ZSRR-Polska. Umowa o kursowaniu polskich pociągów tranzytowych na odcinku kolei Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Moskwa.1963.04.22.

UMOWA
MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM ZWIĄZKU SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH O KURSOWANIU POLSKICH POCIĄGÓW TRANZYTOWYCH NA ODCINKU KOLEI ZWIĄZKU SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH
podpisana w Moskwie dnia 22 kwietnia 1963 r.

W Imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 22 kwietnia 1963 r. podpisana została w Moskwie Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich o kursowaniu polskich pociągów tranzytowych na odcinku kolei Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM ZWIĄZKU SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH O KURSOWANIU POLSKICH POCIĄGÓW TRANZYTOWYCH NA ODCINKU KOLEI ZWIĄZKU SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, pragnąc zorganizować kursowanie tranzytowych pociągów pasażerskich, towarowych i pasażersko-towarowych z Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przez terytorium Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich: granica państwowa - Niżankowice - Chyrów - Starżawa - granica państwowa, postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę i w tym celu wyznaczyły swych Pełnomocników: (pominięto),

którzy po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1 
1.
Pasażerskie, towarowe i pasażersko-towarowe pociągi tranzytowe kolei Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zwane dalej "pociągami tranzytowymi", przejeżdżają przez terytorium Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na odcinku kolejowym: granica państwowa - Niżankowice - Chyrów - Starżawa - granica państwowa, po torze 1435 mm.
2.
Pociągi tranzytowe obsługują pracownicy kolei Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Artykuł  2 
1.
Obsługa pociągów tranzytowych, w czasie przebywania na terytorium Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, zobowiązana jest przestrzegać ustaw i przepisów kraju pobytu oraz wypełniać żądania miejscowych organów, dotyczące ruchu pociągów tranzytowych. Wymienieni pracownicy ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną tylko przed organami swojego kraju.
2.
Koleje Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ponoszą odpowiedzialność za czynności służbowe pracowników pociągów tranzytowych w czasie ich przebywania na terytorium Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.
Artykuł  3 

W celu wykonania swoich funkcji personel służbowy pociągów tranzytowych ma prawo przekraczać polsko-radziecką granicę państwową i przejeżdżać na odcinku kolei Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na podstawie wykazu imiennego, sporządzonego według wzoru ustalanego przez właściwe organy Umawiających się Stron i legitymacji służbowej z fotografią.

Artykuł  4 
1.
Podróżni, jadący pociągami tranzytowymi, zobowiązani są posiadać przy sobie dokumenty stwierdzające ich tożsamość. Przekraczanie granicy państwowej przez podróżnych odbywa się bez kontroli celnej i granicznej.
2.
Wsiadanie, wysiadanie i wychodzenie podróżnych z wagonów oraz przebywanie na mostkach wagonowych jest niedozwolone w czasie przejazdu i postoju pociągów tranzytowych na terytorium Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.
3.
W razie potrzeby pociągi tranzytowe mogą być konwojowane przez organy ochrony granic Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.
Artykuł  5 

W przypadku popełnienia na terytorium Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich przez osoby przejeżdżające pociągami tranzytowymi czynów karalnych zgodnie z ustawami Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, właściwe organy Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich mogą przeprowadzić kontrolę w pociągu tranzytowym i podjąć niezbędne kroki zgodnie z radzieckim ustawodawstwem.

Artykuł  6
1.
Przewóz bagażu ręcznego, przesyłek bagażowych, ekspresowych, ładunków i poczty w pociągach tranzytowych odbywa się bez opłat celnych i bez kontroli celnej.
2.
Na terytorium Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zabronione jest załadowywanie do pociągów tranzytowych i wyładowywanie z nich przesyłek bagażowych, ekspresowych, ładunków i poczty.
Artykuł  7 

Koleje Umawiających się Stron wynagradzają szkody, które mogą sobie wyrządzić w czasie znajdowania się pociągów tranzytowych na terytorium Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Rozgraniczenie i podstawy odpowiedzialności kolei oraz tryb rozpatrywania wzajemnych roszczeń ustala się w przepisach, przewidzianych w artykule 8 niniejszej Umowy.

Artykuł  8 

W celu wykonania niniejszej umowy Ministerstwo Komunikacji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Ministerstwo Komunikacji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich wspólnie opracowują i zatwierdzają przepisy o kursowaniu pociągów tranzytowych.

Artykuł  9 

Za kursowanie pociągów tranzytowych i świadczenie związanych z tym usług koleje Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej uiszczają opłatę w trybie ustalonym dla płatności z tytułu obrotu towarowego. Wielkość tej opłaty oraz tryb rozliczeń, wynikających z wykonania niniejszej Umowy, ustala się w przepisach, przewidzianych w artykule 8 niniejszej Umowy.

Artykuł  10 
1.
Umowa niniejsza podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która nastąpi w Warszawie.
2.
Umowa niniejsza zawarta jest na czas nieograniczony. Może ona być wypowiedziana przez każdą z Umawiających się Stron i traci swą moc obowiązującą po upływie sześciu miesięcy od dnia otrzymania przez drugą Umawiającą się Stronę notyfikacji o wypowiedzeniu.

Umowę niniejszą sporządzono w Moskwie dnia 22 kwietnia 1963 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i rosyjskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc obowiązującą.

Na dowód czego wyżej wymienieni Pełnomocnicy podpisali niniejszą Umowę i opatrzyli ją pieczęciami.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 8 lipca 1963 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.54.295

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: ZSRR-Polska. Umowa o kursowaniu polskich pociągów tranzytowych na odcinku kolei Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Moskwa.1963.04.22.
Data aktu: 22/04/1963
Data ogłoszenia: 04/12/1963
Data wejścia w życie: 14/11/1963