Warunki udzielania zezwoleń na posiadanie i używanie radiostacji amatorskich i doświadczalnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 19 grudnia 1959 r.
w sprawie warunków udzielania zezwoleń na posiadanie i używanie radiostacji amatorskich i doświadczalnych.

Na podstawie art. 31 dekretu z dnia 11 marca 1955 r. o łączności (Dz. U. Nr 12, poz. 71) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Zezwolenia na posiadanie i używanie radiostacji amatorskich.

§  1.
Radiostacja amatorska jest to urządzenie radionadawcze lub nadawczo-odbiorcze, którego używanie nie ma charakteru zawodowego lub zarobkowego.
§  2.
Radiostacje amatorskie dzielą się na radiostacje indywidualne, posiadane i używane przez osoby fizyczne, i radiostacje klubowe, posiadane i używane przez kluby radioamatorskie.
§  3.
Ustala się pięć następujących kategorii amatorskich radiostacji indywidualnych i klubowych:
Kategoria Rodzaj emisji lub pracy według oznaczeń przyjętych w regulaminie radiokomunikacyjnym Moc doprowadzona do anody stopnia końcowego nadajnika w watach Pasma częstotliwości
I Emisja A1, A3 na KF i A1, A2, A3, F1, F2, F3 na UKF do 750 według zezwolenia
II Emisja A1, A3 na KF i A1, A2, A3, F1, F2, F3 na UKF do 250 według zezwolenia
III Emisja A1, A3 na KF i A1, A2, A3. F1, F2, F3 na UKF do 60 według zezwolenia
IV Emisja A1 na KF i A1, A2, A3, F1, F2, F3 na UKF do 15 według zezwolenia
V Zdalne sterowanie do 5 przewidziane dla urządzeń przemysłowych, naukowych i medycznych w regulaminie radiokomunikacyjnym.
§  4.
Zezwolenie na posiadanie i używanie amatorskiej radiostacji indywidualnej może uzyskać osoba fizyczna, która spełnia następujące warunki:
1)
ukończyła 18 lat życia - przy zezwoleniach na radiostacje kategorii: I, II i III,
2)
ukończyła 15 lat życia - przy zezwoleniach na radiostacje kategorii IV i V,
3)
jest członkiem klubu, zarejestrowanego w Polskim Związku Krótkofalowców,
4)
posiada świadectwo uzdolnienia (§§ 10 i 11).
§  5.
Zezwolenie na posiadanie i używanie amatorskiej radiostacji klubowej może uzyskać klub radioamatorski, który spełnia następujące warunki:
1)
jest zarejestrowany w Polskim Związku Krótkofalowców,
2)
kierownik radiostacji i osoby upoważnione do szkolenia posiadają świadectwa uzdolnienia (§§ 10 i 11).
§  6.
1.
Podanie o zezwolenie na posiadanie i używanie radiostacji amatorskiej składają:
1)
osoby fizyczne - do Ministerstwa Łączności,
2)
kluby radioamatorskie - do Ministerstwa Łączności za pośrednictwem Polskiego Związku Krótkofalowców.
2.
Podanie powinno zawierać:
1)
nazwisko, imię i adres radioamatora lub adres i nazwę klubu,
2)
miejsce założenia radiostacji,
3)
świadectwo uzdolnienia radioamatora lub kierownika radiostacji i osób upoważnionych do szkolenia,
4)
życiorys radioamatora lub kierownika radiostacji i osób upoważnionych do szkolenia,
5)
ogólną charakterystykę techniczną radiostacji,
6)
zaświadczenie o przynależności do klubu zarejestrowanego w Polskim Związku Krótkofalowców.
§  7.
Zezwolenie na posiadanie i używanie amatorskich radiostacji wydaje się osobom fizycznym na czas określony, nie dłuższy niż 3 lata, a klubom radioamatorskim - na czas nieokreślony.
§  8.
1.
Zezwolenie może być cofnięte w każdym czasie bez podania powodów ostatecznie lub na czas określony, jak również mogą być zmienione warunki określone w zwolnieniu.
2.
Zezwolenie traci ważność z upływem czasu, na jaki zostało wydane, w razie zrzeczenia się lub śmierci osoby uprawnionej oraz w przypadku przeniesienia radiostacji na inne miejsce bez zgody organu, który wydał zezwolenie.
§  9.
1.
W razie ostatecznego cofnięcia lub utraty ważności zezwolenia radiostacja powinna być rozebrana na części składowe w ciągu 3 dni, a zezwolenie zwrócone do Ministerstwa Łączności.
2.
Na wniosek posiadacza radiostacji amatorskiej organ, który wydał zezwolenie, może zgodzić się na inny sposób postąpienia z radiostacją niż określony w ust. 1.
3.
W razie cofnięcia zezwolenia na czas określony organ, klery wydał zezwolenie, może zabezpieczyć radiostację w sposób uniemożliwiający jej używanie w tym czasie.

Rozdział  2.

Świadectwa uzdolnienia.

§  10.
Świadectwa uzdolnienia wydawane są na podstawie egzaminu stwierdzającego, że zainteresowana osoba posiada:
1)
podstawową teoretyczną i praktyczną znajomość radiotechniki, a w szczególności znajomość zasad działania i regulacji radiostacji nadawczej w stopniu wystarczającym do obsługi radiostacji odpowiedniej kategorii,
2)
umiejętność nadawania i odbioru ze słuchu znaków Morse’a,
3)
znajomość przepisów krajowych i regulaminów międzynarodowych o używaniu radiostacji amatorskich.
§  11.
Minister Łączności określi zasady i tryb przeprowadzania egzaminów i wydawania świadectw uzdolnienia.
§  12.
Przy wydawaniu zezwoleń cudzoziemcom mogą być uwzględnione świadectwa uzdolnienia wydane przez odpowiednie instytucje zagraniczne.

