Zasady i tryb rozliczania się w przypadku zwrotu wywłaszczonych nieruchomości rolnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 stycznia 1961 r.
w sprawie zasad i trybu rozliczania się w przypadku zwrotu wywłaszczonych nieruchomości rolnych.

Na podstawie art. 47a ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. z 1958 r. Nr 17, poz. 70 i z 1961 r. Nr 5, poz. 32) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie dotyczy nieruchomości rolnych wywłaszczonych od indywidualnych właścicieli po dniu 9 maja 1945 r. w trybie i na zasadach przepisów obowiązujących do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. z 1958 r. Nr 17, poz. 70 i z 1961 r. Nr 5, poz. 32) i będących w zarządzie jednostek państwowych, a zbędnych dla tych jednostek.
§  2.
1.
Nieruchomości rolne, co do których prezydium wojewódzkiej rady narodowej w porozumieniu z właściwą jednostką zarządzającą tymi nieruchomościami ustali, że są zbędne dla tej jednostki, mogą być zwrócone byłym właścicielom bądź prawnym ich następcom na następujących warunkach:
1)
byli właściciele przyjmą nieruchomości w takim stanie, w jakim się obecnie znajdują, oraz zrzekną się wszystkich pretensji z tytułu dokonania przez organy zarządzające dotychczas nieruchomością jakichkolwiek zmian w stanie fizycznym nieruchomości, jak również z tytułu pozbawienia korzystania z nieruchomości w okresie od dnia jej zajęcia do dnia przywrócenia własności,
2)
zwrócą odszkodowanie, które otrzymali w gotówce bądź w formie nieruchomości zamiennych,
3)
w razie poczynienia przez organy zarządzające dotychczas nieruchomością nakładów o charakterze inwestycyjnym, które przysporzyły byłym właścicielom wartości nieruchomości, byli właściciele zwrócą wartość poczynionych nakładów, jednakże tylko do wysokości wzrostu wartości nieruchomości w dniu ich oddania byłym właścicielom.
2.
Zwrotowi na rzecz Państwa podlegają również sumy, które z przyznanego byłemu właścicielowi nieruchomości odszkodowania pieniężnego zostały potrącone na spłatę jego zobowiązań względem Państwa lub wypłacone innym wierzycielom.
3.
W przypadku częściowego zmniejszenia się wartości wywłaszczonej nieruchomości w okresie użytkowania jej przez organ zarządzający - kwota odszkodowania podlegająca zwrotowi na rzecz Państwa ulega odpowiedniemu zmniejszeniu.
§  3.
1.
Za nakłady o charakterze inwestycyjnym (§ 2 ust. 1 pkt 1-3) należy uważać nakłady na budowę, odbudowę, rozbudowę tak budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych oraz gospodarczych.
2.
Nakłady na remonty drobne i kapitalne, nakłady na adaptację, jak przebudowa pomieszczeń mieszkalnych na użytkowe, przebudowa wnętrz pomieszczenia itp., nakłady na inwestycje, które nie przysporzyły byłym właścicielom wartości nieruchomości, nie będą zaliczane do nakładów podlegających zwrotowi przez byłego właściciela nieruchomości.
§  4.
1.
Spłata należności z tytułu pobranego odszkodowania i z tytułu kosztów nakładów może być rozłożona na raty, z tym że okres spłaty nie powinien być dłuższy niż 10 lat. Należność Państwa z tego tytułu powinna być zabezpieczona hipotecznie.
2.
Czuwanie nad spłatą i ewentualnym przymusowym ściągnięciem rat kredytowych należności należy do jednostek, na rzecz których należności te wpływają.
§  5.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrami Finansów i Rolnictwa.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1961.5.34

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb rozliczania się w przypadku zwrotu wywłaszczonych nieruchomości rolnych.
Data aktu: 31/01/1961
Data ogłoszenia: 09/02/1961
Data wejścia w życie: 09/02/1961