Zasady i tryb usprawiedliwiania niestawiennictwa z powodu choroby uczestników postępowania karnego w sprawach podlegających właściwości sądów wojskowych oraz usprawiedliwiania niestawiennictwa żołnierzy w sprawach karnych podlegających właściwości sądów powszechnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW OBRONY NARODOWEJ, SPRAWIEDLIWOŚCI, SPRAW WEWNĘTRZNYCH ORAZ ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 5 grudnia 1961 r.
w sprawie zasad i trybu usprawiedliwiania niestawiennictwa z powodu choroby uczestników postępowania karnego w sprawach podlegających właściwości sądów wojskowych oraz usprawiedliwiania niestawiennictwa żołnierzy w sprawach karnych podlegających właściwości sądów powszechnych.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o zmianie niektórych przepisów Kodeksu Wojskowego Postępowania Karnego (Dz. U. Nr 6, poz. 41) i art. 4 ustawy z dnia 18 czerwca 1959 r. o zmianie przepisów postępowania karnego (Dz. U. Nr 36, poz. 229) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Niestawiennictwo na wezwanie sądu lub prokuratora wojskowego albo innego organu prowadzącego śledztwo lub dochodzenie w sprawach podlegających właściwości sądów wojskowych: oskarżonego, świadka i innych uczestników procesu (oskarżyciela prywatnego, powoda cywilnego, obrońcy, pełnomocnika, biegłego, tłumacza) z powodu choroby może być usprawiedliwione zaświadczeniem wydanym na podstawie orzeczenia przez:
1)
lekarza sadowego albo
2)
ordynatora oddziału szpitala (sanatorium), w którym osoba wezwana przebywa na leczeniu.
2.
Zaświadczenia, o których mowa w ust. 1, wydają lekarze sądowi, powołani rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości i Ministra Zdrowia z dnia 7 września 1959 r. w sprawie zasad i trybu usprawiedliwiania niestawiennictwa z powodu choroby uczestników procesu w sprawach karnych (Dz. U. Nr 55, poz. 331), na zasadach i w trybie określonych w tym rozporządzeniu.
§  2.
Listę lekarzy sądowych urzędujących na obszarze działania poszczególnych sądów i prokuratur wojskowych wywiesza się w gmachach tych sądów i prokuratur.
§  3.
1.
Niestawiennictwo z powodu choroby na wezwanie organów, wymienionych w § 1 ust. 1, uczestników postępowania karnego, będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej lub funkcjonariuszami Milicji Obywatelskiej albo innymi osobami uprawnionymi do korzystania z wojskowej pomocy leczniczej lub pomocy leczniczej służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, może być usprawiedliwione również zaświadczeniem wydanym przez właściwego lekarza wojskowego lub lekarza służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia.
2.
Zaświadczenia wymienione w ust. 1 są drukami ścisłego zarachowania.
3.
W razie przebywania żołnierza poza jednostką wojskową, w której pełni czynną służbę wojskową, a funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej poza miejscem jego stałego zamieszkania, zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, wydaje lekarz wojskowy jednostki wojskowej w miejscu pobytu żołnierza lub lekarz służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w miejscu pobytu funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej. W tym przypadku lekarz wydający zaświadczenie przesyła odpis wydanego przez siebie orzeczenia do lekarza jednostki wojskowej albo lekarza służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, pod którego stałą opieką lekarską pozostaje osoba ubiegająca się o wydanie zaświadczenia.
§  4.
1.
Przed wydaniem zaświadczenia, o którym mowa w § 3, lekarz obowiązany jest zbadać osobę ubiegającą się o wydanie zaświadczenia.
2.
Dokumentem uprawniającym do przeprowadzenia badania lekarskiego i wydania zaświadczenia jest wezwanie sądu w sprawie karnej albo organu prowadzącego śledztwo lub dochodzenie.
3.
Przy wydawaniu orzeczeń usprawiedliwiających niestawiennictwo z powodu choroby i wydawaniu zaświadczeń wymienionych w § 3 stosuje się przepisy wojskowe dotyczące udzielania wojskowej pomocy leczniczej lub przepisy służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
§  5.
Przepisy § 3 i § 4 stosuje się również do usprawiedliwiania niestawiennictwa z powodu choroby uczestników postępowania karnego, będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej lub funkcjonariuszami Milicji Obywatelskiej, wezwanych przez sąd powszechny albo organ prowadzący śledztwo lub dochodzenie w sprawach karnych podlegających właściwości sądów powszechnych.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

(Pieczątka podłużna jednostki wojskowej

lub wojskowego zakładu służby zdrowia

albo zakładu służby zdrowia Ministerstwa

Spraw Wewnętrznych)

ZAŚWIADCZENIE Nr ...

Na podstawie wyników badania lekarskiego przeprowadzonego

dnia ............ zaświadcza się, że ob. ...................

syn (córka) .........., urodzony(a) dnia ...................

zamieszkały(a) w ............. przy ul. ............ nr ....

jest chory(a) i wskutek tego nie może stawić się w dniu ....

............... na wezwanie ................................

w sprawie nr ..............

................................

(pieczątka i podpis lekarza)

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1961.61.338

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb usprawiedliwiania niestawiennictwa z powodu choroby uczestników postępowania karnego w sprawach podlegających właściwości sądów wojskowych oraz usprawiedliwiania niestawiennictwa żołnierzy w sprawach karnych podlegających właściwości sądów powszechnych.
Data aktu: 05/12/1961
Data ogłoszenia: 30/12/1961
Data wejścia w życie: 30/01/1962