Zmiany właściwości w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, rent, zaopatrzeń i opieki społecznej.

USTAWA
z dnia 13 kwietnia 1960 r.
o zmianach właściwości w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, rent, zaopatrzeń i opieki społecznej. 1

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Zmiany niniejszej ustawy, wprowadzone przez art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o przekazaniu Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej z zakresu działania Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej zadań dotyczących pomocy społecznej (Dz.U.90.29.172), nie zostały naniesione na tekst, gdyż data wejścia tych zmian jest taka sama jak data utraty mocy przez niniejszą ustawę.

..................................................

Art.  1-7. 2

(skreślone).

Art.  8.
1.
Sprawy ubezpieczeń społecznych oraz należące dotychczas do właściwości Ministra Pracy i Opieki Społecznej sprawy rent i zaopatrzeń przechodzą do zakresu działania Centralnego Zarządu Ubezpieczeń Społecznych, któremu nadaje się nazwę Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zwany w dalszym ciągu Zakładem.
2. 3
Na czele Zakładu stoi Prezes powołany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.
3.
Terenowymi organami Zakładu są jego oddziały.
4.
Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych określi w drodze rozporządzenia szczegółowy zakres i tryb działania Zakładu i jego oddziałów.
5.
Organizację Zakładu i jego oddziałów określi statut nadany przez Prezesa Rady Ministrów.
Art.  9. 4

(skreślony).

Art.  10.
1.
Działalność Zakładu i jego terenowych oddziałów, a zwłaszcza w zakresie świadczeń ubezpieczeń społecznych, rent i zaopatrzeń nadzorują i kontrolują rady nadzorcze powołane przy Zakładzie i jego oddziałach.
2. 5
Członków rady nadzorczej Zakładu powołuje w 2/5 Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, a w 3/5 Prezydium Centralnej Rady Związków Zawodowych.
3. 6
Członków rad nadzorczych oddziałów Zakładu powołują w 2/5 wojewodowie (prezydenci miast wyłączonych z województw), a w 3/5 wojewódzkie rady związków zawodowych.
4. 7
Przewodniczącego rady nadzorczej Zakładu powołuje Prezes Rady Ministrów, a przewodniczących rad nadzorczych oddziałów Zakładu - Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych na wniosek Centralnej Rady Związków Zawodowych.
5. 8
(skreślony).
Art.  11. 9

1.
Od decyzji oddziału Zakładu:
1)
w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia rodzinnego,
2)
w sprawach świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz
3)
w sprawach innych świadczeń należących do właściwości Zakładu

- przysługuje odwołanie do właściwego sądu według zasad określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego oraz w terminie przewidzianym w art. 4779 § 1 tego Kodeksu, z uwzględnieniem przepisów niniejszej ustawy.

2.
Odwołanie do sądu przysługuje również od decyzji Biura Rent Zagranicznych Zakładu w sprawach świadczeń przyznawanych przez to Biuro oraz w sprawach przeliczenia na walutę polską i wypłaty świadczeń przyznanych przez zagraniczne instytucje, a także przeliczenia na walutę obcą i wypłaty za granicą świadczeń przyznanych przez polskie organy rentowe.
3.
Odwołanie do sądu przysługuje także w wypadku niewydania przez organ rentowy decyzji w terminie dwóch miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia roszczenia w sprawach wymienionych w ust. 1 i 2.
4.
Odwołanie do sądu nie przysługuje od decyzji oddziału Zakładu w sprawach, w których decyzja zależy od swobodnego uznania.
Art.  111. 10

