właściwych organów wojskowych, wskazanych w przepisach wydanych przez Ministrów Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.
§  13.
1.
Wszelkie zmiany w treści zezwoleń podlegają uwidocznieniu w zezwoleniu, w formie odpowiedniej adnotacji; adnotacji dokonuje organ właściwy do wydania zezwolenia.
2.
Dla każdego punktu sprzedaży napojów alkoholowych wydaje się jedno zezwolenie i tylko na jeden z rodzajów sprzedaży wymienionych w § 5 ust. 1.
3.
Organy wydające zezwolenia prowadzą rejestr wydanych zezwoleń.
4. 5
Wzory zezwoleń i rejestrów ustala Minister Handlu Wewnętrznego i Usług.
§  14.
Zezwolenie powinno być wywieszone w punkcie sprzedaży napojów alkoholowych na widocznym miejscu i zabezpieczone przed zniszczeniem.
§  15.
1.
Zezwolenie wygasa w razie:
1)
likwidacji punktu sprzedaży.
2)
upływu okresu ważności zezwolenia,
3)
zmiany rodzaju działalności punktu sprzedaży,
4)
cofnięcia lub wygaśnięcia zezwolenia na prowadzenie przedsiębiorstwa handlowego lub przemysłu gastronomicznego na zasadach określonych w ustawie z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. z 1958 r. Nr 45, poz. 224, z 1960 r. Nr 52, poz. 303 i z 1963 r. Nr 22, poz. 113),
5)
wprowadzenia na podstawie art. 7 § 2 lub § 3 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o zwalczaniu alkoholizmu (Dz. U. Nr 69, poz. 434) zakazu sprzedaży napojów alkoholowych na określonym terenie.
2.
W razie wprowadzenia na podstawie art. 7 § 2 lub § 3 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o zwalczaniu alkoholizmu (Dz. U. Nr 69, poz. 434) na okres przejściowy zakazu sprzedaży napojów alkoholowych, zezwolenie ulega zawieszeniu na okres ustalony w zakazie, a jeżeli okres ważności zezwolenia upływa przed upływem okresu objętego zakazem, zezwolenie takie wygasa z dniem wprowadzenia zakazu.
3.
Posiadacz zezwolenia, którego okres ważności wygasł na zasadach określonych w ust. 1 i 2, obowiązany jest zwrócić je organowi, który zezwolenie wydał.
§  16.
1.
Zezwolenie powinno być cofnięte w razie powstania okoliczności, które w myśl przepisów ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o zwalczaniu alkoholizmu uzasadniałyby odmowę udzielenia zezwolenia.
2.
Zezwolenie może być cofnięte:
1)
w razie zmiany siedziby punktu sprzedaży,
2)
w razie wykonywania czynności sprzedaży lub nadzoru w punktach sprzedaży napojów alkoholowych przez osoby prawomocnie skazane na podstawie art. 25 § 1 lub § 2 ustawy o zwalczaniu alkoholizmu,
3)
ze względu na ważny interes społeczny, a w szczególności, jeżeli tego wymaga konieczność ograniczenia nadmiernej ilości punktów sprzedaży napojów alkoholowych,
4)
w razie nieprzestrzegania przez posiadacza zezwolenia warunków zezwolenia lub zakazów wprowadzonych uchwałami właściwych rad narodowych w sprawach sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
3. 6
Cofając zezwolenie właściwy organ (§ 1 ust. 1) wyznacza jednomiesięczny termin do zaprzestania sprzedaży napojów alkoholowych, licząc od daty uprawomocnienia się decyzji o cofnięciu zezwolenia.
4.
Przepis § 15 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  17.
Traci moc rozporządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 28 maja 1960 r. w sprawie określenia organów właściwych do wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz warunków i trybu ich wydawania (Dz. U. Nr 28, poz. 162).
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z upływem dwóch tygodni od daty ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług z dnia 19 lutego 1973 r. (Dz.U.73.6.44) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lutego 1973 r.
2 § 5 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług z dnia 19 lutego 1973 r. (Dz.U.73.6.44) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lutego 1973 r.
3 § 5 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług z dnia 19 lutego 1973 r. (Dz.U.73.6.44) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lutego 1973 r.
4 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług z dnia 19 lutego 1973 r. (Dz.U.73.6.44) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lutego 1973 r.
5 § 13 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług z dnia 19 lutego 1973 r. (Dz.U.73.6.44) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lutego 1973 r.
6 § 16 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług z dnia 19 lutego 1973 r. (Dz.U.73.6.44) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lutego 1973 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1964.29.188

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie organów właściwych do wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz warunki i tryb ich wydawania.
Data aktu: 10/07/1964
Data ogłoszenia: 11/08/1964
Data wejścia w życie: 26/08/1964