Odpowiedzialność członków rodziny podatnika za jego zobowiązania podatkowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 3 grudnia 1960 r.
w sprawie odpowiedzialności członków rodziny podatnika za jego zobowiązania podatkowe.

Na podstawie art. 16 ust. 4 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 452, z 1959 r. Nr 11, poz. 61 i z 1960 r. Nr 51, poz. 300) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Za dłużników uporczywie zalegających z uiszczeniem należności podatkowych uważa się dłużników, którzy:
1)
utrudniali lub utrudniają organom finansowym postępowanie wymiarowe albo egzekucyjne przez:
a)
umyślne niezgłoszenie przedmiotu opodatkowania i przez to niebranie udziału w postępowaniu podatkowym,
b)
zatajanie prowadzenia na własny rachunek działalności podlegającej opodatkowaniu i posługiwanie się przy tym nazwiskiem lub firmą podstawionej osoby,
c)
umyślne dopuszczanie do posługiwania się ich nazwiskiem lub firmą przez inne osoby, które zatajają prowadzenie na własny rachunek działalności podlegającej opodatkowaniu,
d)
ukrycie albo nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych, handlowych lub podatkowych albo niezgłoszenie danych mogących mieć wpływ na ustalenie zobowiązania podatkowego lub jego wysokości albo podanie takich danych niezgodnie z rzeczywistością, skutkiem czego Skarb Państwa został narażony na uszczuplenie podatku,
e)
stawianie oporu przy czynnościach egzekucyjnych,
f)
usuwanie, uszkadzanie, ukrywanie, zbywanie lub obciążanie mienia zajętego lub zagrożonego zajęciem;
2)
ze względu na rozmiary prowadzonej działalności gospodarczej i osiągane w związku z tym dochody byli w możności zapłacić należny podatek, lecz go nie zapłacili;
3)
z reguły nie płacą podatków w terminie, wskutek czego zachodzi konieczność częstego stosowania wobec nich egzekucji.
2.
Do uznania dłużnika za uporczywie zalegającego wystarcza stwierdzenie jednej z okoliczności określonych w ust. 1.
§  2.
1.
Decyzji o odpowiedzialności członków rodziny na podstawie art. 16 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 452, z 1959 r. Nr 11, poz. 61 i z 1960 r. Nr 51, poz. 300), zwanego dalej "dekretem", nie należy wydawać co do zobowiązań podatkowych dotyczących gospodarstw rolnych, jeżeli podstawa opodatkowania podatkiem gruntowym nie przekracza dziesięciu tysięcy złotych, w stosunku zaś do zobowiązań pozostałych dłużników - jeżeli łączna suma zaległości ze wszystkich tytułów nie przekracza dziesięciu tysięcy złotych.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się:
1)
w przypadkach określonych w § 1 ust. 1 pkt 1 lub
2)
jeżeli grunty rolne objęte są wspólną gospodarką w rozumieniu przepisów o podatku gruntowym albo
3)
jeżeli majątek, przychód lub dochód osób odpowiedzialnych na podstawie art. 16 ust. 1 dekretu przyjęte były do podstawy opodatkowania.
3.
Decyzji o odpowiedzialności członków rodziny na podstawie art. 16 ust. 1 dekretu nie należy wydawać również w przypadkach, gdy ze względów społecznych byłoby to niesłuszne.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie także do zaległości powstałych po dniu 1 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.55.317

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Odpowiedzialność członków rodziny podatnika za jego zobowiązania podatkowe.
Data aktu: 03/12/1960
Data ogłoszenia: 13/12/1960
Data wejścia w życie: 13/12/1960