Obsadzanie i zmiany na stanowiskach pracowniczych prezydiów rad narodowych oraz na niektórych stanowiskach w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 lipca 1963 r.
w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych prezydiów rad narodowych oraz na niektórych stanowiskach w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym.

Na podstawie art. 61 ust. 5 i 6, art. 65 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1963 r. Nr 29, poz. 172) oraz art. 14 i 28 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 18, poz. 111) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zasady i tryb obsadzania i dokonywania zmian na stanowiskach pracowniczych prezydiów rad narodowych oraz na niektórych stanowiskach w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym, łącznie z awansowaniem pracowników i rozwiązywaniem z nimi stosunku służbowego lub umowy o pracę.
§  2.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych powołują, awansują i odwołują następujących pracowników prezydiów wojewódzkich rad narodowych:
1)
kierowników wydziałów,
2)
zastępców kierowników wydziałów,
3)
wojewódzkich komendantów straży pożarnych,
4)
wojewódzkich komendantów terenowej obrony przeciwlotniczej,
5)
głównych księgowych budżetu województwa,
6)
głównych księgowych wydziałów,
7)
wojewódzkich konserwatorów przyrody, wojewódzkich (głównych) konserwatorów zabytków, wojewódzkich lekarzy weterynarii.
2.
Powoływanie, awansowanie i odwoływanie pracowników wymienionych w ust. 1 pkt 1, 5 i 7 oraz zastępców kierowników wojewódzkich komisji planowania gospodarczego, wydziałów finansowych, wydziałów zdrowia i opieki społecznej do spraw sanitarno-epidemiologicznych, wydziałów budownictwa, urbanistyki i architektury, wydziałów rolnictwa i leśnictwa do spraw leśnictwa, zastępców kierowników urzędów spraw wewnętrznych oraz zastępców kuratorów okręgów szkolnych następuje w porozumieniu z właściwym ministrem lub na jego wniosek. Niezgłoszenie uwag przez właściwego ministra w ciągu 30 dni jest równoznaczne z osiągnięciem porozumienia co do powołania, awansowania lub odwołania pracownika. W razie rozbieżności stanowisk rozstrzyga Prezes Rady Ministrów.
3.
Wojewódzkich komendantów straży pożarnych oraz wojewódzkich komendantów terenowej obrony przeciwlotniczej powołuje, awansuje i odwołuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych.
4.
Powoływanie, awansowanie i odwoływanie głównych księgowych wydziałów (ust. 1 pkt 6) następuje po zasięgnięciu opinii głównego księgowego budżetu województwa.
§  3.
1.
Prezydia powiatowych rad narodowych powołują, awansują i odwołują następujących pracowników prezydiów powiatowych rad narodowych:
1)
kierowników wydziałów,
2)
zastępców kierowników wydziałów,
3)
podinspektorów szkolnych,
4)
powiatowych komendantów straży pożarnych,
5)
powiatowych komendantów terenowej obrony przeciwlotniczej,
6)
głównych księgowych budżetu powiatu,
7)
głównych księgowych wydziałów,
8)
powiatowych lekarzy weterynarii.
2.
Powoływanie, awansowanie i odwoływanie osób wymienionych w ust. 1 pkt 1, 4, 5, 6 i 8 oraz zastępców kierowników wydziałów finansowych, zastępców kierowników wydziałów oświaty i kultury i zastępców kierowników wydziałów zdrowia i opieki społecznej do spraw sanitarno-epidemiologicznych następuje w porozumieniu z kierownikiem właściwego wydziału prezydium wojewódzkiej rady narodowej; w odniesieniu do głównych księgowych budżetu powiatu kierownik wydziału finansowego prezydium wojewódzkiej rady narodowej zajmuje stanowisko po zasięgnięciu opinii głównego księgowego budżetu województwa. Niezgłoszenie uwag przez kierownika właściwego wydziału prezydium wojewódzkiej rady narodowej w ciągu 30 dni jest równoznaczne z osiągnięciem porozumienia co do powołania, awansowania lub odwołania pracownika.