Rozdział  3.

Zasady używania radiostacji amatorskich.

§  13.
Z dniem przystąpienia do używania radiostacji amatorskiej należy przesłać do Ministerstwa Łączności schemat i opis techniczny radiostacji.
§  14.
Radiostacja amatorska w swojej pracy powinna stosować się do przepisów niniejszego rozporządzenia, obowiązujących międzynarodowych regulaminów radiokomunikacyjnych oraz warunków zawartych w zezwoleniu.
§  15.
Radiostacje amatorskie mogą nawiązywać łączność radiową tylko z innymi radiostacjami amatorskimi.
§  16.
1.
Wymiana korespondencji powinna się ograniczać do uwag technicznych dotyczących prób oraz uwag o charakterze ściśle osobistym.
2.
Zabrania się nadawania i przyjmowania wiadomości pochodzących od osób trzecich lub przeznaczonych dla osób trzecich, jak również informacji politycznych, wojskowych i gospodarczych oraz wszelkiej propagandy i reklamy.
3.
Dozwolone jest uzasadnione interesem publicznym przesyłanie wiadomości o katastrofach, klęskach żywiołowych lub innych nieszczęśliwych wypadkach.
§  17.
Organ, który wydał zezwolenie na posiadanie i używanie radiostacji, może zezwolić radiostacji klubowej na nadawanie komunikatów związanych z jej działalnością statutową w zakresie ruchu amatorskiego oraz komunikatów dotyczących szkolenia.
§  18.
Wymiana korespondencji między radiostacjami może być prowadzona wyłącznie w języku jawnym, przy użyciu skrótów przyjętych w radiokomunikacji.
§  19.
W czasie pracy radiostacji należy w krótkich odstępach czasu nadawać przydzielony znak wywoławczy znakami Morse’a lub słownie.
§  20.
Dla radiostacji należy prowadzić dziennik pracy, w którym należy zapisywać czas rozpoczęcia i zakończenia każdego nadawania, nawet w przypadku nienawiązania łączności, oraz znaki wywoławcze wszystkich radiostacji, z którymi nawiązano łączność.
§  21.
W pomieszczeniu, w którym jest zainstalowana radiostacja, powinny znajdować się:
1)
zezwolenia na posiadanie i używanie radiostacji,
2)
egzemplarz niniejszego rozporządzenia,
3)
schemat i opis aparatury radiostacji,
4)
dziennik pracy,
5)
w pomieszczeniach radiostacji klubowych - ponadto wykaz imienny stałego personelu upoważnionego do obsługi i wykaz osób szkolonych.
§  22.
Radiostacja amatorska nie może swoją pracą zakłócać pracy radiostacji innych służb radiokomunikacyjnych oraz odbioru emisji radiofonicznych i telewizyjnych.
§  23.
Obywatelom innych państw przebywającym czasowo w Polsce i posiadającym licencję radioamatorską wydaną przez państwo, którego są obywatelami, może być bez zachowania warunków określonych w § 4, § 6 ust. 2 pkt 3, 4 i 6, § 18 i § 21 - wydane zezwolenie na posiadanie i używanie radiostacji amatorskiej na terenie Polski.
§  24.
Radiostacje amatorskie i doświadczalne podlegają kontroli wykonywanej przez organy Ministra Łączności.

Rozdział  4.

Radiostacje doświadczalne.

§  25.
Radiostacją doświadczalną jest urządzenie radionadawcze lub nadawczo-odbiorcze, używane zawodowo dla celów naukowo-badawczych, produkcyjnych lub związanych z nauczaniem w szkołach publicznych.
§  26.
Zezwolenia na posiadanie i używanie radiostacji doświadczalnych wydaje się instytutom naukowo-badawczym, uspołecznionym zakładom produkującym urządzenia i sprzęt radiowy oraz szkołom wyższym i średnim, których program nauczania obejmuje radiotechnikę.
§  27.
Podanie o zezwolenie na posiadanie i używanie radiostacji doświadczalnej powinno zawierać:
1)
nazwę i zakres działania instytucji, ubiegającej się o zezwolenie,
2)
miejsce założenia radiostacji,
3)
ogólną charakterystykę techniczną radiostacji,
4)
cel i sposób używania radiostacji,
5)
nazwisko, imię oraz adres osób odpowiadających za używanie radiostacji.
§  28.
Instytucja, która uzyskała zezwolenie, obowiązana jest używać radiostacji doświadczalnej zgodnie z podanym przez siebie celem, warunkami ustalonymi w zezwoleniu i obowiązującymi międzynarodowymi regulaminami radiokomunikacyjnymi.
§  29.
Radiostacja doświadczalna nie może swą pracą zakłócać pracy radiostacji służb radiokomunikacyjnych oraz odbioru emisji radiofonicznych i telewizyjnych.
§  30.
Minister Łączności może sprawdzać przez upoważnione organy kwalifikacje zawodowe osób obsługujących radiostacje doświadczalne.
§  31.
Do radiostacji doświadczalnych stosuje się odpowiednio przepis § 8.

Rozdział  5.

Przepisy końcowe.

§  32.
Traci moc § 1 rozporządzenia Ministra Łączności z dnia 8 sierpnia 1955 r. w sprawie przepisów o radiostacjach amatorskich i doświadczalnych (Dz. U. Nr 39, poz. 246).
§  33.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.2.14

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki udzielania zezwoleń na posiadanie i używanie radiostacji amatorskich i doświadczalnych.
Data aktu: 19/12/1959
Data ogłoszenia: 13/01/1960
Data wejścia w życie: 13/01/1960