Tworzenie funduszu zakładowego na rok 1960 w przedsiębiorstwach kopalnictwa rud żelaznych i nieżelaznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 marca 1960 r.
w sprawie tworzenia funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach kopalnictwa rud żelaznych i nieżelaznych. 1

Na podstawie art. 2 ust. 3 i 4 oraz art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie dotyczy:
1)
przedsiębiorstw kopalnictwa rud żelaznych,
2)
przedsiębiorstw kopalnictwa rud nieżelaznych,

- zwanych dalej w skróceniu "przedsiębiorstwami".

§  2.
Fundusz zakładowy składa się z części zasadniczej (zasadniczy fundusz zakładowy) i części dodatkowej (dodatkowy fundusz zakładowy).
§  3.
1. 2
Przedsiębiorstwo ma prawo do tworzenia pełnego zasadniczego funduszu zakładowego, jeżeli osiągnie wynik planowany na dany rok.
2. 3
Za niepogorszenie wyniku planowanego przedsiębiorstwo otrzymuje kwotę odpowiadającą 0,9% osobowego funduszu płac planowanego na dany rok.
3.
W razie pogorszenia przez przedsiębiorstwo wyniku planowanego - zasadniczy fundusz zakładowy ulega zmniejszeniu o 8% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia w granicach do 5% pogorszenia, o dalszych 10% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia w granicach od 5% do 10% pogorszenia i o 1% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia w granicach od 10% do 20% pogorszenia.
4.
W razie gdy pogorszenie wyniku przekroczy 20% przedsiębiorstwo traci prawo do funduszu zakładowego.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa, które przekroczą plan produkcji towarowej bądź plan wydajności ogólnej lub osiągną wynik lepszy od wyniku planowanego, mają prawo do dodatkowego funduszu zakładowego według następujących zasad:
1) 4
za każdy procent przekroczenia planu produkcji towarowej na dodatkowy fundusz zakładowy przeznacza się kwotę odpowiadającą 0,5% osobowego funduszu płac planowanego na dany rok,
2) 5
za każdy procent przekroczenia planu wydajności ogólnej - kwotę odpowiadającą 1% osobowego funduszu płac planowanego na dany rok,
3)
za poprawę planowanego wyniku - kwotę odpowiadającą 20% osiągniętej poprawy wyniku.
2.
Minister Przemysłu Ciężkiego może zróżnicować wymienioną w ust. 1 pkt 1 i 2 stawkę procentową dla poszczególnych zjednoczeń i przedsiębiorstw.
§  5.
1.
Procent przekroczenia planu produkcji towarowej oraz planu wydajności oblicza się na podstawie wartości produkcji towarowej w cenie zbytu, ustalonej według zasad obowiązujących w tym przemyśle, przy czym wartość produkcji towarowej kształtuje się w zależności od ilości zawartego w produkcie metalu, liczonego według cen cennikowych z uwzględnieniem ustalonych dopłat i potrąceń w zależności od składu chemicznego rud.
2.
Przez wydajność ogólną rozumie się iloraz otrzymany z podzielenia wartości produkcji towarowej, obliczonej w sposób podany w ust. 1, przez ogólną ilość pracowników grupy przemysłowej.
§  6. 6
1.
W celu ustalenia, czy przedsiębiorstwo spełniło warunki do dokonania odpisu na fundusz zakładowy oraz w celu obliczenia wysokości odpisu należy korygować wynik osiągnięty w danym roku stosownie do przepisu art. 6 ustawy z dnia 28 marca 1958 r., o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78) jak również dokonać korekty z tytułu zysku osiągniętego przez przedsiębiorstwo z produkcji artykułów i usług nie objętych obowiązującymi cennikami (taryfami).
2.
Dla celów, o których mowa w ust. 1, wynik z danego roku koryguje się również o wskaźnik procentowy zmiany wysokości sprzedaży planowo deficytowych wyrobów i usług w danym roku w stosunku do planu na dany rok.
§  7.
Minister Przemysłu Ciężkiego ustali w drodze zarządzenia zasady i tryb korygowania zysku osiągniętego z produkcji artykułów i usług, o których mowa w § 6 ust. 1, jeżeli zysk ten został osiągnięty na skutek nieprawidłowo ustalonych cen.
§  8. 7