3.
Powoływanie, awansowanie i odwoływanie głównych księgowych wydziałów (ust. 1 pkt 7) następuje po zasięgnięciu opinii głównego księgowego budżetu powiatu.
§  4.
Uchwały prezydium rady narodowej w sprawie powołania i odwołania kierowników wydziałów wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1 oraz § 3 ust. 1 pkt 1 są podejmowane po zasięgnięciu opinii odpowiedniej komisji rady narodowej.
§  5.
Kierowników wspólnych wydziałów prezydiów rad narodowych powołuje prezydium rady narodowej, któremu dany wydział podlega pod względem organizacyjnym, przy zastosowaniu trybu przewidzianego dla powołania i odwołania kierowników wydziałów oraz w porozumieniu z zainteresowanym prezydium rady narodowej. Uchwały obu prezydiów w tym zakresie podejmowane są po zasięgnięciu opinii odpowiednich komisji rad narodowych.
§  6.
1.
Uchwały w przedmiocie powołania i odwołania kierowników wydziałów prezydiów wojewódzkich i powiatowych rad narodowych prezydia tych rad przedkładają na najbliższej sesji radzie narodowej do zatwierdzenia.
2.
W przypadku gdy zgodnie z obowiązującymi przepisami rozwiązanie umowy o pracę (stosunku służbowego) z kierownikami wydziałów prezydiów wojewódzkich i powiatowych rad narodowych nastąpiło bez wypowiedzenia lub na ich prośbę, prezydia właściwych rad narodowych informują o powyższym radę narodową na najbliższej sesji.
§  7.
Prezydia rad narodowych miast nie stanowiących powiatów, dzielnicowych rad narodowych w miastach stanowiących powiaty oraz rad narodowych osiedli powołują, awansują i odwołują kierowników referatów (wydziałów) i głównych księgowych za uprzednią zgodą przewodniczącego prezydium powiatowej rady narodowej. Przewodniczący prezydium powiatowej rady narodowej wyraża zgodę w odniesieniu do głównych księgowych po zasięgnięciu opinii głównego księgowego budżetu powiatu. Niezgłoszenie zastrzeżeń w ciągu 30 dni przez przewodniczącego prezydium powiatowej rady narodowej jest równoznaczne z wyrażeniem zgody.
§  8.
1.
Sekretarzy gromadzkich (miejskich, osiedli) powołują, awansują i odwołują przewodniczący prezydiów powiatowych rad narodowych na wniosek prezydium gromadzkiej (miejskiej, osiedla) rady narodowej.
2.
Sekretarzy gromadzkich (miejskich, osiedli) zatrudnia się na podstawie umowy o pracę.
3.
Do sekretarzy gromadzkich (miejskich, osiedli), powołanych dotychczas na podstawie przepisów o mianowanych pracownikach państwowych, przepisy te stosuje się nadal.
§  9.
Przewodniczący prezydiów rad narodowych powołują pracowników prezydiów na stanowiska pracownicze nie wymienione w §§ 2, 3, 5, 7 i 8 po zasięgnięciu opinii kierowników właściwych wydziałów (kierowników referatów, sekretarzy gromadzkich, miejskich, osiedli). W tymże trybie następuje awansowanie i odwoływanie tych pracowników.
§  10.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz rad narodowych miast liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców w uzasadnionych przypadkach mogą na wniosek przewodniczących prezydiów tych rad narodowych upoważnić kierowników swoich wydziałów do powoływania pracowników prezydiów na stanowiska nie wymienione w §§ 2 i 3 oraz do awansowania i odwoływania tych pracowników, z wyjątkiem naczelników działów i kierowników oddziałów (komórek równorzędnych) oraz starszych rewidentów i rewidentów.
§  11.
1.
Przenoszenie pracowników ministerstw (urzędów centralnych) do wydziałów prezydiów rad narodowych następuje za zgodą ministra (kierownika urzędu centralnego) przy zastosowaniu trybu i zasad przewidzianych dla powoływania pracowników prezydiów rad narodowych.
