Fundusz zakładowy w niektórych jednostkach organizacyjnych podległych Ministerstwu Żeglugi.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 października 1963 r.
w sprawie funduszu zakładowego w niektórych jednostkach organizacyjnych podległych Ministerstwu Żeglugi.

Na podstawie art. 2 ust. 3 oraz art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie dotyczy morskich stoczni remontowych, podległych Zjednoczeniu Morskich Stoczni Remontowych w Gdańsku, zwanych dalej przedsiębiorstwami.
§  2.
1.
Fundusz zakładowy składa się z części zasadniczej (zasadniczy fundusz zakładowy) i części dodatkowej (dodatkowy fundusz zakładowy).
2.
Zasadniczy fundusz zakładowy równa się kwocie odpowiadającej 4% osobowego funduszu płac, planowanego na dany rok.
§  3.
1.
Przedsiębiorstwo ma prawo do utworzenia pełnego zasadniczego funduszu, jeżeli:
1)
osiągnie zaplanowany na dany rok wynik gospodarczy,
2)
nie przekroczy planowanego osobowego funduszu płac,
3)
wykona w 100% portfel zleceń remontów liczonych w przeliczeniowych jednostkach BRT produkcji towarowej. Ilość jednostek przeliczeniowych planowanych dla remontów awaryjnych i międzyrejsowych ustala się dzieląc ilość roboczogodzin planowaną dla wykonania tych remontów przez pracochłonność przypadającą w roku ubiegłym na 1 BRT, a ilość jednostek przeliczeniowych wykonanych dla remontów awaryjnych i międzyrejsowych ustala się dzieląc ilość roboczogodzin zużytą na te remonty przez pracochłonność faktycznie przypadającą na 1 BRT.
2.
W razie nieosiągnięcia przez przedsiębiorstwo wyniku równego porównywalnie wynikowi planowanemu, zasadniczy fundusz zakładowy ulega zmniejszeniu o 8% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia w granicach do 5% pogorszenia, o dalsze 10% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia w granicach od 5%-10% pogorszenia i o 1% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia w granicach od 10%-20% pogorszenia.
3.
W razie niewykonania portfelu zleceń remontów zasadniczy fundusz zakładowy ulega zmniejszeniu o 7,5% za każdy procent niewykonania w granicach do 2% niewykonania, o dalsze 10% za każdy procent niewykonania w granicach od 2-8% niewykonania i o dalsze 12,5% za każdy procent niewykonania w granicach od 8-10% niewykonania.
4.
W razie gdy przedsiębiorstwo przekroczy fundusz płac, fundusz zakładowy pomniejsza się o kwotę przekroczenia, podlegającą obowiązkowi wygospodarowania przez przedsiębiorstwo, a nie pokrytą przez sumę wstrzymanych premii zgodnie z § 21 ust. 1 uchwały nr 106 Rady Ministrów z dnia 27 marca 1962 r. w sprawie zasad i trybu kontroli funduszu płac przedsiębiorstw uspołecznionych wykonywanej przez banki (Monitor Polski Nr 29, poz. 123).
5.
W razie gdy pogorszenie wyniku przekroczy 20% lub niewykonanie portfelu zleceń przekroczy 10% albo kwota przekroczenia funduszu płac, o której mowa w ust. 4, będzie większa od kwoty naliczonego funduszu zakładowego, przedsiębiorstwo traci prawo do odpisu na fundusz zakładowy.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwo, które osiągnie pełny zasadniczy fundusz zakładowy, tworzy dodatkowy fundusz zakładowy z kwot stanowiących:
1)
30% poprawy wyniku osiągniętej w porównaniu do wyniku planowanego z produkcji nowej objętej cennikami oraz z remontów zagranicznych,
2)
0,05% planowanego osobowego funduszu płac przedsiębiorstwa za każdy procent przekroczenia planowanej wartości produkcji towarowej remontów krajowych.
2.
Przy ustalaniu, czy wartość produkcji remontów krajowych została przekroczona, uzyskaną wartość tej produkcji pomniejsza się o tę część wartości, która została osiągnięta na skutek przekroczenia zaplanowanego wskaźnika rentowności dla produkcji remontów krajowych.
3.
Kwota dodatkowego funduszu zakładowego nie może przekroczyć kwoty faktycznie osiągniętej poprawy wyniku.
