Przerywanie ciąży.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 19 grudnia 1959 r.
w sprawie przerywania ciąży.

Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 1956 r. o warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. Nr 12, poz. 61) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kobieta ciężarna, która chce przerwać swą ciążę, powinna zwrócić się do lekarza o wydanie orzeczenia o dopuszczalności dokonania zabiegu przerwania ciąży.
2.
Jeżeli kobieta chce przerwać swą ciążę ze względu na warunki życiowe, powinna złożyć lekarzowi oświadczenie stwierdzające te warunki. Lekarz odnotowuje to oświadczenie w karcie (historii) choroby i po odczytaniu daje kobiecie do podpisu.
§  2.
1.
Lekarz wydaje orzeczenie o dopuszczalności dokonania zabiegu przerwania ciąży według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Lekarz na podstawie przeprowadzonego badania, a jeżeli chodzi o przerwanie ciąży ze względu na trudne warunki życiowe kobiety - również na podstawie jej oświadczenia ustala, czy istnieją warunki do przerwania ciąży oraz czy nie zachodzą przeciwwskazania.
§  3.
1.
Lekarz wręczając kobiecie orzeczenie o dopuszczalności dokonania zabiegu przerwania ciąży jest obowiązany:
1)
pouczyć kobietę o sposobach zapobiegania niepożądanej ciąży, wręczyć jej receptę na odpowiedni środek antykoncepcyjny, pouczyć kobietę o konieczności zgłoszenia się na badania kontrolne po dokonanym zabiegu oraz o konieczności okresowego zgłaszania się do "poradni dla kobiet oraz świadomego macierzyństwa", a także wręczyć jej odpowiednie materiały informujące o sposobach zapobiegania ciąży,
2)
podać kobiecie adresy zakładów, w których jej ciąża może być przerwana.
2.
Jeżeli orzeczenie określone w ust. 1 wydaje lekarz zatrudniony w zakładzie, w którym dokonuje się zabiegu przerwania ciąży, na żądanie kobiety jest obowiązany ustalić termin, w którym jej ciąża zostanie przerwana.
§  4.
W razie stwierdzenia braku podstaw do dokonania zabiegu przerwania ciąży lub w razie stwierdzenia przeciwwskazań lekarskich, lekarz wydaje orzeczenie o niedopuszczalności przerwania ciąży według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  5.
1. 1
Kobieta, której lekarz wydał orzeczenie o niedopuszczalności przerwania ciąży, ma prawo wystąpić do dyrektora zespołu opieki zdrowotnej, właściwego ze względu na miejsce jej zamieszkania z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy przez komisję lekarską.
2.
Do wniosku kobieta powinna dołączyć orzeczenie o niedopuszczalności przerwania ciąży.
§  6.
1. 2
Na skutek wniosku, o którym mowa w § 5, dyrektor zespołu opieki zdrowotnej obowiązany jest niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu trzech dni od daty zgłoszenia wniosku, powołać komisję lekarską w składzie trzech lekarzy.
2.
Przy wydawaniu orzeczenia przez komisję lekarską stosuje się odpowiednio przepisy §§ 2-4.
§  7.
Przy wydawaniu orzeczeń dotyczących przerwania ciąży wszystkie czynności z tym związane powinny być wykonane w takim terminie, aby stopień zaawansowania ciąży nie spowodował przeciwwskazań do jej przerwania lub zagrożenia życia kobiety.
§  8.
1.
Zakłady społeczne służby zdrowia, komisje lekarskie oraz lekarze wydający orzeczenia dotyczące przerwania ciąży poza zakładami społecznymi służby zdrowia obowiązani są prowadzić ewidencję wydanych orzeczeń.
2. 3
(skreślony).
§  9. 4
Zabieg przerywania ciąży może być dokonany przez lekarza będącego specjalistą pierwszego lub drugiego stopnia w dziedzinie ginekologii i położnictwa.
§  10.
1.
Lekarz dokonujący zabiegów przerwania ciąży poza zakładem społecznym służby zdrowia jest obowiązany prowadzić z zachowaniem tajemnicy lekarskiej kartotekę dokonanych zabiegów, zawierającą krótki opis poszczególnych zabiegów oraz dane personalne i adresy kobiet, u których zabieg został dokonany, a także przechowywać przez 10 lat poszczególne karty wraz z dokumentami uzasadniającymi dopuszczalność przerwania ciąży.
2.
Lekarz dokonujący zabiegu przerwania ciąży poza zakładem społecznym służby zdrowia, w przypadku gdy sam stwierdził konieczność dokonania takiego zabiegu, jest obowiązany w kartotece zamieścić o tym wzmiankę.
3. 5
Lekarz dokonujący zabiegu przerywania ciąży poza zakładem społecznym służby zdrowia jest obowiązany sporządzić na odpowiednim formularzu roczne sprawozdanie o ambulatoryjnym dokonywaniu przerywania ciąży. Sprawozdanie to w terminie do dnia 10 stycznia następnego roku należy przesłać do właściwego wojewódzkiego szpitala zespolonego.
4.
Na żądanie kobiety lekarz jest obowiązany wydać jej zaświadczenie stwierdzające okoliczności, które mają wpływ na czas trwania jej niezdolności do pracy.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 maja 1956 r. w sprawie przerywania ciąży (Dz. U. Nr 13, poz. 68).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