Minister Przemysłu Ciężkiego może w porozumieniu z Ministrem Finansów zezwolić przedsiębiorstwom na zaliczenie na fundusz zakładowy w całości lub w części zysku osiągniętego z produkcji ubocznej określonego rodzaju wyrobów, nie objętych planem techniczno-ekonomicznym przedsiębiorstwa w roku 1961 i w roku następnym.
§  9.
1. 8
Dla ustalenia, czy przedsiębiorstwo osiągnęło w poszczególnych kwartałach danego roku wynik gospodarczy uzasadniający tworzenie funduszu zakładowego w kwartałach, oraz dla obliczenia jego wysokości należy osiągnięty wynik za dany okres porównać z odpowiednią częścią zaplanowanego wyniku dla tego przedsiębiorstwa na dany rok.
2. 9
Jeżeli plan nie przewiduje podziału zaplanowanego rocznego wyniku na poszczególne kwartały danego roku, wówczas należy przyjąć za planowy wynik:
1)
na pierwszy kwartał - 25% sumy zaplanowanego wyniku na dany rok,
2)
na pierwsze półrocze - 50% sumy zaplanowanego wyniku na dany rok,
3)
na trzy kwartały - 75% sumy zaplanowanego wyniku na dany rok.
3.
Za podstawę obliczeń, o których mowa w ust. 2, przyjmuje się dane od początku roku do końca danego kwartału.
4.
Przy ustalaniu wysokości funduszu zakładowego za drugi i trzeci kwartał oraz za cały rok potrąca się fundusz utworzony za poprzednie kwartały.
§  10.
1.
Wypłaty z funduszu zakładowego są dokonywane na podstawie przedłożonego przez przedsiębiorstwo i podpisanego przez dyrektora oraz głównego księgowego - obliczenia wysokości funduszu zakładowego, zatwierdzonego przez jednostkę nadrzędną.
2.
Wypłaty z funduszu zakładowego za pierwsze półrocze i trzeci kwartał mają charakter zaliczkowy i nie mogą łącznie przekroczyć 25% kwoty dokonanego odpisu na fundusz zakładowy za dany okres. W przypadku gdy roczny wynik przedsiębiorstwa nie uzasadnia pełnej wysokości utworzonego i wpłaconego w poszczególnych kwartałach funduszu zakładowego, kwoty nadpłacone obciążają fundusz zakładowy następnego roku.
§  11.
1.
Przedsiębiorstwom (zakładom), które nie spełnią warunków określonych w §§ 3 i 9 jednostka nadrzędna może zezwolić na dokonywanie wydatków na nagrody do wysokości kwoty nie przekraczającej 0,2% osobowego funduszu płac planowanego na 1960 r.
2.
Wydatki, o których mowa w ust. 1, zalicza się do kosztów przedsiębiorstwa (zakładu). Jeżeli jednak przedsiębiorstwo (zakład) nie spełni tylko w pierwszym półroczu lub trzech pierwszych kwartałach 1960 r. warunków do tworzenia funduszu zakładowego, natomiast spełni je w następnych okresach 1960 r. wydatki na nagrody, dokonane zgodnie z ust. 1, traktuje się jako wypłaty obciążające fundusz zakładowy.
§  12.
W razie stwierdzenia nieprzestrzegania przepisów niniejszego rozporządzenia należy stosować sankcje przewidziane w art. 12 ustawy, o której mowa w § 6.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1960r.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r. (Dz.U.61.9.51) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r. (Dz.U.61.9.51) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
3 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r. (Dz.U.61.9.51) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
4 § 4 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r. (Dz.U.61.9.51) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
5 § 4 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r. (Dz.U.61.9.51) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
6 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r. (Dz.U.61.9.51) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
7 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r. (Dz.U.61.9.51) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
8 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r. (Dz.U.61.9.51) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
9 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r. (Dz.U.61.9.51) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.22.126

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tworzenie funduszu zakładowego na rok 1960 w przedsiębiorstwach kopalnictwa rud żelaznych i nieżelaznych.
Data aktu: 31/03/1960
Data ogłoszenia: 11/05/1960
Data wejścia w życie: 11/05/1960, 01/01/1960