Bezpieczeństwo i higiena pracy w przemyśle włókien syntetycznych poliamidowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO
z dnia 15 grudnia 1960 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w przemyśle włókien syntetycznych poliamidowych.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 10 listopada 1954 r. o przejęciu przez związki zawodowe zadań w dziedzinie wykonywania ustaw o ochronie, bezpieczeństwie i higienie pracy oraz sprawowania inspekcji pracy (Dz. U. z 1954 r. Nr 52, poz. 260 i z 1960 r. Nr 20, poz. 119) zarządza się, co następuje:
1. Przepisy ogólne.
§  1.
Rozporządzenie niniejsze dotyczy bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych:
1)
w wytwórniach włókien syntetycznych poliamidowych,
2)
w zakładach i oddziałach wytwarzania kaprolaktamu, nie wchodzących w skład wytwórni włókien syntetycznych poliamidowych,

zwanych dalej "wytwórniami",

§  2.
Pomieszczenia, w których odbywa się produkcja kaprolaktamu, polimeryzacja, krajanie, ekstrakcja, suszenie płatków polimeru oraz przędzenie włókna, powinny posiadać podłogi wykonane z materiału kwasoodpornego, nienasiąkliwego, dającego się łatwo zmywać. Podłogi powinny posiadać nachylenie w kierunku ścieków. W pomieszczeniach powinny znajdować się kurki wodne i węże do spłukiwania podłóg.
§  3.
Ściany pomieszczeń określonych w § 2 powinny być wyłożone płytkami glazurowymi lub w inny sposób dostosowane do łatwego zmywania.
§  4.
Pomieszczenia określone w § 2 powinny posiadać skutecznie działające urządzenia wentylacji ogólnej nawiewnej i wywiewnej.
§  5.
Pomieszczenia, w których istnieje niebezpieczeństwo poparzenia skóry pracowników fenolem lub ługiem, powinny posiadać natryski w miarę możliwości z ciepłą wodą, umożliwiające szybkie zmycie skóry zanieczyszczonej fenolem lub ługiem. Pracownikom należy zapewnić możność zmiany odzieży i bielizny zanieczyszczonej fenolem.
§  6.
1.
W wytwórni należy dokonywać okresowych analiz powietrza dla ustalenia zawartości dwutlenku siarki, fenolu, benzenu, amoniaku i dautermu.
2.
Terminy dokonywania analiz, miejsca i sposób pobierania próbek do analizy oraz metody jej wykonywania w przypadku braku metod określonych w PN (polskich normach) ustalają komisje powołane przez zakłady pracy.
3.
Jeżeli analizy wykażą przekroczenie dopuszczalnych stężeń, kierownictwo wytwórni ma obowiązek podjąć niezwłocznie skuteczne kroki w celu usunięcia szkodliwego stanu.
§  7.
Kanały i przewody ściekowe w wytwórni powinny być wykonane z materiału odpornego na działanie substancji występujących w procesie produkcyjnym.
§  8.
Przewody do przesyłania cieczy i gazów powinny być znakowane zgodnie z obowiązującymi normami, a dla cieczy i gazów nie objętych normami według oznaczeń przyjętych w zakładzie.
§  9.
Nie wolno używać przewodów do przesyłania innych cieczy lub gazów, niż to wynika z oznakowania przewodów.
§  10.
Fenolu krystalicznego nie wolno rozpuszczać przez podgrzewanie otwartym płomieniem.
§  11.
1.
Robotnicy mający styczność z fenolem powinni pracować w fartuchach ochronnych, gumowych rękawicach ochronnych i w gumowym obuwiu ochronnym, a w razie zagrożenia opryskania fenolem również w szczelnych okularach ochronnych i nakryciach głowy.
2.
Jeżeli praca okresowo związana jest z wydzielaniem się dużych ilości par fenolu (stan awaryjny), robotnicy przy niej zatrudnieni powinni pracować przy użyciu sprzętu ochrony dróg oddechowych.
§  12.
1.
Robotników mających styczność z fenolem należy dokładnie pouczyć o niebezpieczeństwie zagrażającym przy zatruciu lub oparzeniu fenolem oraz o sposobach bezpiecznej pracy z fenolem i udzielaniu pierwszej pomocy przy zatruciu lub oparzeniu fenolem.
§  13.
Palenie tytoniu wzbronione jest we wszystkich wydziałach wytwórni z wyjątkiem warsztatów mechanicznych i kotłowni.
§  14.
Przy oddziałach powinny być urządzone palarnie bezpieczne pod względem pożarowym, zaopatrzone w naczynia z wodą na niedopałki.
§  15.
Zakaz palenia tytoniu powinien być podany do wiadomości pracowników przez umieszczenie czytelnych napisów w odpowiednich miejscach wytwórni.

