Przekształcenie Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury w Komitet Budownictwa, Urbanistyki i Architektury.

USTAWA
z dnia 14 czerwca 1960 r.
o przekształceniu Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury w Komitet Budownictwa, Urbanistyki i Architektury.

Art.  1.
1.
Komitet do Spraw Urbanistyki i Architektury, utworzony na podstawie ustawy z dnia 30 grudnia 1950 r. o organizacji władz i instytucji w dziedzinie budownictwa (Dz. U. Nr 58, poz. 523 z późniejszymi zmianami), przekształca się w Komitet Budownictwa, Urbanistyki i Architektury, zwany w dalszym ciągu Komitetem.
2.
Komitet jest organem kolegialnym i działa przy Radzie Ministrów.
3.
Komitet jest naczelnym organem administracji państwowej w zakresie swojego działania.
Art.  2.
1.
Do zakresu działania Komitetu należy:
1)
opracowywanie i przedkładanie Radzie Ministrów wniosków i projektów dotyczących ustalania kierunków rozwoju budownictwa i innych podstawowych zagadnień związanych z budownictwem,
2)
inicjowanie i wydawanie przepisów wykonawczych na podstawie ustaw oraz normatywów i podstawowych wytycznych dla budownictwa i jego organizacji,
3)
kierowanie sprawami planowania przestrzennego w zakresie planów miejscowych i szczegółowej lokalizacji inwestycji oraz kierowanie sprawami państwowego nadzoru budowlanego i projektowania urbanistycznego i budowlanego,
4)
inicjowanie prac w zakresie postępu technicznego i prac naukowo-badawczych w budownictwie, jak również nadawanie podstawowych kierunków pracom w tym zakresie,
5)
ustalanie ogólnych wytycznych i normatywów w zakresie opracowywania założeń i projektów inwestycji,
6)
ustalanie wytycznych organizacji i pracy w zakresie projektowania i wykonawstwa oraz organizacji i działania nadzoru inwestorskiego nad realizacją inwestycji.
2.
Komitet współdziała z ministrami i kierownikami urzędów centralnych dla zapewnienia należytej koordynacji ich działalności w zakresie określonym w ust. 1.
3.
Komitet sprawuje nadzór nad organami prezydiów rad narodowych w dziedzinach należących do właściwości Komitetu w zakresie ustalonym ustawą z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16).
4.
Komitet inicjuje, organizuje i realizuje współpracę naukowo-techniczną z zagranicą w zakresie swojego działania.
5.
Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia szczegółowy zakres i tryb działania Komitetu, rozgraniczy zakres działania Komitetu i innych organów administracji państwowej oraz ustali zakres i zasady współdziałania Komitetu z innymi organami administracji państwowej.
Art.  3.
1.
W skład Komitetu wchodzą: Przewodniczący, zastępcy Przewodniczącego i Sekretarz Komitetu oraz członkowie.
2.
Przewodniczący powoływany jest na wniosek Prezesa Rady Ministrów w trybie przewidzianym w art. 29 Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i wchodzi w skład Rady Ministrów.
3.
Zastępców Przewodniczącego i Sekretarza Komitetu powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komitetu.
4.
Członkami Komitetu są przedstawiciele określonych przez Radę Ministrów naczelnych organów administracji państwowej i innych instytucji oraz stowarzyszeń naukowo-technicznych, działających w dziedzinie budownictwa, urbanistyki i architektury, jak również wybitni specjaliści, naukowcy i praktycy z dziedziny budownictwa, urbanistyki i architektury. Członków Komitetu powołuje Prezes Rady Ministrów.
Art.  4.
1.
Organami Komitetu są: Prezydium i Przewodniczący.
2.
W skład Prezydium Komitetu wchodzą: Przewodniczący, jego zastępcy i Sekretarz Komitetu oraz członkowie powołani przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komitetu.
Art.  5.

Zakres i zasady działania organów Komitetu, liczbę członków Komitetu oraz organizację aparatu wykonawczego określi statut nadany przez Radę Ministrów.

Art.  6.

W sprawach należących do zakresu działania Komitetu rozporządzenia i zarządzenia w przypadkach określonych ustawami wydaje Przewodniczący Komitetu.

Art.  7.

W ustawie z dnia 22 marca 1957 r. o zmianach organizacji i zakresie działania naczelnych organów administracji państwowej w niektórych gałęziach przemysłu, budownictwa i komunikacji (Dz. U. Nr 17, poz. 86) art. 6 otrzymuje brzmienie następujące:

"Art. 6. 1. Do zakresu działania Ministra Budownictwa Przemysłu Materiałów Budowlanych należą sprawy:

1) projektowania i realizacji budownictwa ogólnego w miastach i osiedlach oraz budownictwa przemysłowego i specjalistycznego, jak również projektowania budownictwa wiejskiego,

2) produkcji i zbytu materiałów budowlanych,

3) ogólnego kierownictwa i nadzoru nad podległymi przedsiębiorstwami państwowymi i innymi jednostkami organizacyjnymi oraz ustalania zasad ich działania.

4) nadzoru w zakresie ustalonym ustawą z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) nad właściwymi organami administracji prezydiów rad narodowych w dziedzinach produkcji budowlano-montażowej i przemysłu materiałów budowlanych,

5) ustalania zasad i wytycznych pomocy dla budownictwa wiejskiego indywidualnego, spółdzielczego i kółek rolniczych oraz organizowania pomocy technicznej dla tego budownictwa,

6) prac naukowo-badawczych w dziedzinie należącej do zakresu jego działania.

2. Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia szczegółowy zakres działania Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz ustali zasady współpracy z innymi organami państwowymi."

Art.  8.

Pracownicy Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz innych ministerstw i urzędów centralnych wykonujący dotychczas zadania przekazane niniejszą ustawą do zakresu działania Komitetu - przechodzą do pracy w Komitecie.

Art.  9.

Tracą moc przepisy w przedmiotach unormowanych w niniejszej ustawie, a w szczególności ustawa z dnia 30 grudnia 1950 r. o organizacji władz i instytucji w dziedzinie budownictwa (Dz. U. Nr 58, poz. 623 z późniejszymi zmianami).

Art.  10.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.29.164

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Przekształcenie Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury w Komitet Budownictwa, Urbanistyki i Architektury.
Data aktu: 14/06/1960
Data ogłoszenia: 22/06/1960
Data wejścia w życie: 22/06/1960