...............................................

Pieczęć podłużna zakładu lub lekarza wydającego

orzeczenie w gabinecie prywatnym.

Nr ................

ORZECZENIE LEKARSKIE

o dopuszczalności przerwania ciąży

Na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19

grudnia 1959 r. w sprawie przerywania ciąży (Dz. U. z 1960 r.

Nr 2, poz. 15) po przeprowadzeniu badania lekarskiego

Ob. ..................... oraz po zapoznaniu się z jej

oświadczeniem o warunkach życiowych *)

stwierdzam

że dokonanie zabiegu przerwania ciąży u wyżej wymienionej jest

uzasadnione ze względu na .....................................

...............................................................

Orzeczenie niniejsze jest równoznaczne ze skierowaniem do

zakładu społecznego służby zdrowia na wykonanie zabiegu.

Służy wyłącznie do przedstawienia lekarzowi.

..............................

Podpis i pieczęć lekarza

________

*) Skreślić w przypadku wskazań lekarskich.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

...............................................

Pieczęć podłużna zakładu lub lekarza wydającego

orzeczenie w gabinecie prywatnym.

Nr ............

ORZECZENIE LEKARSKIE

o niedopuszczalności wykonania zabiegu przerwania ciąży.

Na podstawie § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19

grudnia 1959 r. w sprawie przerywania ciąży (Dz. U. z 1960 r.

Nr 2, poz. 15) po przeprowadzeniu badania lekarskiego

Ob. ............. oraz po zapoznaniu się z jej oświadczeniem o

warunkach życiowych

stwierdzam

że wykonanie zabiegu przerwania ciąży u wyżej wymienionej jest

nieuzasadnione z następujących powodów:

...............................................................

...............................................................

Obywatelce przysługuje prawo zgłoszenia wniosku do Wydziału

Zdrowia Prezydium Rady Narodowej w . . . o rozpatrzenie

sprawy przez komisję lekarską.

Do wniosku o rozpatrzenie sprawy przez komisję lekarską należy

załączyć niniejsze orzeczenie.

...........................

Podpis i pieczęć lekarza

1 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 7 listopada 1980 r. (Dz.U.80.26.110) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1980 r.
2 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 7 listopada 1980 r. (Dz.U.80.26.110) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1980 r.
3 § 8 ust. 2 skreślony przez § 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 13 stycznia 1962 r. (Dz.U.62.7.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 lutego 1962 r.
4 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 7 listopada 1980 r. (Dz.U.80.26.110) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1980 r.
5 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 7 listopada 1980 r. (Dz.U.80.26.110) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1980 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.2.15

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przerywanie ciąży.
Data aktu: 19/12/1959
Data ogłoszenia: 13/01/1960
Data wejścia w życie: 13/01/1960