II. Transport i składowanie surowców i półproduktów.

§  16.
Jeżeli cysterny z fenolem są opróżniane w specjalnie do tego celu przeznaczonym pomieszczeniu (zajezdnia), to pomieszczenie to powinno posiadać:
1)
ściany nietynkowane z cegły klinkerowej na zaprawie kwasoodpornej lub z betonu kwasoodpornego,
2)
wjazdy do pomieszczeń (zajezdni) zabezpieczone odpowiednimi drzwiami,
3)
posadzki wykonane z materiału kwasoodpornego, nachylone w kierunku kanału ściekowego,
4)
urządzenia centralnego ogrzewania, oświetlenie sodowe, urządzenia wentylacji naturalnej (np. kominki w dachu) oraz co najmniej jeden natrysk.
§  17.
Zajezdnia określona w § 16 może być również używana do opróżnienia cystern zawierających inne substancje niż fenol, z tym że niedozwolone jest wprowadzanie jednocześnie do jednego pomieszczenia zajezdni dwóch cystern, zawierających różne związki gwałtownie reagujące ze sobą.
§  18.
Fenol powinien być przechowywany w budynkach z materiału niepalnego, w pomieszczeniach dobrze wentylowanych. Instalacja elektryczna w tych pomieszczeniach powinna odpowiadać wymaganiom określonym dla pomieszczeń niebezpiecznych pod względem pożarowym.
§  19.
Składy fenolu powinny być zaopatrzone w odpowiednią ilość gaśnic z ciekłym dwutlenkiem węgla.
§  20.
Fenol powinien być przechowywany w szczelnych opakowaniach handlowych lub w szczelnych zbiornikach metalowych. Na opakowaniach tych i zbiornikach powinny znajdować się napisy: "Fenol" oraz "Ostrożnie, materiał trujący i parzący".
§  21.
Transport wewnątrzzakładowy fenolu lub jego roztworów powinien odbywać się przy pomocy szczelnych przewodów rurowych lub przy użyciu środków transportu mechanicznego w szczelnych nietłukących się naczyniach.
§  22.
Składy dwutlenku siarki powinny być oddalone od innych budynków co najmniej o 100 m.
§  23.
Składy dwutlenku siarki w zamkniętych pomieszczeniach powinny posiadać skutecznie działające urządzenia wentylacji mechanicznej oraz zapasowe wyjścia awaryjne.
§  24.
Na zewnątrz składu dwutlenku siarki należy umieścić w łatwo dostępnych miejscach sprzęt ochrony osobistej dróg oddechowych.
§  25.
Pracownik wchodzący do składu dwutlenku siarki powinien być obserwowany z zewnątrz przez drugiego pracownika. Pracownicy znajdujący się wewnątrz składu dwutlenku siarki oraz pracownik obserwujący ich z zewnątrz powinni być zaopatrzeni w sprawnie działający sprzęt ochrony osobistej dróg oddechowych.
§  26.
Zawory przy zbiornikach dwutlenku siarki powinny być wykonane z materiału nie ulegającego korozji.
§  27.
Składy cykloheksanolu i cykloheksanonu powinny się mieścić w pomieszczeniach ognioodpornych, dobrze przewietrzanych, a znajdujących się w nich zbiorniki i przewody powinny być szczelne.
§  28.
Składy produktów ubocznych (cykloheksen i cykloheksan) należy lokalizować w szczelnych oddzielnych pomieszczeniach.

