Zachowanie porządku przy wykonywaniu rybołówstwa morskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 15 pażdziernika 1963 r.
w sprawie zachowania porządku przy wykonywaniu rybołówstwa morskiego.

Na podstawie art. 23 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 22, poz. 115) zarządza się, co następuje:
§  1.
Kto prawnie zajął miejsce do połowu ryb i swój sprzęt rybacki wyłożony w wodzie należycie oznaczył, nie może być usunięty z tego miejsca, ani niepokojony przez innych rybaków, jak długo ma swój sprzęt wyłożony w wodzie i sprzętu tego używa do łowienia ryb.
§  2.
W okresie zimy przy wykonywaniu połowu pod lodem należy wyrąbane w lodzie otwory obstawić kawałkami lodu i oznaczyć wiechą, gałęziami lub chorągiewką dostatecznie widoczną.
§  3.
1.
Zespół niewodowy, który dla swych celów przygotuje sobie w porozumieniu z organem ochrony rybołówstwa morskiego toń niewodową - przez oczyszczenie niezbędnego odcinka dna z wraków i innych przeszkód - ma prawo do wyłącznego korzystania z tej toni w ciągu danego roku kalendarzowego. Jeżeli zespół niewodowy nie korzysta z przygotowanej przez siebie toni, urząd morski może ją przydzielić innemu zespołowi niewodowemu.
2.
Przy połowach niewodem brzegowym wolno zajmować odcinek brzegu nie dłuższy niż 4/3 długości niewodu.
3.
W razie potrzeby urząd morski ustala dla połowów przy pomocy niewodów granice toni niewodowych eksploatowanych przez poszczególne zespoły niewodowe.
4.
Spory na tle korzystania z toni niewodowej rozstrzyga urząd morski.
§  4.
Zabrania się samowolnego przesuwania, przestawiania lub usuwania cudzego sprzętu rybackiego z prawnie zajętego miejsca oraz wykładania sprzętu rybackiego w miejscu, gdzie wyłożony jest sprzęt innych rybaków.
§  5.
1.
Użyte do połowu pale powinny wystawać co najmniej na 1 m ponad normalny stan wody.
2.
Drzewca, pale i inne przedmioty użyte do oznakowania wystawionych w wodzie narzędzi połowu nie mogą wystawać ponad wodę więcej niż na 3 m.
3.
Po zakończeniu połowu należy z wody usunąć kotwice, pale oraz narzędzia połowu i ich części.
§  6.
1.
Ustala się następujące minimalne odstępy boczne i frontalne dla wykładania sprzętu rybackiego należącego do różnych rybaków:
1)
żaki powinny być zastawiane w takiej odległości od siebie, aby sąsiadujące ze sobą zestawy nie uszkadzały się wzajemnie; wszędzie, gdzie wyłożone są szeregi żaków, nie wolno innym rybakom wystawiać ani ciągnąć sieci w odległości mniejszej niż 150 m od końców zestawu, z wyjątkiem manc śledziowych, które powinny być stawiane w odległości nie mniejszej niż 500 m,
2)
sieci dryfujące, jak takle, pławnice, mance, nety itp., nie mogą być wykładane w odległości mniejszej niż 500 m jeden zespół od drugiego,
3)
sieci zastawne, jak nety, mance i inny tego rodzaju sprzęt rybacki, nie mogą być wykładane w odległości zarówno bocznej, jak i frontalnej mniejszej niż 100 m od innych zestawów.
2.
Przy połowach śledzia w okresie tarła odstępy między sprzętem ustali na wniosek rybaków organ ochrony rybołówstwa morskiego.
§  7.
Zabrania się statkom rybackim:
1)
stawiania lub wyrzucania sieci albo innego sprzętu rybackiego w sposób mogący spowodować wzajemne uszkodzenie sprzętu bądź przeszkadzać rybakom, którzy już przedtem rozpoczęli połowy,
2)
zakotwiczania statku w tych miejscach, gdzie wystawiony jest sprzęt rybacki, oraz na drodze dryfującego sprzętu rybackiego, z wyjątkiem przypadków działania pod wpływem siły wyższej,
3)
zatrzymywania statku przy sieciach, pływakach, pławach lub przy innym sprzęcie rybackim wystawionym w wodzie, jak również przy znakach nawigacyjnych i znakach rybnych obwodów ochronnych i tarlisk.
§  8.
W razie zerwania, uszkodzenia lub przesunięcia znaków nawigacyjnych oraz znaków obwodów ochronnych i tarlisk, kierownik statku rybackiego obowiązany jest natychmiast zawiadomić o tym najbliższy organ ochrony rybołówstwa morskiego albo kapitanat lub bosmanat portu.
§  9.
Kierownik statku, w którego polu widzenia w czasie połowu sprzętem ciągnionym znajduje się statek używający do połowu pławnic lub takli, obowiązany jest dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć uszkodzenia tych narzędzi połowu.
§  10.
1.
Podczas wykonywania przez statek połowów prz pomocy sieci ciągnionych (trałowania) innym statkom nie wolno wyrzucać sieci ciągnionej na jego kursie bliżej niż w odległości 0,5 mili morskiej.
2.
Jeżeli w pobliżu trałuje więcej statków, które wzajemnie się wyprzedzają (wymijają), przecinają sobie kurs lub w inny sposób zbliżają się do siebie z różnych kierunków - kierownicy statków powinni dołożyć wszelkich starań, aby nie uszkodzić sprzętu trałowego innych statków trałujących w pobliżu.
§  11.
1.
Kierownicy statków, na których kursie znajdują się takle łososiowe, powinni dołożyć wszelkich starań w celu ich ominięcia, a gdyby to okazało się niemożliwe, należy podnieść je na dziobie statku, przeciąć i starannie za rufą związać.
2.
Przechodzenie statku przez zastawione takle może odbywać się jedynie prostopadle do takli.
§  12.
1.
Rozcięcie poplątanych na skutek sztormu lub innych przyczyn sieci wystawionych w wodzie, a należących do różnych rybaków, może nastąpić tylko za zgodą właścicieli.
2.
W razie poplątania lin taklowych jednego statku rybackiego z linami taklowymi innego statku, podnoszący liny może je rozciąć tylko w razie zagrożenia bezpieczeństwu życia lub zdrowia ludzkiego. Przeciętą linę należy związać ponownie bezpośrednio po rozplątaniu.
§  13.
Osoby uprawiające rybołówstwo morskie obowiązane są przestrzegać kolejności i porządku połowów ustalonych przez urząd morski z uwzględnieniem miejscowych warunków i zwyczajów.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.47.268

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zachowanie porządku przy wykonywaniu rybołówstwa morskiego.
Data aktu: 15/10/1963
Data ogłoszenia: 30/10/1963
Data wejścia w życie: 30/10/1963