2.
Przenoszenie pracowników prezydiów rad narodowych do ministerstw (urzędów centralnych) następuje przy zastosowaniu trybu i zasad przewidzianych dla odwołania tych pracowników prezydiów rad narodowych.
3.
Przenoszenie pracowników prezydiów rad narodowych do innych prezydiów rad narodowych następuje przy zastosowaniu trybu i zasad przewidzianych dla odwoływania i powoływania pracowników prezydiów rad narodowych.
4.
Przenoszenie pracowników prezydium rady narodowej z jednego wydziału do innego wydziału następuje przy zastosowaniu trybu i zasad przewidzianych dla powoływania i odwoływania pracowników prezydium rady narodowej.
5.
Przenoszenia pracowników prezydiów rad narodowych w trybie i na zasadach określonych w ust. 1-4 dokonuje organ nowego miejsca zatrudnienia.
§  12.
1.
Powoływanie, awansowanie i odwoływanie dyrektorów, zastępców dyrektorów oraz głównych księgowych wojewódzkich zjednoczeń (zarządów, zrzeszeń), przedsiębiorstw, zakładów i instytucji podporządkowanych radom narodowym odbywa się według następujących zasad:
1)
dyrektorów wojewódzkich zjednoczeń (zarządów, zrzeszeń, wojewódzkich dyrekcji budowy osiedli robotniczych, dyrekcji budownictwa rolniczego) powołuje, awansuje i odwołuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej w porozumieniu lub na wniosek właściwego ministra;
2)
zastępców dyrektorów oraz głównych księgowych wojewódzkich zjednoczeń (zarządów, zrzeszeń, wojewódzkich dyrekcji budowy osiedli robotniczych, dyrekcji budownictwa rolniczego) powołuje, awansuje i odwołuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej na wniosek dyrektora wojewódzkiego zjednoczenia (zarządu, zrzeszenia, wojewódzkiej dyrekcji budowy osiedli robotniczych, dyrekcji budownictwa rolniczego);
3)
dyrektorów (kierowników), zastępców dyrektorów (kierowników) oraz głównych księgowych przedsiębiorstw zgrupowanych w wojewódzkim zjednoczeniu (zarządzie, zrzeszeniu) oraz dyrekcji budowy osiedli robotniczych powołuje, awansuje i odwołuje prezydium właściwej rady narodowej na wniosek dyrektora wojewódzkiego zjednoczenia (zarządu, zrzeszenia) i wojewódzkiej dyrekcji budowy osiedli robotniczych; wniosek w odniesieniu do głównych księgowych przedsiębiorstw terenowych zgłasza dyrektor po zasięgnięciu opinii głównego księgowego zjednoczenia (zarządu, zrzeszenia), a w odniesieniu do głównych księgowych dyrekcji budowy osiedli robotniczych - po zasięgnięciu opinii głównego księgowego wojewódzkiej dyrekcji budowy osiedli robotniczych;
4)
dyrektorów (kierowników), zastępców dyrektorów (kierowników) oraz głównych księgowych przedsiębiorstw nie zgrupowanych w zjednoczeniach (zarządach, zrzeszeniach) oraz zakładów i instytucji powołuje, awansuje i odwołuje prezydium właściwej rady narodowej;
5)
prezydia wojewódzkich rad narodowych w uzasadnionych przypadkach mogą upoważnić kierowników wydziałów rolnictwa i leśnictwa oraz kierowników wydziałów zdrowia i opieki społecznej prezydiów wojewódzkich rad narodowych do powoływania, awansowania i odwoływania dyrektorów (kierowników), zastępców dyrektorów (kierowników), głównych księgowych zakładów i instytucji podporządkowanych tym wydziałom;
6)
dyrektorów (kierowników) państwowych gospodarstw rolnych oraz państwowych ośrodków maszynowych zgrupowanych w zjednoczeniu powołuje, awansuje i odwołuje prezydium właściwej rady narodowej na wniosek dyrektora zjednoczenia;
7)
zastępców dyrektorów (kierowników), głównych księgowych i rewidentów państwowych gospodarstw rolnych oraz państwowych ośrodków maszynowych zgrupowanych w zjednoczeniu powołuje, awansuje i odwołuje dyrektor tego zjednoczenia;
8)
dyrektorów oraz kierowników artystycznych w przedsiębiorstwach artystycznych (teatrach, instytucjach muzycznych) powołuje, awansuje i odwołuje prezydium właściwej rady narodowej za uprzednią zgodą Ministra Kultury i Sztuki; niezgłoszenie zastrzeżeń w ciągu 30 dni przez Ministra jest równoznaczne z wyrażeniem zgody.