1.
Odwołanie wnosi się na piśmie do oddziału Zakładu, który wydał decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez ten oddział.
2.
Oddział Zakładu przekazuje niezwłocznie sprawę do sądu za pośrednictwem rady nadzorczej oddziału.
3.
Oddział Zakładu może jednak, jeżeli uzna odwołanie w całości za słuszne, zmienić decyzję w terminie 14 dni od wniesienia odwołania. W tym wypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.
4.
Jeżeli oddział Zakładu nie skorzystał z uprawnienia przewidzianego w ust. 3, rada nadzorcza oddziału w razie uznania odwołania w całości za słuszne zwraca uwagę na stwierdzone uchybienia i poleca oddziałowi Zakładu dokonanie ponownej oceny odwołania.
5.
W razie nieuwzględnienia stanowiska rady nadzorczej, oddział Zakładu przekazuje sprawę do sądu wraz ze stanowiskiem rady nadzorczej.
6.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do odwołania od decyzji Biura Rent Zagranicznych Zakładu, z tym że Biuro to przekazuje sprawy bezpośrednio do sądu.
Art.  112. 11

1.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa organizację, zasady i tryb działania rad nadzorczych Zakładu i jego oddziałów, tryb postępowania przed radami nadzorczymi oddziałów, a także wynagrodzenie za udział w posiedzeniach oraz związane z tym diety i koszty podróży.
2.
Nadzór nad organizacją i trybem działania rad nadzorczych Zakładu i jego oddziałów sprawuje Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych. W tym trybie Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może wydawać wytyczne w zakresie sprawowanego nadzoru.
Art.  12. 12

1.
Zakłady pracy opłacają z własnych środków składki na ubezpieczenie społeczne pracowników.
2.
Rada Ministrów określa w drodze rozporządzenia:
1)
wysokość składek na ubezpieczenie społeczne,
2)
zasady, terminy i tryb opłacania składek oraz rozliczania należnych od zakładów pracy składek i wypłaconych przez zakłady pracy:
a)
zasiłków na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 47, poz 280),
b)
zasiłków rodzinnych na podstawie dekretu z dnia 28 października 1947 r. o ubezpieczeniu rodzinnym (Dz. U. Nr 66, poz. 414, z 1949 r. Nr 18, poz. 109, z 1950 r. Nr 20, poz. 170 i Nr 36, poz. 333 oraz z 1968 r. Nr 3, poz. 6),
c)
świadczeń emerytalnych na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym i rentowym.
3.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych określi w drodze rozporządzenia zarobki stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.
Art.  12a. 13

1.
Kontrolę prawidłowości wymiaru i opłacania składek na ubezpieczenie społeczne oraz wypłacania i rozliczania przez zakłady pracy świadczeń z ubezpieczenia społecznego przeprowadza Zakład i jego oddziały.
2.
Kontrola, o której mowa w ust. 1, należy również do obowiązków jednostek nadrzędnych nad zakładami pracy.
3.
Zakład pracy obowiązany jest udostępnić organom, o których mowa w ust. 1 i 2, wszelkie dokumenty i materiały oraz udzielać wyjaśnień i informacji.
Art.  12b. 14

1.
Składki nie opłacone w terminie podlegają ściągnięciu w trybie egzekucji administracyjnej.
2.
W razie nieopłacenia składek na ubezpieczenie społeczne przez okres dłuższy niż 6 miesięcy lub opłacania ich w niewłaściwej wysokości - oddział Zakładu może obciążyć zakład pracy dodatkową opłatą do wysokości 100% należnej kwoty składek.
3.
Należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne ulegają przedawnieniu po 5 latach licząc od dnia, w którym składka stała się wymagalna.
4.
Bieg przedawnienia przerywa każda czynność oddziału Zakładu zmierzająca do ściągnięcia należnych składek, jeżeli o czynności tej został zawiadomiony dłużnik; składek nie można jednak dochodzić, jeżeli od terminu ich płatności upłynęło 10 lat.
Art.  12c. 15

Kto działając w imieniu zakładu pracy:

1)
nie dopełnia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w przewidzianym terminie,
2)
zgłasza nieprawdziwe dane mające wpływ na wymiar składek na ubezpieczenie społeczne lub świadczeń z ubezpieczenia społecznego,
3)
opłaca choćby w części składki na ubezpieczenie społeczne z wynagrodzenia pracownika,
4)
nie dopełnia obowiązku wypłacania pracownikom lub innym uprawnionym osobom należnych im świadczeń z ubezpieczenia społecznego,

podlega karze grzywny do 5.000 zł.

