Targi i wystawy krajowe.

USTAWA
z dnia 27 listopada 1961 r.
o targach i wystawach krajowych.

Art.  1.

Przepisy ustawy stosuje się do targów, kiermaszów i wystaw gospodarczych odbywanych w kraju przy udziale wyłącznie wystawców krajowych.

Art.  2.
1.
Targi są przedsięwzięciem obejmującym przegląd wytwórczości oraz reklamę towarów, zorganizowanym w celu zawierania przez wystawców umów na dostawy towarów lub wykonywanie usług.
2.
Kiermasze są przedsięwzięciem organizowanym poza stałym miejscem działalności wystawców w celu reklamy i sprzedaży towarów i wykonywania usług bezpośrednio ludności.
3.
Wystawy są przedsięwzięciem służącym celom dydaktycznym i propagandowo-informacyjnym w zakresie działalności gospodarczej, nie połączonym ze sprzedażą.
Art.  3.

Przepisy ustawy nie dotyczą:

1)
wystaw, targów i kiermaszów, obejmujących sprzedaż i wystawiennictwo książek i dzieł sztuki,
2)
targów, kiermaszów i wystaw o zasięgu nie przekraczającym powiatu,
3)
jarmarków, tj. odbywanych tradycyjnie okresowych zjazdów ludności mających na celu zbycie przez wytwórców ich własnych wytworów oraz produktów rolnych i runa leśnego, a także nabycie na miejscu potrzebnych przedmiotów,
4)
wystaw urządzanych z okazji zakończenia kursów i konkursów w zakresie prac nad postępem technicznym lub organizowanych w zakładach pracy w celu popularyzacji osiągnięć i wymiany doświadczeń w danej branży,
5)
pokazów prób produkcyjności (dzielności) zwierząt użytkowych,
6)
wystaw o charakterze reklamowym trwających nie dłużej niż trzy dni,
7)
licytacji (przetargów) publicznych.
Art.  4.

Na targach, kiermaszach i wystawach mogą być organizowane konkursy, służące celom dydaktycznym lub propagandowym, oraz loterie i imprezy rozrywkowe z zachowaniem obowiązujących w tym zakresie przepisów.

Art.  5.
1.
Targi, kiermasze i wystawy mogą być organizowane w określonym miejscu w zasięgu:
1)
ogólnokrajowym - jeżeli udział biorą wystawcy z obszaru całego kraju lub większości województw albo gdy wystawcy reprezentują całość produkcji określonej branży względnie inne osiągnięcia w skali ogólnokrajowej,
2)
międzywojewódzkim - jeżeli udział biorą wystawcy prowadzący działalność co najmniej w dwóch województwach,
3)
wojewódzkim - jeżeli udział biorą wystawcy prowadzący działalność co najmniej w dwóch powiatach.
2.
Jeżeli w targach, kiermaszach i wystawach biorą udział wystawcy, mający siedzibę na terenie województwa i miasta wyłączonego z tego województwa, przedsięwzięcie takie uważa się za zorganizowane w zasięgu wojewódzkim.
3.
Targi, kiermasze i wystawy, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być organizowane jako przedsięwzięcia ruchome (objazdowe).
Art.  6.
1.
Na urządzenie targów i wystaw oraz na urządzenie kiermaszów o zasięgu ogólnokrajowym wymagane jest zezwolenie.
2.
Od obowiązku uzyskania zezwolenia zwolnione są jednostki organizacyjne powoływane przez organy udzielające zezwoleń do urządzania określonych targów, kiermaszów lub wystaw.
Art.  7.

Zezwoleń na urządzenie targów o zasięgu ogólnokrajowym i międzywojewódzkim udzielają:

1)
w zakresie targów, których przedmiotem są artykuły przeznaczone na zaopatrzenie rynku - Minister Handlu Wewnętrznego po porozumieniu z zainteresowanymi ministrami,
2)
w zakresie targów, których przedmiotem są artykuły przeznaczone na zaopatrzenie produkcji i inwestycji - właściwi ministrowie.
Art.  8.
1.
Zezwoleń na urządzenie wystaw o zasięgu ogólnokrajowym i międzywojewódzkim udzielają ministrowie właściwi ze względu na problematykę przedsięwzięcia.
2.
Zamieszczenie na wystawach, o których mowa w ust. 1, eksponatów związanych bezpośrednio z obroną Państwa wymaga zgody Ministra Obrony Narodowej.
Art.  9.
1.
Zezwoleń na urządzenie targów i wystaw o zasięgu wojewódzkim udzielają:
1)
w zakresie targów, których przedmiotem są artykuły przeznaczone na zaopatrzenie rynku - organy administracji prezydiów wojewódzkich rad narodowych właściwe do spraw handlu, po porozumieniu z zainteresowanymi ze względu na problematykę targów organami administracji tych prezydiów,
2)
w zakresie targów, których przedmiotem są artykuły przeznaczone na zaopatrzenie produkcji i inwestycji, oraz w zakresie wystaw - organy administracji prezydiów wojewódzkich rad narodowych właściwe ze względu na problematykę przedsięwzięcia.
2.
Zamieszczenie na wystawach, o których mowa w ust. 1 pkt 2, eksponatów związanych bezpośrednio z obroną Państwa wymaga zgody właściwego dowódcy okręgu wojskowego.
Art.  10.

