Zasady zaliczania służby wojskowej i pracy do okresów wymaganych dla nadania Srebrnego i Złotego Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 15 lipca 1960 r.
w sprawie zasad zaliczania służby wojskowej i pracy do okresów wymaganych dla nadania Srebrnego i Złotego Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".

Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. Nr 10, poz. 66) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do odznaczenia Srebrnym lub Złotym Medalem "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" przedstawia się żołnierzy w czynnej służbie wojskowej, którzy nienagannie przesłużyli w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej piętnaście bądź dwadzieścia pięć lat.
2.
Do odznaczenia Srebrnym lub Złotym Medalem "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" mogą być również przedstawiani pracownicy cywilni, którzy nienagannie przepracowali w służbie Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej piętnaście bądź dwadzieścia pięć lat i wyróżnili się całokształtem swojej pracy zawodowej w tej służbie oraz wykazali się szczególnymi zasługami w dziedzinie umacniania Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
3.
Przez pracę w służbie Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej rozumie się pracę w charakterze pracownika cywilnego w jednostkach wojskowych, zakładach, przedsiębiorstwach i instytucjach podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz w wojskach wewnętrznych.
§  2.
1.
Do okresu służby (pracy) wymaganego dla nadania medalu zalicza się:
1)
czynną służbę wojskową pełnioną w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po dniu 22 lipca 1944 r.,
2)
czynną służbę wojskową pełnioną w polskich formacjach wojskowych zorganizowanych na obszarze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich po dniu 13 maja 1943 r.,
3)
służbę w oddziałach Gwardii Ludowej i Armii Ludowej,
4)
okres zatrudnienia w charakterze pracownika cywilnego w służbie Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po dniu 22 lipca 1944 r.
2.
Do okresu służby wymaganego dla nadania medalu nie zalicza się okresów:
1)
przebywania w stanie zmiennym oddziałów karnych,
2)
odbywania kary pozbawienia wolności orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu oraz tymczasowego aresztowania, chyba że żołnierz (pracownik cywilny) tymczasowo aresztowany został następnie uniewinniony albo postępowanie karne zostało umorzone.
3.
Minister Obrony Narodowej, a żołnierzom wojsk wewnętrznych Minister Spraw Wewnętrznych może zaliczyć do okresu służby wymaganego dla nadania medalu przerwy w czasie pełnienia czynnej służby wojskowej wymienionej w § 2 ust. 1 pkt 1, jeżeli w tym okresie żołnierz był zatrudniony w organach władzy lub organach administracji państwowej, w organach wymiaru sprawiedliwości, w przedsiębiorstwach państwowych i innych uspołecznionych zakładach pracy albo w organizacjach politycznych lub społecznych.
4.
Do okresu służby wymaganego dla nadania medalu nie zalicza się wymienionych w ust. 3 przerw w czasie pełnienia czynnej służby wojskowej, jeżeli zwolnienie żołnierza ze służby wojskowej nastąpiło:
1)
na własną prośbę,
2)
w trybie dyscyplinarnym,
3)
w związku ze skazaniem prawomocnym wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności, chyba że żołnierz został następnie uniewinniony lub postępowanie karne zostało umorzone.
§  3.
Żołnierzy odznaczonych Srebrnym lub Złotym Medalem "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" za dziesięcio- lub piętnastoletnią służbę w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej nie przedstawia się powtórnie do odznaczenia tym medalem po przesłużeniu odpowiednio piętnastu lub dwudziestu pięciu lat.
§  4.
Do odznaczenia medalem przedstawia się oficerów i podoficerów oraz pracowników cywilnych w tym roku kalendarzowym, w którym do dnia 31 grudnia posiadaliby wymagany okres służby wojskowej lub pracy w służbie Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.37.214

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady zaliczania służby wojskowej i pracy do okresów wymaganych dla nadania Srebrnego i Złotego Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".
Data aktu: 15/07/1960
Data ogłoszenia: 06/08/1960
Data wejścia w życie: 06/08/1960