§  5.
Jeżeli przy badaniu bilansu i weryfikacji wyniku gospodarczego przedsiębiorstwa za dany rok okaże się, że asortyment produkcji nowej wykonany zgodnie z żądaniem odbiorcy różni się od asortymentu zaplanowanego, co wpływa na pogorszenie wyniku, wynik może być odpowiednio skorygowany za zgodą jednostki nadrzędnej, wydaną w porozumieniu z właściwym terenowo oddziałem Narodowego Banku Polskiego.
§  6.
1.
W przedsiębiorstwach, w których występują asortymenty planowo deficytowe, wyniki koryguje się także wskaźnikiem zmiany sprzedaży tych asortymentów w porównaniu do planu.
2.
Korekta, o której mowa w ust. 1, może być dokonana za zgodą Ministra Żeglugi, w razie gdy ceny zbytu na niektóre wyroby i usługi zostały ustalone poniżej jednostkowych kosztów wytworzenia i jeżeli na te wyroby i usługi nie przysługują dotacje przedmiotowe.
§  7.
1.
Niezależnie od korekt, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78), Minister Żeglugi może określić w drodze zarządzeń wydanych w porozumieniu z Ministrem Finansów dodatkowe tytuły korekt wyniku (dodatnich i ujemnych).
2.
Minister Żeglugi we własnym zakresie może wprowadzić korektę wyniku, w razie gdy pogorszenie nastąpi na skutek zmian w poziomie kosztu wytwarzania, spowodowanych podjęciem pozaplanowej produkcji eksportowej.
§  8.
1.
Dla ustalenia, czy przedsiębiorstwo osiągnęło w poszczególnych kwartałach danego roku wynik gospodarczy uzasadniający tworzenie funduszu zakładowego w kwartałach, oraz dla obliczenia jego wysokości należy wynik ten porównać z zaplanowanymi kwartalnymi wynikami w rocznym planie techniczno-ekonomicznym przedsiębiorstwa.
2.
Za podstawę obliczeń, o których mowa w ust. 1, przyjmuje się dane od początku roku do końca danego kwartału. Przy ustalaniu wysokości funduszu za II i III kwartał oraz za cały rok potrąca się fundusz utworzony za poprzednie kwartały.
§  9.
1.
Wypłaty z funduszu zakładowego są dokonywane na podstawie przedstawionego przez przedsiębiorstwo i podpisanego przez dyrektora oraz głównego księgowego obliczenia wysokości funduszu zakładowego, zatwierdzonego przez Zjednoczenie Morskich Stoczni Remontowych.
2.
Wypłaty z funduszu zakładowego za I półrocze i III kwartał mają charakter zaliczkowy i nie mogą łącznie przekroczyć 25% kwoty dokonanego odpisu na fundusz zakładowy za dany okres. Jeżeli roczny wynik przedsiębiorstwa nie uzasadnia pełnej wysokości utworzonego i wypłaconego zaliczkowo w poszczególnych kwartałach funduszu zakładowego, kwoty nadpłacone obciążają fundusz zakładowy następnego roku.
§  10.
1.
Przedsiębiorstwu, które nie spełni warunków określonych w rozporządzeniu i w związku z tym nie utworzy funduszu zakładowego, jednostka nadrzędna może zezwolić na dokonywanie wydatków na nagrody i świadczenia dla pracowników tylko do wysokości kwoty nie przekraczającej 0,2% planowanego na dany okres osobowego funduszu płac. Wydatki te zalicza się do kosztów przedsiębiorstwa.
2.
Jeżeli jednak w następnych okresach danego roku przedsiębiorstwo utworzy fundusz zakładowy, wówczas wydatkowane kwoty na nagrody i świadczenia należy traktować jako zaliczkowe wypłaty z funduszu zakładowego.
§  11.
Do przedsiębiorstw wymienionych w § 1 nie mają zastosowania przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1961 r. w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych (Dz. U. z 1963 r. Nr 8, poz. 50).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1963 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.47.260

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Fundusz zakładowy w niektórych jednostkach organizacyjnych podległych Ministerstwu Żeglugi.
Data aktu: 08/10/1963
Data ogłoszenia: 30/10/1963
Data wejścia w życie: 30/10/1963, 01/01/1963