Jeżeli jednym z celów targów jest bezpośrednia sprzedaż towarów za granicę, zezwolenia, o których mowa w art. 7 i 9, udzielane są po porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego.

Art.  11.

Jeżeli problematyka wystawy łączy się z popularyzacją postępu technicznego, zezwolenia, o których mowa w art. 8 ust. 1 i art. 9 ust. 1 pkt 2, udzielane są po porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu do Spraw Techniki.

Art.  12.
1.
Zezwoleń na urządzenie kiermaszów o zasięgu ogólnokrajowym udziela Minister Handlu Wewnętrznego.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego może w stosunku do kiermaszów o zasięgu międzywojewódzkim wprowadzić obowiązek rejestracji przedsięwzięcia lub uzyskania zezwolenia na jego urządzenie.
3.
Uprawnienia, o których mowa w ust. 2, przysługują właściwym do spraw handlu organom administracji prezydiów wojewódzkich rad narodowych w stosunku do kiermaszów o zasięgu wojewódzkim.
Art.  13.

Organ udzielający zezwolenia może w uzasadnionych przypadkach uzależnić prowadzenie przedsięwzięcia od spełnienia przez wnioskodawcę określonych warunków wymienionych w zezwoleniu.

Art.  14.

O udzieleniu zezwolenia należy zawiadomić prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwej ze względu na miejsce przedsięwzięcia.

Art.  15.
1.
Przed uzyskaniem zezwolenia na urządzenie targów i wystaw lub na urządzenie kiermaszów o zasięgu ogólnokrajowym albo przed powołaniem jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 6 ust. 2, nie wolno prowadzić na rzecz tych przedsięwzięć reklamy i zawierać umów uczestnictwa.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie wprowadzenia obowiązku uzyskiwania zezwoleń na urządzenie kiermaszów międzywojewódzkich i wojewódzkich.
Art.  16.

Przy powoływaniu jednostek, o których mowa w art. 6 ust. 2, stosuje się odpowiednio przepisy art. 8 ust. 2, art. 9 ust. 2, art. 10 i art. 11.

Art.  17.
1.
Na targach i wystawach o zasięgu ogólnokrajowym, międzywojewódzkim i wojewódzkim oraz na kiermaszach o zasięgu ogólnokrajowym mogą być przyznawane wystawcom wyróżnienia i nagrody za specjalne osiągnięcia w zakresie wykonywanej działalności oraz form ekspozycji.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie wprowadzenia obowiązku uzyskiwania zezwoleń na urządzenie kiermaszów międzywojewódzkich i wojewódzkich.
Art.  18.
1.
Rada Ministrów określi:
1)
jednostki uprawnione do udziału w targach i wystawach w charakterze wystawców,
2)
jednostki uprawnione do występowania o zezwolenie na urządzenie targów, kiermaszów i wystaw,
3)
tryb składania wniosków, warunki, którym powinien odpowiadać wniosek o udzielenie zezwolenia na urządzenie przedsięwzięcia, przewidujące w szczególności obowiązek zasięgania opinii prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwej dla miejsca przedsięwzięcia, oraz szczegółowe zasady udzielania zezwoleń,
4)
zasady i tryb finansowania przedsięwzięć,
5)
zasady nadzoru i koordynacji w zakresie organizacji targów, kiermaszów i wystaw,
6)
formy i rodzaje wyróżnień i nagród, organy właściwe do ich przyznawania oraz zasady i tryb ich przyznawania.
2.
Rada Ministrów może przekazać ministrom właściwym do udzielania zezwoleń na urządzanie przedsięwzięć uprawnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4.
Art.  19.

W razie urządzenia lub prowadzenia przedsięwzięcia bez wymaganego zezwolenia organ właściwy do udzielenia zezwolenia zakaże prowadzenia dalszej działalności.

Art.  20.
1.
Kto bez wymaganego zezwolenia urządza lub prowadzi targi, kiermasze i wystawy albo nie mając takiego zezwolenia prowadzi na rzecz tych przedsięwzięć reklamę lub zawiera umowy uczestnictwa

- podlega karze grzywny do 4.500 zł.

2.
W sprawach o wykroczenia przewidziane w ust. 1 orzekanie następuje na zasadach i w trybie określonych w przepisach o orzecznictwie karno-administracyjnym.
Art.  21.

Przepisy ustawy dotyczące uprawnień ministrów stosuje się odpowiednio do kierowników urzędów centralnych.

Art.  22.

Przepisy ustawy, w których mowa jest o województwie lub powiecie, stosuje się odpowiednio do miast wyłączonych z województw lub miast stanowiących powiaty miejskie.

Art.  23.

Do przedsięwzięć, o których mowa w art. 1, nie mają zastosowania przepisy dekretu z dnia 2 sierpnia 1951 r. o targach i targowiskach (Dz. U. Nr 41, poz. 312).

Art.  24.

Traci moc ustawa z dnia 28 czerwca 1939 r. o wystawach i targach gospodarczych (Dz. U. Nr 61, poz. 400).

Art.  25.

Ustawa wchodzi w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1961.53.299

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Targi i wystawy krajowe.
Data aktu: 27/11/1961
Data ogłoszenia: 02/12/1961
Data wejścia w życie: 03/06/1962