III. Wytwarzanie kaprolaktamu.

§  29.
Pomieszczenia, w których produkuje się kaprolaktam, powinny posiadać bezpośrednie wyjścia na zewnątrz lub na ognioodporne klatki schodowe.
§  30.
Uwodornianie fenolu powinno odbywać się w wolno stojących budynkach parterowych w wydzielonych pomieszczeniach. Dla budynków tych ustanawia się strefę ochronną o szerokości co najmniej 30 m.
§  31.
Wyjście z pomieszczeń autoklawów powinno prowadzić bezpośrednio na otwartą przestrzeń.
§  32.
Stropy lub ściany pomieszczeń, w których odbywa się uwodornianie fenolu, powinny posiadać konstrukcję przewidzianą dla pomieszczeń niebezpiecznych pod względem wybuchowym.
§  33.
Instalacja elektryczna w pomieszczeniach, w których odbywa się uwodornianie fenolu, powinna odpowiadać wymaganiom określonym dla pomieszczeń niebezpiecznych pod względem wybuchowym.
§  34.
Pomieszczenia, w których odbywa się uwodornianie fenolu, powinny posiadać wodne urządzenia do ogrzewania, przy czym temperatura grzejników nie powinna przekraczać 1000 C.
§  35.
1.
Przewody doprowadzające wodór i fenol oraz ich złącza i zawory powinny być całkowicie szczelne.
2.
Szczelność i stan izolacji aparatury powinny być kontrolowane przez kierownika oddziału.
§  36.
Aparatura do uwodorniania fenolu powinna być zhermetyzowana oraz wyposażona w zawory bezpieczeństwa i przyrządy do pomiaru temperatury i ciśnienia, a także w w analizatory do oznaczania czystości wodoru.
§  37.
Wprowadzanie surowców do autoklawów powinno być zmechanizowane
§  38.
Autoklawy do uwodorniania fenolu powinny być poddawane okresowym badaniom na wytrzymałość.
§  39.
Na zbiorniku mierniczym do fenolu powinien znajdować się wyraźny napis "Fenol" - materiał trujący i parzący".
§  40.
1.
Odwodornianie cykloheksanolu powinno się odbywać w wolno stojących budynkach parterowych w wydzielonych pomieszczeniach.
2.
Stropy lub ściany pomieszczeń, w których odbywa się odwodornianie cykloheksanolu, powinny posiadać konstrukcję przewidzianą dla pomieszczeń niebezpiecznych pod względem wybuchowym.
§  41.
Pomieszczenia, w których prowadzone są prace z cykloheksanolem, cykloheksanonem i oksymem cykloheksanonu powinno być wykonane z materiałów ognioodpornych.
§  42.
Instalacja elektryczna w pomieszczeniach, o których mowa w § 40, powinna odpowiadać wymaganiom określonym dla pomieszczeń niebezpiecznych pod względem wybuchowym.
§  43.
Transport półproduktów i surowców we wszystkich pośrednich stadiach procesów powinien być zmechanizowany.
§  44.
Reaktory, z których wydzielają się substancje szkodliwe dla zdrowia, powinny posiadać urządzenia miejscowej wentylacji wywiewnej, mechanicznej lub naturalnej.
§  45.
Robotnicy zatrudnieni przy procesie przegrupowania oksymu cykloheksanonu na kaprolaktam oraz przy zobojętnianiu kwasu siarkowego powinni być zaopatrzeni w ochronną odzież kwasoodporną, gumowe rękawice i buty oraz szczelne okulary.
§  46.
Regeneracja wodoru z odwodorniania cykloheksanolu powinna się odbywać w pomieszczeniach i aparaturze odpowiadających warunkom przewidzianym w §§ 31-36.
§  47.
Doprowadzanie azotanu do reaktorów powinno być zmechanizowane.
§  48.
Ilość wprowadzanego do reaktora dwutlenku siarki powinna być rejestrowana oraz powinna być automatycznie oznaczana kwasowość środowiska reakcji (pH).
§  49.
Reaktory do otrzymywania hydroksyloaminy powinny być zamknięte i posiadać urządzenia mechanicznej wentylacji wywiewnej miejscowej.
§  50.
Pomieszczenie, w którym otrzymuje się kontakty do reakcji uwodorniania i odwodorniania, powinno posiadać skutecznie działające urządzenia wentylacji ogólnej mechanicznej lub naturalnej oraz urządzenia miejscowej wentylacji wywiewnej mechanicznej nad piecem do otrzymywania stopów oraz nad wanną do ługowania.
§  51.
Pomieszczenie chłodni amoniakalnej powinno być zaopatrzone w skutecznie działające urządzenia wentylacji mechanicznej, a aparatura powinna być szczelna i utrzymywana w stanie pełnej sprawności technicznej. Chłodnia powinna posiadać wyjście awaryjne.
§  52.
Załoga chłodni powinna być zaopatrzona w maski gazowe z odpowiednimi pochłaniaczami na wypadek awarii.