2.
Uchwały prezydiów rad narodowych w sprawach powołania i odwołania dyrektorów wojewódzkich zjednoczeń, zarządów, zrzeszeń, wojewódzkich dyrekcji budowy osiedli robotniczych, dyrekcji budownictwa rolniczego oraz wojewódzkich przedsiębiorstw nie zgrupowanych w zjednoczeniach (zarządach, zrzeszeniach) są podejmowane po zasięgnięciu opinii właściwych komisji rad narodowych.
§  13.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych na podstawie wytycznych właściwych ministrów ustalą zasady i tryb powoływania, awansowania i odwoływania pracowników nie wymienionych w § 12, a zatrudnionych w zjednoczeniach (zarządach, zrzeszeniach), przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym.
§  14.
Zasady i tryb powoływania i odwoływania nauczycieli i innych pracowników pedagogicznych zakładów (szkół) i placówek wychowawczych (szkoleniowych) podporządkowanych radom narodowym oraz dyrektorów (kierowników) muzeów podporządkowanych radom narodowym regulują odrębne przepisy.
§  15.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa:
1)
o prezydiach wojewódzkich rad narodowych - należy przez to rozumieć również prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw;
2)
o prezydiach powiatowych rad narodowych - należy przez to rozumieć również prezydia rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz prezydia dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw;
3)
o wydziałach - należy przez to rozumieć również jednostki równorzędne, podporządkowane prezydium rady narodowej;
4)
o ministrach - należy przez to rozumieć również przewodniczących komisji i komitetów pełniących funkcje naczelnych organów administracji państwowej oraz kierowników urzędów centralnych.
§  16.
Tracą moc dotychczasowe przepisy w sprawach unormowanych w niniejszym rozporządzeniu, a w szczególności:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 października 1958 r. w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach kierowników wydziałów prezydiów rad narodowych oraz kierowników przedsiębiorstw, zakładów i instytucji podległych radom narodowym, jak również na niektórych innych stanowiskach pracowniczych (Dz. U. Nr 62, poz. 305 i Nr 66, poz. 331);
2)
ust. 2 i 3 § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 1958 r. w sprawie kuratoriów okręgów szkolnych i inspektoratów oświaty (Dz. U. z 1958 r. Nr 25, poz. 104, z 1960 r. Nr 37, poz. 212 i z 1961 r. Nr 53, poz. 300);
3)
§ 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 lutego 1958 r. w sprawie zasad i trybu powoływania sekretarza gromadzkiego oraz jego obowiązków i praw (Dz. U. z 1958 r. Nr 10, poz. 34 i z 1959 r. Nr 71, poz. 448), a tytułowi tego rozporządzenia nadaje się brzmienie: "w sprawie obowiązków i praw sekretarza gromadzkiego";
4)
uchwała nr 121 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1956 r. w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych w prezydiach rad narodowych (Monitor Polski Nr 25, poz. 357).
§  17.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.35.203

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obsadzanie i zmiany na stanowiskach pracowniczych prezydiów rad narodowych oraz na niektórych stanowiskach w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym.
Data aktu: 19/07/1963
Data ogłoszenia: 17/08/1963
Data wejścia w życie: 17/08/1963