Udział w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 lutego 1963 r.
w sprawie udziału w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią.

Na podstawie art. 104 ust. 3 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Prezydium właściwej rady narodowej - na wniosek komitetu przeciwpowodziowego sprawującego na danym obszarze bezpośrednią ochronę przed powodzią - powołuje mieszkańców zagrożonych lub sąsiednich terenów oraz państwowe, spółdzielcze i społeczne jednostki organizacyjne do udziału w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią, jeżeli zagrożenie powodzią przyjmuje niebezpieczne rozmiary, a w szczególności, gdy powódź zagraża bezpośrednio życiu lub mieniu ludności albo też może spowodować poważne straty dla gospodarki narodowej, a środki, którymi dysponują organy administracji państwowej i innych powołanych do zabezpieczenia kraju przed powodzią jednostek organizacyjnych, są nie wystarczające.
2.
Powołanie, o którym mowa w ust. 1, następuje w drodze wezwania imiennego lub obwieszczenia ogłoszonego w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.
3.
O dokonaniu powołania prezydium rady narodowej bezzwłocznie zawiadamia prezydium rady narodowej bezpośrednio wyższego stopnia.
§  2.
1.
Obwieszczenie lub wezwanie powinno zawierać:
1)
podstawę prawną powołania,
2)
określenie powołanych osób lub jednostek organizacyjnych,
3)
określenie rodzaju świadczeń,
4)
miejsce, dzień i godzinę stawiennictwa, termin dostarczenia bądź udostępnienia przedmiotu świadczeń itp.,
5)
przypuszczalny czas trwania świadczeń,
6)
zagrożenie, że w przypadku niewykonania świadczeń określonych w wezwaniu zostanie zastosowany przymus przewidziany w przepisach o postępowaniu przymusowym w administracji,
7)
pouczenie o odpowiedzialności karnej za niedopełnienie obowiązku świadczeń (art. 157 pkt 5 i art. 158 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne).
2.
Wezwanie skierowane do określonej osoby lub jednostki organizacyjnej doręcza się na piśmie. W przypadku gdy zwłoka grozi niebezpieczeństwem, wezwanie ogłasza się ustnie. Wezwanie ustne należy potwierdzić na piśmie.
§  3.
Udział w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią polega na świadczeniach osobistych i rzeczowych, a w szczególności na:
1)
wykonywaniu prac związanych z umocnieniem i zabezpieczeniem wałów przeciwpowodziowych, mostów oraz innych budowli (np. likwidacji przecieków w wałach ochronnych, udziału w sypaniu doraźnych grobli, przekopywaniu rowów dla odprowadzenia nadmiaru wód, zwalczaniu zatorów lodowych itp.),
2)
udzielaniu pierwszej pomocy osobom, które uległy wypadkom, jak również zwierzętom gospodarskim,
3)
pełnieniu warty w okresie ogłoszonego alarmu w celu zapobieżenia rozszerzaniu się powodzi,
4)
dostarczaniu posiadanych narzędzi, materiałów i worków do piasku oraz środków transportowych wraz z obsługą i paliwem lub paszą.
§  4.
1.
Powoływanie do świadczeń, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, dopuszczalne jest wyłącznie w zakresie niezbędnym, związanym z akcją bezpośredniej ochrony przed powodzią, i w przypadkach przewidzianych w § 3 rozporządzenia.
2.
Udział w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią jednostek Wojska Polskiego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Milicji Obywatelskiej, Straży Pożarnych i Terenowej Obrony Przeciwlotniczej regulują odrębne przepisy.
3.
Na zakłady o ruchu ciągłym, elektrownie, gazownie, wodociągi, szpitale, przedsiębiorstwo Polskie Koleje Państwowe itp. obowiązek świadczeń powinien być nakładany w sposób możliwie najmniej ograniczający normalny tok pracy tych zakładów.
4.
Obowiązek świadczeń należy nakładać w miarę możności równomiernie i z uwzględnieniem warunków gospodarczych oraz osobistych wezwanego do świadczeń.
§  5.
1.
Nie podlegają obowiązkowi świadczeń osobistych:
1)
młodzież w wieku do lat 16,
2)
kobiety w wieku powyżej 55 lat życia,
3)
mężczyźni w wieku powyżej 60 lat życia,
4)
osoby niezdolne do wykonywania tych świadczeń wskutek choroby, ułomności fizycznej lub inwalidztwa,
5)
kobiety w ciąży i w ciągu 10 tygodni po odbyciu połogu,
6)
matki lub inne osoby, sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do lat 8, oraz osoby sprawujące opiekę nad chorymi.
2.
Prezydium właściwej rady narodowej może, ze względu na interes publiczny bądź z innych ważnych względów, zwolnić osoby lub jednostki organizacyjne od obowiązku świadczeń osobistych lub rzeczowych.
§  6.
1.
Pracownik powołany do świadczeń osobistych zachowuje w swoim zakładzie pracy prawo do wynagrodzenia, obliczonego jak za urlop wypoczynkowy, przez cały czas wykonywania świadczeń.
2.
Członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz innym osobom, zatrudnionym w tych spółdzielniach i wynagradzanym według dniówek obrachunkowych, zalicza się w spółdzielni za każdy dzień wykonanych świadczeń osobistych taką ilość dniówek obrachunkowych, ile powołany do świadczeń wypracował średnio w ciągu jednego dnia pracy w spółdzielni w okresie ostatniego pełnego miesiąca pracy.
§  7.
1.
Koszty paliwa lub paszy i innych materiałów lub przedmiotów zużytych w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią pokrywane są, na wniosek powołanej osoby lub jednostki organizacyjnej, z budżetu prezydium rady narodowej, które dokonało tego powołania.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien być zgłoszony do organu administracji wodnej prezydium rady narodowej przed upływem 1 miesiąca od chwili spełnienia świadczenia, pod rygorem utraty roszczenia.
§  8.
Wykonanie rozporządzenia porucza się prezydiom rad narodowych.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.5.32

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udział w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią.
Data aktu: 13/02/1963
Data ogłoszenia: 15/02/1963
Data wejścia w życie: 15/02/1963