IV. Polimeryzacja i przędzenie włókna.

§  53.
Transport kwasu siarkowego świeżego i zużytego powinien być zmechanizowany.
§  54.
Reaktory do polimeryzacji powinny posiadać izolację cieplną.
§  55.
Pomieszczenia zasobników oraz pomieszczenia kociołków przędzących powinny posiadać skutecznie działające urządzenia wentylacji mechanicznej wywiewnej i nawiewnej.
§  56.
1.
Piece do wypalania filier powinny znajdować się w oddzielnym pomieszczeniu.
2.
Nad piecami powinno znajdować się urządzenie miejscowej wentylacji mechanicznej wywiewnej.
3.
Piece powinny posiadać skuteczną izolację cieplną.
§  57.
1.
Kotłownia dautermu powinna znajdować się w oddzielnym pomieszczeniu.
2.
Pomieszczenie kotłowni dautermu powinno posiadać skutecznie działające urządzenia wentylacji mechanicznej nawiewnej i wywiewnej.
3.
W miejscu łatwo dostępnym w pobliżu drzwi wejściowych do kotłowni dautermu powinny znajdować się maski gazowe na wypadek awarii.
4.
Z kotłowni dautermu przynajmniej jedne drzwi powinny prowadzić bezpośrednio na zewnątrz budynku.
5.
Posadzka w kotłowni dautermu powinna być wykonana z materiału dielektrycznego lub pokryta chodnikiem dielektrycznym.
§  58.
Kotły oraz wszystkie przewody do dautermu powinny być stale utrzymywane w stanie całkowitej szczelności.
§  59.
Wymiany grzałek w piecach kontaktowych wolno dokonywać po ostudzeniu pieca.
§  60.
Transport dautermu z beczek do zbiornika powinien być zmechanizowany.

V. Obróbka włókiennicza.

§  61.
W pomieszczeniach obróbki mechanicznej włókna, oświetlanych wyłącznie światłem sztucznym i pozbawionych źródeł światła naturalnego, powinny znajdować się źródła oświetlenia awaryjnego.
§  62.
Kotłownia awiważu powinna posiadać urządzenia wentylacji ogólnej wywiewnej i nawiewnej.
§  63.
Instalacja elektryczna w kotłowni awiważu oraz w pomieszczeniu, w którym odbywa się awiważ, powinna odpowiadać wymaganiom określonym dla pomieszczeń wilgotnych.
§  64.
Podawanie szpul z przędzą do płukania oraz do suszarni powinno być zmechanizowane.
§  65.
Prace w suszarni powinny być zmechanizowane i prowadzone w sposób wykluczający wchodzenie pracowników do środka suszarni.

VI. Urządzenia higieniczno-sanitarne.

§  66.
1.
Dla pracowników oddziałów chemicznych wytwórni powinny być urządzone:
1)
szatnie-rozbieralnie na odzież domową,
2)
szatnie-rozbieralnie na odzież roboczą i ochronną,
3)
pomieszczenia umywalni i natrysków.
2.
Pomieszczenia natrysków powinny być tak usytuowane, by zachodziła konieczność przejścia przez nie po zdjęciu odzieży ochronnej przed wejściem do szatni z odzieżą domową.

VII. Opieka lekarska.

§  67.
1.
Do pracy w wytwórni wolno przyjmować pracowników jedynie na podstawie zezwolenia lekarskiego.
2.
Pracownicy zatrudnieni w oddziałach chemicznych wytwórni podlegają okresowym badaniom lekarskim, nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy.
3.
Pracownicy wytwórni, u których stwierdzono objawy choroby zawodowej, powinni być przesunięci na stałe lub okresowo do innych prac nie narażających na tę chorobę.

VIII. Przepisy przejściowe i końcowe.

§  68.
W wytwórniach istniejących w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia dopuszcza się prowadzenie procesu uwodorniania fenolu na najwyższej kondygnacji budynków innych niż określone w § 30.
§  69.
W wytwórniach istniejących w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia dopuszcza się prowadzenie procesu odwodorniania cykloheksanolu w innych niż określone w § 40 ust. 1 budynkach.
§  70.
Przepisy niniejszego rozporządzenia powinny być podane do wiadomości pracowników przez wywieszenie w pomieszczeniach pracy w miejscu widocznym tekstu rozporządzenia lub odpowiednich wyciągów z niego i utrzymywanie ich stale w stanie czytelnym.
§  71.
Kierownictwa wytwórni opracują na podstawie niniejszego rozporządzenia szczegółowe instrukcje dla poszczególnych stanowisk pracy i doręczą je pracownikom za pokwitowaniem.
§  72.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że przepisy §§ 2, 3, 16, 18, 27, 28, 29, 32, 41, 46 i 66 w stosunku do istniejących zakładów pracy wchodzą w życie po upływie 2 lat, a § 22 po upływie 5 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1961.4.21

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Bezpieczeństwo i higiena pracy w przemyśle włókien syntetycznych poliamidowych.
Data aktu: 15/12/1960
Data ogłoszenia: 31/01/1961
Data wejścia w życie: 01/02/1963, 01/02/1966, 31/01/1961