Akt wprowadzający poprawki do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy. Genewa.1962.06.22.

AKT WPROWADZAJĄCY POPRAWKI DO KONSTYTUCJI MIĘDZYNARODOWEJ ORGANIZACJI PRACY
przyjęty w Genewie dnia 22 czerwca 1962 r.

Przekład.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 22 czerwca 1962 r. Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy przyjęła w Genewie Akt wprowadzający poprawki do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Po zaznajomieniu się z powyższym Aktem Rada Państwa uznała go i uznaje za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych; oświadcza, że jest on przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 27 kwietnia 1963 r.

ZAŁĄCZNIK

AKT WPROWADZAJĄCY POPRAWKI DO KONSTYTUCJI MIĘDZYNARODOWEJ ORGANIZACJI PRACY

przyjęty w Genewie dnia 22 czerwca 1962 r.

Przekład.

AKT WPROWADZAJĄCY POPRAWKI DO KONSTYTUCJI MIĘDZYNARODOWEJ ORGANIZACJI PRACY

Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy,

Zwołana przez Radę Administracyjną Międzynarodowego Biura Pracy do Genewy, gdzie zebrała się w dniu 6 czerwca 1962 r. na swej czterdziestej szóstej sesji;

Postanowiwszy przyjąć wnioski zmierzające do zastąpienia w postanowieniach Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczących składu Rady Administracyjnej liczb "czterdzieści" i "dwadzieścia" liczbami "czterdzieści osiem" i "dwadzieścia cztery" oraz liczby "dziesięć" liczbą "dwanaście", z wyjątkiem zawartej w paragrafie 2 artykułu 7, w którym przewiduje się dziesięciu członków reprezentujących Państwa o największym znaczeniu przemysłowym oraz czternastu członków z wyboru - które to zagadnienie stanowi ósmy punkt porządku dziennego obrad,

przyjmuje w dniu dwudziestym drugim czerwca tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego drugiego roku poniższy Akt poprawki Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy, który będzie nosił nazwę Aktu poprawki do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy, 1962 r.:

Artykuł  1

W obowiązującym obecnie tekście Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy:

a)
zastępuje się liczby "czterdzieści" i "dwadzieścia", które figurują w paragrafach 1 i 2 artykułu 7, liczbami "czterdzieści osiem" i "dwadzieścia cztery";
b)
zastępuje się liczbę "dziesięć" figurującą w paragrafie 1 artykułu 7 liczbą "dwanaście";
c)
zastępuje się liczbę "dziesięć" liczbą "czternaście" w części zdania w paragrafie 2 artykułu 7, odnoszącego się do osób, które powinny być mianowane przez delegatów rządowych na Konferencji;
d)
skreśla się w paragrafie 4 artykułu 7 zdanie: "Dwóch przedstawicieli pracodawców i dwóch przedstawicieli pracowników powinno pochodzić z krajów pozaeuropejskich".
Artykuł  2

Począwszy od daty wejścia w życie niniejszego Aktu poprawki Konstytucja Międzynarodowej Organizacji Pracy będzie obowiązywała w poprawionej formie, zgodnie z postanowieniami poprzedniego artykułu.

Artykuł  3

Z chwilą wejścia w życie niniejszego Aktu poprawki Dyrektor Generalny Międzynarodowego Biura Pracy poleci ustalić urzędowy tekst Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy, zmieniony zgodnie z postanowieniami niniejszego Aktu poprawki, w dwóch egzemplarzach należycie przez niego podpisanych, z których jeden zostanie złożony w archiwach Międzynarodowego Biura Pracy, drugi zaś doręczony Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu zarejestrowania, zgodnie z postanowieniami artykułu 102 Karty Narodów Zjednoczonych. Dyrektor Generalny prześle uwierzytelniony odpis tego tekstu każdemu z Członków Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Artykuł  4

Dwa autentyczne egzemplarze niniejszego Aktu poprawki zostaną podpisane przez Przewodniczącego Konferencji i przez Dyrektora Generalnego Międzynarodowego Biura Pracy. Jeden z tych egzemplarzy zostanie złożony w archiwach Międzynarodowego Biura Pracy, drugi zaś doręczony Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu zarejestrowania zgodnie z postanowieniami artykułu 102 Karty Narodów Zjednoczonych. Dyrektor Generalny prześle uwierzytelniony odpis tego tekstu każdemu z Członków Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Artykuł  5

1. Ratyfikacje lub formalne przyjęcia niniejszego Aktu poprawki będą przesyłane do Dyrektora Generalnego Międzynarodowego Biura Pracy, który poinformuje o tym Członków Organizacji.

2. Niniejszy Akt poprawki wejdzie w życie na warunkach przewidzianych w artykule 36 Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy.

3. Z chwilą wejścia w życie niniejszego Aktu poprawki Dyrektor Generalny Międzynarodowego Biura Pracy zawiadomi o tym fakcie wszystkich Członków Międzynarodowej Organizacji Pracy i Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych.

Powyższy tekst jest autentycznym tekstem Aktu wprowadzającego poprawkę do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy, należycie przyjętym przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy na jej czterdziestej szóstej sesji, która odbyła się w Genewie i została ogłoszona za zamkniętą w dniu 28 czerwca 1962 r.

Francuskie i angielskie brzmienie tekstu niniejszego Aktu poprawki jest jednakowo autentyczne.

Na dowód czego złożyli swoje podpisy w dniu trzydziestym czerwca 1962 r.:

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.48.269

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Akt wprowadzający poprawki do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy. Genewa.1962.06.22.
Data aktu: 22/06/1962
Data ogłoszenia: 06/11/1963
Data wejścia w życie: 03/06/1963