Zm.: ustawa o zmianie imion i nazwisk.

USTAWA
z dnia 13 listopada 1963 r.
zmieniająca ustawę o zmianie imion i nazwisk.

Art.  1.

W ustawie z dnia 15 listopada 1956 r. o zmianie imion i nazwisk (Dz. U. Nr 56, poz. 254) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 5:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Jeżeli zmiana nazwiska dotyczy tylko jednego z rodziców, rozciągnięcie jej na małoletnie dziecko wymaga zgody drugiego z rodziców, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo że jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Gdy dziecko ukończyło 14 lat, potrzebna jest również jego zgoda.",

b)
dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:

"3. W razie braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do władzy opiekuńczej. Decyzja co do zmiany nazwiska małoletniego dziecka zapada po uprawomocnieniu się postanowienia władzy opiekuńczej.

4. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy zmiana nazwiska ma dotyczyć tylko małoletniego dziecka. Z wnioskiem o zmianę nazwiska małoletniego dziecka występuje przedstawiciel ustawowy";

2)
w art. 7 po wyrazach "ust. 2 pkt 1 i 2" dodaje się wyrazy "oraz art. 5 ust. 3 i 4";
3)
art. 8 otrzymuje brzmienie:

"Art. 8. 1. W sprawach określonych w ustawie orzeka organ spraw wewnętrznych prezydium powiatowej rady narodowej miejsca zamieszkania wnioskodawcy, a w braku takiego miejsca - organ spraw wewnętrznych Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Warszawa-Śródmieście.

2. Ilekroć w ustawie jest mowa o organie spraw wewnętrznych prezydium powiatowej rady narodowej, należy przez to rozumieć także organ spraw wewnętrznych prezydium miejskiej (miasta stanowiącego powiat) i dzielnicowej (w mieście wyłączonym z województwa) rady narodowej.";

4)
art. 9 otrzymuje brzmienie:

"Art. 9. 1. Podania w sprawach określonych w ustawie osoby zamieszkałe w Polsce składają w organach określonych w art. 8. Jeżeli wnioskodawca zamieszkuje lub przebywa za granicą, podanie należy złożyć za pośrednictwem urzędu konsularnego (dyplomatycznego) Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej do organu spraw wewnętrznych prezydium miejscowo właściwej powiatowej rady narodowej.

2. Właściwość miejscową organów spraw wewnętrznych prezydium powiatowej rady narodowej określa, jeśli chodzi o osoby zamieszkałe za granicą, ostatnie ich miejsce zamieszkania lub pobytu w Polsce. W braku tych podstaw właściwy jest organ spraw wewnętrznych Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Warszawa-Śródmieście.";

5)
art. 10 otrzymuje brzmienie:

"Art. 10. 1. Organ spraw wewnętrznych prezydium powiatowej rady narodowej ustala w razie wątpliwości na wniosek strony pisownię lub brzmienie imienia i nazwiska.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadkach dostosowania pisowni imion i nazwisk do zasad pisowni polskiej zgodnie z fonetycznym brzmieniem.

3. Ustalenie pisowni określone w ust. 2 może nastąpić również z urzędu, jeżeli imię lub nazwisko ma brzmienie polskie.";

6)
po art. 10 dodaje się art. 10a w brzmieniu:

"Art. 10a. 1. Organ orzekający zawiadamia o zmianie imienia i nazwiska urzędy stanu cywilnego właściwe ze względu na miejsce sporządzenia aktu urodzenia i małżeństwa wnioskodawcy oraz miejsca sporządzenia aktów urodzeń jego małoletnich dzieci, a ponadto organy Milicji Obywatelskiej, organy finansowe prezydiów rad narodowych właściwych ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy i rejestr skazanych.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadkach przewidzianych w art. 10.",

Art.  2.

Minister Spraw Wewnętrznych ogłosi w drodze obwieszczenia jednolity tekst ustawy z dnia 15 listopada 1956 r. o zmianie imion i nazwisk z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu i z zastosowaniem ciągłej numeracji artykułów, ustępów i punktów.

Art.  3.

Ustawa wchodzi w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.50.281

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zm.: ustawa o zmianie imion i nazwisk.
Data aktu: 13/11/1963
Data ogłoszenia: 18/11/1963
Data wejścia w życie: 19/05/1964