Art.  12d. 16

W sprawach o wykroczenia, o których mowa w art. 12c, orzekają kolegia do spraw wykroczeń na wniosek oddziału Zakładu.

Art.  12e. 17

Okresy zatrudnienia wpisuje się do legitymacji ubezpieczeniowych. Wzory legitymacji ubezpieczeniowych, tryb ich wydawania i sposób dokonywania w nich wpisów określa instrukcja Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych wydana w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej oraz po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych.

Art.  13.
1.
Znosi się urząd Ministra Pracy i Opieki Społecznej.
2. 18
Właściwość Ministra Pracy i Opieki Społecznej oraz innych organów w sprawach należących do zakresu działania Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych lub Zakładu przechodzi odpowiednio na Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych lub na Zakład.
3.
Właściwość Ministra Pracy i Opieki Społecznej w sprawach pomocy społecznej, zawodowej rehabilitacji inwalidów oraz przemysłu ortopedycznego przechodzi do zakresu działania Ministra Zdrowia, którego urząd przekształca się w urząd Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
4. 19
Ustalony w dotychczasowych przepisach o sądach ubezpieczeń społecznych obowiązek Ministra Sprawiedliwości działania łącznie lub w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej zastępuje się warunkiem zasięgania przez Ministra Sprawiedliwości opinii Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.
5. 20
Określone w dotychczasowych przepisach o sądach ubezpieczeń społecznych uprawnienia Ministra Pracy i Opieki Społecznej w stosunku do rzecznika interesu publicznego przechodzą do zakresu działania Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.
Art.  14.
1.
Pracownicy zatrudnieni dotychczas w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej przechodzą do pracy odpowiednio w Komitecie, Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
2.
Pracownicy terenowych organów administracji państwowej nadzorowanych przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej, zatrudnieni dotychczas w dziale rent i zaopatrzeń, przechodzą do pracy w organach terenowych Zakładu.
Art.  15.

W dekrecie z dnia 10 listopada 1954 r. o przejęciu przez związki zawodowe zadań w dziedzinie wykonywania ustaw o ochronie, bezpieczeństwie i higienie pracy oraz sprawowania inspekcji pracy (Dz. U. Nr 52, poz. 260) w art. 2 skreśla się w ust. 1 pkt 2, w pkt 3 wyrazy "w pkt 2 oraz", a także ust. 2.

Art.  16.
1.
Tracą moc dotychczasowe przepisy w sprawach unormowanych niniejszą ustawą, a w szczególności dekret z dnia 2 lutego 1955 r. o przekazaniu wykonywania ubezpieczeń społecznych związkom zawodowym (Dz. U. Nr 6, poz. 31).
2.
Do czasu wydania przepisów wykonawczych przewidzianych w niniejszej ustawie zachowują moc przepisy wykonawcze wydane na podstawie dotychczas obowiązujących ustaw i dekretów z mocą ustawy w przedmiotach określonych niniejszą ustawą, ze zmianami z niej wynikającymi.
Art.  17.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem art. 11 ust. 2, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1961 r.

