Zm.: rozporządzenie z dnia 8 grudnia 1956 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób prowadzących zakłady rzemieślnicze.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 grudnia 1960 r.
zmieniające rozporządzenie z dnia 8 grudnia 1956 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób prowadzących zakłady rzemieślnicze.

Na podstawie art. 11 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 452 i z 1959 r. Nr 11, poz. 61) oraz art. 3 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1957 r. Nr 7, poz. 25) zarządza się, co następuje:
§  1.
W § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 grudnia 1956 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób prowadzących zakłady rzemieślnicze (Dz. U. z 1956 r. Nr 60, poz. 290, z 1958 r. Nr 8, poz. 24, z 1959 r. Nr 42, poz. 267 i z 1960 r. Nr 25, poz. 145) wprowadza się zmiany następujące:
1)
w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) zatrudniają w zakładzie rzemieślniczym nie więcej niż cztery osoby, nie licząc małżonka oraz uczniów zatrudnionych na podstawie pisemnej umowy o naukę, zarejestrowanej w izbie rzemieślniczej.";

2)
dodaje się ust. 5, 6 i 7 w brzmieniu:

"5. Zatrudnionego w zakładzie rzemieślniczym w charakterze czeladnika jednego z wyszkolonych w tym zakładzie uczniów nie uważa się przez okres 12 miesięcy po złożeniu przez tego ucznia egzaminu czeladniczego za pracownika najemnego, a traktuje się go jako ucznia, jeżeli zakład rzemieślniczy jest prowadzony przy zatrudnieniu nie więcej niż jednego pracownika najemnego, który został w tym zakładzie już uprzednio wyszkolony na czeladnika i jeżeli zakład nie zmienił w istotnym stopniu rodzaju wykonywanych świadczeń, a w szczególności, jeżeli nie przeszedł ze świadczenia usług na produkcję towarową. O zatrudnieniu w charakterze czeladnika wyszkolonego ucznia podatnik jest obowiązany zawiadomić wydział finansowy w terminie 7 dni, licząc od dnia zatrudnienia, dołączając jednocześnie dowód stwierdzający datę złożenia przez tego ucznia egzaminu czeladniczego, warunek, iż pracownik najemny powinien być uprzednio wyszkolony na czeladnika w zakładzie rzemieślniczym, w którym jest zatrudniony, nie odnosi się do usługowych zakładów rzemieślniczych wykonujących świadczenia usług dla ludności w zakresie następujących rodzajów (specjalności) rzemiosł:

1) bednarstwo,

2) bieliźniarstwo - damskie, męskie, dziecięce, pościelowe, wyrób kołder,

3) blacharstwo - budowlane, karoseryjne, naczyniowe, naprawa chłodnic,

4) brązownictwo,

5) budowa dróg,

6) budownictwo,

7) cerowanie artystyczne,

8) ciesielstwo,

9) cukiernictwo - usługowy wypiek ciast,

10) czapnictwo,

11) dekarstwo,

12) drukarstwo,

13) dziewiarstwo,

14) elektromechanika - grzejnicza, medyczna, samochodowa, silnikowa, elektromiernictwo,

15) farbiarstwo,

16) fotografowanie,

17) fryzjerstwo,

18) garbarstwo - wyprawa i farbowanie skór futerkowych, odświeżanie futer i skór futerkowych,

19) garncarstwo - naprawa przedmiotów z porcelany,

20) gorseciarstwo,

21) grawerstwo - emalierstwo, grawerstwo,

22) hafciarstwo - koronkarstwo, mereżkarstwo, szmuklerstwo, wyszywanie na tkaninach,

23) instalatorstwo centralnego ogrzewania,

24) instalatorstwo chłodnicze,

25) instalatorstwo elektryczne,

26) instalatorstwo gazowe,

27) instalatorstwo wodociągowo-kanalizacyjne,

28) instrumentarstwo muzyczne - lutnictwo, naprawa fortepianów, pianin, harmonii oraz instrumentów dętych drewnianych i metalowych, naprawa instrumentów perkusyjnych, strojenie instrumentów klawiszowych,