1 Tytuł zmieniony przez art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 marca 1972 r. o zniesieniu Komitetu Pracy i Płac (Dz.U.72.11.81) z dniem 29 marca 1972 r.
2 Art. 1-7 skreślone przez art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 marca 1972 r. o zniesieniu Komitetu Pracy i Płac (Dz.U.72.11.81) z dniem 29 marca 1972 r.
3 Art. 8 ust. 2 zmieniony przez art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 marca 1972 r. o zniesieniu Komitetu Pracy i Płac (Dz.U.72.11.81) z dniem 29 marca 1972 r.
4 Art. 9 skreślony przez art. 55 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.74.47.280) z dniem 1 stycznia 1975 r.
5 Art. 10 ust. 2 zmieniony przez art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 29 marca 1972 r. o zniesieniu Komitetu Pracy i Płac (Dz.U.72.11.81) z dniem 29 marca 1972 r.
6 Art. 10 ust. 3 zmieniony przez art. 55 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.74.47.280) z dniem 1 stycznia 1975 r.
7 Art. 10 ust. 4:

- zmieniony przez art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 29 marca 1972 r. o zniesieniu Komitetu Pracy i Płac (Dz.U.72.11.81) z dniem 29 marca 1972 r.

- zmieniony przez art. 96 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 24 października 1974 r. o okręgowych sądach pracy i ubezpieczeń społecznych (Dz.U.74.39.231) z dniem 1 stycznia 1975 r.

8 Art. 10 ust. 5 skreślony przez art. 96 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 24 października 1974 r. o okręgowych sądach pracy i ubezpieczeń społecznych (Dz.U.74.39.231) z dniem 1 stycznia 1975 r.
9 Art. 11:

- zmieniony przez art. 96 pkt 2 ustawy z dnia 24 października 1974 r. o okręgowych sądach pracy i ubezpieczeń społecznych (Dz.U.74.39.231) z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych (Dz.U.85.20.85) z dniem 1 lipca 1985 r.

10 Art. 111 dodany przez art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych (Dz.U.85.20.85) z dniem 1 lipca 1985 r.
11 Art. 112:

- dodany przez art. 96 pkt 3 ustawy z dnia 24 października 1974 r. o okręgowych sądach pracy i ubezpieczeń społecznych (Dz.U.74.39.231) z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony i według numeracji ustalonej przez art. 6 pkt 3 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych (Dz.U.85.20.85) z dniem 1 lipca 1985 r.

12 Art. 12:

- zmieniony przez art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 29 marca 1972 r. o zniesieniu Komitetu Pracy i Płac (Dz.U.72.11.81) z dniem 29 marca 1972 r.

- zmieniony przez art. 55 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.74.47.280) z dniem 1 stycznia 1975 r.

13 Art. 12a dodany przez art. 55 pkt 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.74.47.280) z dniem 1 stycznia 1975 r.
14 Art. 12b dodany przez art. 55 pkt 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.74.47.280) z dniem 1 stycznia 1975 r.
15 Art. 12c dodany przez art. 55 pkt 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.74.47.280) z dniem 1 stycznia 1975 r.
16 Art. 12d dodany przez art. 55 pkt 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.74.47.280) z dniem 1 stycznia 1975 r.
17 Art. 12e dodany przez art. 55 pkt 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.74.47.280) z dniem 1 stycznia 1975 r.
18 Art. 13 ust. 2 zmieniony przez art. 2 pkt 7 lit. a) ustawy z dnia 29 marca 1972 r. o zniesieniu Komitetu Pracy i Płac (Dz.U.72.11.81) z dniem 29 marca 1972 r.
19 Art. 13 ust. 4 zmieniony przez art. 2 pkt 7 lit. b) ustawy z dnia 29 marca 1972 r. o zniesieniu Komitetu Pracy i Płac (Dz.U.72.11.81) z dniem 29 marca 1972 r.
20 Art. 13 ust. 5 zmieniony przez art. 2 pkt 7 lit. c) ustawy z dnia 29 marca 1972 r. o zniesieniu Komitetu Pracy i Płac (Dz.U.72.11.81) z dniem 29 marca 1972 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.20.119

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zmiany właściwości w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, rent, zaopatrzeń i opieki społecznej.
Data aktu: 13/04/1960
Data ogłoszenia: 25/04/1960
Data wejścia w życie: 01/01/1961, 25/04/1960