29) introligatorstwo - oprawa ksiąg,

30) kamieniarstwo,

31) kapelusznictwo - damskie, czyszczenie i odświeżanie kapeluszy męskich,

32) kilimiarstwo,

33) kołodziejstwo,

34) kominiarstwo,

35) kowalstwo - artystyczne, pojazdowe, naprawa maszyn i narzędzi rolniczych,

36) krawiectwo damskie - miarowe ciężkie, miarowe lekkie, dziecięce,

37) krawiectwo męskie - miarowe cywilne, miarowe mundurowe, krawiectwo skórzane,

38) kuśnierstwo,

39) lakiernictwo,

40) malarstwo,

41) malowanie na tkaninach,

42) mechanika gaśnic i urządzeń przeciwpożarowych,

43) mechanika maszyn,

44) mechanika ortopedyczna,

45) mechanika precyzyjna,

46) optyka,

47) parasolnictwo,

48) piekarstwo - usługowy wypiek chleba i wymiana mąki na chleb,

49) powroźnictwo,

50) pozłotnictwo,

51) radiomechanika,

52) rękawicznictwo - skórzane,

53) rymarstwo - kaletnictwo, rymarstwo sportowe, siodlarstwo pojazdowe, wyrób i naprawa uprzęży,

54) rzeźnictwo (również z mięsa końskiego) - usługowy ubój zwierząt i usługowe wędliniarstwo, rozbieranie tusz zwierzęcych,

55) stolarstwo - budowlane, meblowe, sportowe, rzeźbiarstwo w drzewie, wyrób trumien,

56) szewstwo - wyrób i naprawa obuwia,

57) szewstwo ortopedyczne,

58) szklarstwo - budowlane, pojazdowe, oprawa obrazów, szlifierstwo szkła,

59) szkutnictwo,

60) sztukatorstwo,

61) ślusarstwo - naprawa maszyn, naprawa rowerów, nożownictwo, pilnikarstwo, spawalnictwo, ślusarstwo ogólne, ślusarstwo budowlane, tokarstwo w metalu, naprawa narzędzi, naprawa wag,

62) ślusarstwo samochodowe i motocyklowe,

63) tapicerstwo,

64) wiertnictwo studzien,

65) wulkanizatorstwo,

66) wyrób broni i amunicji,

67) wyrób i naprawa wiecznych piór i ołówków automatycznych, naprawa wiecznych piór i ołówków automatycznych,

68) zabawkarstwo - naprawa zabawek i lalek,

69) zduństwo,

70) zegarmistrzostwo,

71) złotnictwo - szlifowanie kamieni szlachetnych, półszlachetnych i bursztynu, wyrób i naprawa przedmiotów z metali szlachetnych,

72) żaglownictwo.

6. W usługowych zakładach rzemieślniczych, wykonujących usługi dla ludności w zakresie rodzajów (specjalności) rzemiosł wymienionych w ust. 5, ulga podatkowa z tytułu szkolenia uczniów, o której mowa w ust. 5, przysługuje na dwóch uczniów wyszkolonych i zatrudnionych w danym zakładzie, o ile zakład ten jest prowadzony bez zatrudnienia innych poza tymi wyszkolonymi uczniami pracowników najemnych. Przepis ust. 5 co do zawiadomienia o zatrudnieniu i co do udowodnienia wyszkolenia stosuje się odpowiednio.

7. Za zakłady wykonujące świadczenia usług dla ludności, o których mowa w ust. 5 i 6, uważa się zakłady, w których obrót osiągnięty z tytułu wykonywania usług wynosi co najmniej 60% - w miejscowościach do 10 tysięcy mieszkańców, a w pozostałych miejscowościach - co najmniej 75% ogólnego obrotu."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się poczynając od roku podatkowego 1961.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.60.346

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 8 grudnia 1956 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób prowadzących zakłady rzemieślnicze.
Data aktu: 08/12/1960
Data ogłoszenia: 31/12/1960
Data wejścia w życie: 31/12/1960